Lüks Tüketim Harcamalarında Fenomenlerin Etkisi Büyük! - Moblobi.com
Sosyal Medya

Lüks Tüketim Harcamalarında Fenomenlerin Etkisi Büyük!


Deloitte‘un açıkladığı Lüks Tüketimin Küresel Güçleri raporunu yayınladı. Raporda hem Türkiye hem de dünyaya ait veriler dikkat çekici. Türkiye’de lüks tüketim harcamaları % 8,9’luk bir büyüme gösterdi, 6.8 milyar TL’ye ulaştı ve dünya ortalamasının üzerine çıktı. Lüks harcamalarının Türkiye’deki en büyük itici gücü kredi kartı ve orta sınıfın yaptığı harcamalar oldu. Biz bu raporun teknoloji ve dijital tarafındaki verileri değerlendirdik ve sizlerle paylaşmak istedik.

Raporda özellikle dikkat çeken veri toplam lüks harcamaların içerisinde “dijital ürünler“in payı… Türkiye’de lüks harcamalar 6.8 milyar TL olarak açıklanmış; bu harcamaların arasında ise en yüksek paya sahip ürün segmenti dijital ürünlere ait. Rapora göre bir önceki yıla göre en hızlı büyüme 43.3 puanlık artışla Lüks Taşınabilir Tüketici Elektroniği‘nde yaşandı. Özellikle orta segmentin kredi kartı kullanımının artması ile lüsk tüketime olan merak arttı; bunu genç nüfusun dijitale olan ilgisi ve kredi kartı kullanımı da elbette etkiledi. Kredi kartındaki taksit sınırlamaların da lüks harcamalara etkili olmadığı görülüyor.

Alışverişin %34’lük bir kısmı internetten yapılıyor. Özellikle lüks kategosinde olan markalar bu kanalı kullanarak hem çalışan ve alışveriş yapmaya vakit ayıramayan kesime; hem de interneti en fazla kullanan 16-24 yaş arasındaki genç nüfusa ulaşarak, satış yapıyor.

Lüks ürünlerin tüketilmesine teşvik eden en önemli faktör ise sosyal medya… Özellikle sosyal medya fenomenlerinin ve vloggerın son dönemde artan ürün tanıtımları yolu ile takipçilerini tüketime yönlendirdikleri görülüyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı