Kylie Jenner’ın Snapchat Olayı, Influencer Marketing’i Sorgulattı!

Geçtiğimiz günlerde Kylie Jenner, Snapchat‘a tek bir tweet ile büyük bir darbe indirdi. Yazdığı 17 kelime ile Snap‘ın piyasa değerinin 1.3 milyar dolarını silmeyi başardı.

Kylie Jenner, 24.5 milyon  takipçi sayısı ile sosyal medyada  attığı adımları, söylediği sözleri ile sıklıkla kendinden bahsettiriyor. Bu büyük takipçi grubu ile paylaştığı “”Başka hiç kimse Snapchat‘ı artık açmıyor mu? Yoksa sadece ben mi … Bu çok üzücü ” tweeti binlerce yorum beğeni ve paylaşımı beraberinde getirdi.

Yapılan yorumlar bazı markaları da harekete geçirdi ve acaba bu mecradan çekilmeli miyiz sorusunu takipçileri ile paylaşmalarına neden oldu. Örneğin kozmetik markası Maybelline takipçilerine  “Snapchat’ta kalalım mı?” sorusunu sorduğunda aldığı olumlu yanıt oranı ise sadece %20 oldu.

Kylie Jenner’ın yarattığı etki bu denli büyüyünce Snapchat‘in çatı şirketi Snap Inc. ‘in hisselerinin de yüzde 6,4 değer kaybetmesine ve Snap‘ın piyasa değerinin 1.3 milyar dolarını silinmesine sebep oldu. Kylie Jenner  daha sonra durumu toparlamak adına  attığı “Seni hâlâ seviyorum Snap… İlk aşkım” paylaşımları da sonrası için pek faydalı olmadı. Yenilenen tasarımı ile Snapchat’i kabullenmeyenler de, eski Snapchat‘ı geri almak için bir dilekçe imzaladı.

Bu durum ünlülerin, influencer’ların etkilerinin sosyal medyadaki gücünün bir kez daha fark edilmesine sebep oldu. Jenner-Snapchat tweet olayı, ünlülerin bir şirketin itibarını zedelemek için sahip olabilecek gücü gösterdi. Bu durumdan influencer marketing stratejileri uygulayan markalar için pozitif sonuçlar da çıkarılabilir. Mesela, tek bir tweet bu kadar çok şirkete zarar verebiliyorsa, tersi şekilde imajını ve satış gücünü de arttıracak şekilde neden kurgulanmasın? Influencer’lar kendilerini takip eden kişilerle güvenilir bir ilişki kurarlar; bu sayede bir marka yaratma veya yok etme konusunda da oldukça etkilidirler. Bir influencer’dan duyulan olumlu bir söz, bir markanın yeni hedeflere ve yeni kitlelere anında ulaştırabilir. 

Siz de Influencer Marketing tarafında markanız için aksiyon alarak fayda sağlayabilirsiniz. Ancak doğru aksiyonu almamamız durumunda vaya ufak da olsa hatalı bir strataji kurmanız durumunda tam tersi etki ile markanıza büyük bir zarar da verebilirsiniz. Doğru kişiler, doğru zamanlar ve doğru mecralarla kurgulanması gereken influencer marketing hakkında daha önce paylaştığımız “2018’de Influencer Marketing Dünyasının Trendleri!” yazımızı dilerseniz buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı