İşinize Yarayacak 17 Faydalı Youtube Özelliği!

Pek çoğundan haberdar olmamış olabileceğiniz ilginç Youtube özellikler listesinde neler var? Haberimizde...

Youtube en çok kullandığımız video platformlarından biri. İzlemek istediğimiz içeriklerin pek çoğuna Youtube’dan ulaşabilmeniz mümkün. Hatta dünyada gerçekleşen pek çok olaya ait bilgi edinebilmek için dahi Youtube kullanılıyor. Saatlerinizi geçirdiğimiz bu video platformununun sahip olduğu ilginç özellikleri konusunda haberdar olmamış olabilirsiniz. Oysa ki bazı faydalı Youtube özellikleri sayesinde platformu daha kolay ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Peki bu pek çoğundan haberdar olmamış olabileceğiniz ilginç Youtube özellikler listesinde neler var? Haberimizde…

Youtube’u daha kolay kullanabilmeniz için ilginç Youtube Özellikler Listesi:

Pek çok insan neredeyse zamanını Youtube’da video izleyerek geçiriyor. Bu durum karşısında Youtube özellikler ekleyerek kullanıcılarını platformu daha sık kullanmaya teşvik ediyor. Ancak birçoğumuz platformu daha kolay ve etkili bir şekilde kullanabileceğimiz bazı özelliklerden habersiz. İşte size işinize yarayacak ve muhtemelen pek çoğunu daha önce hiç fark etmediğiniz 17 faydalı Youtube özellikleri:

1- Klavyedeki sayılar Youtube’da ne işe yarıyor?

İzlediğiniz bir videoda gezinmek istiyorsanız, video oynatılırken klavyenizdeki bir sayıya basın. Bu kullanıcıları videonun zaman çizelgesinde karşılık gelen bir yüzdeye götürüyor. Örneğin; “5” e basarsanız %50 ye yani videonun tam ortasına ya da 0” tuşuna bastığınızda ise başa sarmış olunacak.

2- L ve J tuşu ile ne yapılabilir?

İzlediğiniz videoyu 10 saniye ilerletmek isterseniz L harfine basmanız gerekiyor. 10 saniye geri sarmak için de J tuşuna basmanız yeterli.

3- Virgül ve nokta tuşları videoda ne işe yarar?

Youtube videolarında tek bir kare ileri veya geri hareket ettirmek isterseniz videoyu duraklatıp, virgül veya nokta tuşuna basın.

4- Videonun sağına ve soluna dokunusanız ne olur?

Youtube’da videolarda 10 saniye ileri veya geri gitmek için başka bir özellik daha var. Video oynatılırken ekranın sol veya sağ tarafına iki kez hafifçe dokunun. Her dokunuşta 10 saniye daha ileri sarmış olacaksınız.

5- Youtube hızlı atlama özelliği nedir?

İzlediğiniz videonun istediğiniz süreyle çalışması için Youtube’un hızlı atlama uzunluğunu özelleştirebilirsiniz. Bunun için; Ekranın sağ üst köşesindeki profil resminize tıklayın. Ardından “Ayarlar” ve buradan da “Genel” seçeneğini seçin. “Aramak için iki kez hafifçe vurun” seçeneğine tıklayın. Youtube videolaırnı hızlı atlama kısayolu sayesinde 5 ila 60 saniye arasında istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

6- K ve M tuşu ile ne yapılabilir?

Videoyu duraklatmak isterseniz “K”tuşuna basmanız gerekiyor. Başka bir seçenek olarak da M tuşuna basıp, videoyu sessize alabilirsiniz.

7- Shift ve noktaya aynı anda basarsanız neler olur?

Youtube videolarını masaüstünden izliyorsanız, Shift ve nokta tuşuna basarak  hızlandırabilir veya yavaşlatabilirsiniz. Mobil uygulamada ise video oynatılırken ekranın sağ üst köşesindeki üç noktalı menü simgesine dokunun. Ardından “Oynatma hızı”nı seçin.

8- Videoyu tiyatro moduna nasıl getirebilirsiniz?

Youtube web sitesinde video oynatıcınızın boyutunu ekranınızın boyutuna göre ayarlayabilmeniz mümkün. Videonuzu Tiyatro Moduna getirmek için “T” tuşuna  basın. Videonun tam ekran görünmesini sağlamak için “F” tuşuna ya da videoyu gezinirken sitenin alt köşesinde yüzen bir mini oynatıcıya taşımak için “I” tuşuna basabilirsiniz.

9- Videoyu nasıl daraltabilirsiniz?

Youtube mobil uygulamasında bir videoyu kaydırarak daraltabilirsiniz. Videoyu oynatılırken aşağı kaydırmanız yeterlidir. Android 8.0 Oreo veya sonraki sürümlerini çalıştıran Android cihazlarda, ana ekranınıza geri dönebilir veya farklı bir uygulamaya geçebilirsiniz.

10- Karanlık temaya nasıl geçilir?

Youtube özellikler listesinde kullanıcıların en çok platformda olmasını istedikleri özelliklerden biri ekran renginin siyah olması. Karanlık tema adı verilen bu özellik Youtube’a da geldi. Bu özelliği aktif hale getirmek için ayarlardan karanlık temayı seçmeniz gerekiyor.

11- Daha sonra izle özelliği nedir?

Youtube’da dikkatinizi çeken videoları daha sonra geri dönüp izleyebilmeniz için bir özellik bulunuyor. Bunun için videonun altındaki “Kaydet” seçeneğine tıklayın ve videoyu “Daha sonra izle”yi seçin.  İşaretlediğiniz bu Youtube videolarını sonrasında kütüphaneden görebilirsiniz.

12- Ekranınız kapandığında videonun oynamaya devam etmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Kullanıcıların en çok rahatsız olduğu durumlardan biri de ekran kapandığında veya tuş kilidine girdiğinde videonun durdurulması. Ancak Youtube özellikler listesinde bu durumu engellemek için kullanabileceğiniz bir yöntem de mevcut.

Eğer Google’ın ücretli akış hizmetlerinden birine ( Google Play Müzik, Youtube Red, Youtube Premium veya Youtube Music Premium) abone olursanız, Youtube videolarını ekranınız kapalıyken de oynatabilirsiniz.

Kapatmak için küçülttüğünüz videoyu ekranın en altına sürükleyin, ardından salt ses kayıttan yürütme denetimlerini bulmak için bildirim panelinize bakın.  iOS cihaz kullanıcısıysanız bir video başlatın ve ardından ana ekranınıza geri dönün. Video otomatik olarak salt ses moduna geçecek. Kontrol Panelinizde oynatma kontrollerinde bulabileceksiniz.

13-Youtube videolarını nasıl indirebilirsiniz?

Google’ın ücretli akış hizmetlerinden birine abone olursanız, mobil cihazınızda çevrimdışı görüntüleme için Youtube videolarını indirebilirsiniz.

Bunun için Video oynatıcının altındaki “İndir” simgesine tıklayın. İndirdiğiniz videolar kütüphane menüsündeki indirilenler bölümünde kaydedilmiş oluyor. Ayrıca Mevcut Chromebook’ların çoğu Android uygulamaları yüklemenize izin verdiğinden, Youtube Android uygulamasını Chromebook’unuza yükleyebilir ve ardından dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla çevrimdışı görüntüleyebilirsiniz.

14- Youtube geçmişinizle alakalı Gizli Mod nedir?

Youtube da izlediğiniz her şeyin Youtube geçmişinize kaydedilmesini engellemenize olanak tanıyan bir Gizli Mod seçeneği var. Mobil uygulamada, menüden “Gizli Modu Aç” seçeneğini seçebilirsiniz. İsterseniz sonrasında bu özelliği devre dışı da bırakabilirsiniz.

Masaüstünden Youtube videoları izliyorsanız, önce sitenin sol üst köşesindeki menü simgesini tıklamanız ve ardından “Geçmiş” i seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ekranın sağ tarafında “İzleme Geçmişini Kapat” etiketli bir seçenek ekrana gelecek. Tıkladıktan sonra açılan onay kutusundaki “Duraklat” a tıklayın. Modu tekrar kapatmak isterseniz de yine “İzleme Geçmişini Aç” seçeneğinden ayarlayabilirsiniz.

15- Youtube etkinliğinizi nasıl özel yapabilirsiniz?

Şu ayrıntıyı da paylaşalım; beğendiğiniz videoların, herkese açık olarak abone olduğunuz ve herkesin görebileceği kanalların bir listesi Youtube tarafından oluşturuluyor. Eğer bunun gizli kalmasını isterseniz, Youtube etkinliğinizi özel yapabilirsiniz. Bunun için; Hizmetin Gizlilik ayarları sayfasını açın ve “Tüm sevdiğim videoları gizli tut” ve “Tüm aboneliklerimi gizli tut” un yanındaki kutuları işaretleyin.

16- Video geçmişinden bir video nasıl kaldırılır?

Youtube etkinlik verilerinizden bahsetmişken, videoyla ilgili geçmişinizden bir şeyi kaldırmak isterseniz Youtube Geçmiş sayfasına gitmeniz gerekiyor. Buradan izleme geçmişinize, arama geçmişinize ve hatta yorum geçmişinize bakabilirsiniz. İstediğiniz geçmiş türünü seçtikten sonra, herhangi bir öğenin üzerine gelin ve silmek için sağ üst köşesindeki “x” işaretine tıklayın. Eğer her şeyi silmek istiyorsanız da ekranın sağ tarafındaki kontrolleri kullanın.

17- Youtube geçmişi otomatik olarak nasıl silinebilir?

Faydalı Youtube özellikleri listesinde kullanıcıların sevdiği özelliklerden biri de Youtube’un geçmişinizi 3 aylık veya 18 aylık bir döngüde otomatik olarak silmesi. Yapmanız gerekenler ise Google’ın Etkinliğim sitesinin Youtube bölümünü açın ve “Manuel olarak silene kadar etkinliği tutma” yazan kutuya tıklayın. Bu kutudaki (kişisel video verilerinizin tamamen kontrol altında olduğu bilgisiyle) “Otomatik olarak silmeyi seçin” bağlantısına tıklayın.  Böylece Youtube geçmişiniz otomatik olarak silinecek.

Peki siz hangi Youtube özelliklerini kullanıyorsunuz? Youtube’da vakit geçirmeyi seviyor musunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Youtube’da Hangi Videolar Daha Fazla İzleniyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Evde Sıkılanlar için İzlenebilecek 4 Youtube Kanalı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube’da İlgilenmediğiniz Videolarla Tekrar Karşılaşmayın!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı