İntihar Vakalarını Önlemeye Çalışan Facebook, Yapay Zekadan Yararlanıyor!

Facebook yaklaşık bir yıl önce insanların düşüncelerini analiz edip intihar şüphelinin tespit edilmesi için özel bir ekip kurdu. Facebook, bu intihar etme şüphelerini tespit ederken yapay zekadan yararlanıyor. Bu teknoloji yardımıyla intihar düşünceleri ifadelerine sahip yazıları otomatik olarak işaretleyen bir teknoloji kullanıyor. 

Facebook 2013 yılından bu yana önemli yapay zeka yetenek ve teknoloji atılımları yapıyordu. Hatta bir yapay zeka araştırma laboratuvarı da kurmuştu. Laboratuar, kullanıcıların fotoğraflarındaki nesneleri tanıyan, metin yayınlarını diğer dillere çeviren ve video reklamlardaki sohbetleri transkripsiyon haline getirebiliyor.

CNBC‘nin haberine göre yapay zeka teknolojisinin de yardımıyla bir süredir intihar önleme için destek içeriği gören Facebook kullanıcılarının sayısı şirketin algılama sistemi açmasından bu yana iki kat arttı. Şirket, kullanıcıların intihar içeriğini değerlendiriyor ve bir kişinin bir intihar önleme hattından destek alıp almayacağına karar vermek için kurum içi incelemecilere rapor vermesine izin veriyor veya aşırı durumlarda, Facebook‘un kolluk müdahale ekibine müdahale ettiriyor.

Facebook geçtiğimiz kasım ayında ise bu özelliğe ait verilerini paylaştı. Sadece sözkonusu 1 ayda dahi proaktif tespit çabaları aracılığıyla aldıkları raporlara dayanarak 100’den fazla sağlık kontrolü için ilk müdahale uzmanlarıyla birlikte yaptıklarını belirtti. Bu özellik, yayına  alındığı günden bu yana özellikle Amerika’da oldukça etkin bir şekilde kullanılıyor.  Örneğin New York‘ta gerçekleşen bir vakadan Facebook görevlisi tespit edilen intihar vakasını 911 arayarak bildiriyor ve polis ilgili müdahaleyi yapıyor.  

İnsanlara olabildiğince çabuk yardım etmenin önemli olduğu kadar, mümkün olduğu kadar çok insana yardım etmenin de çok önemli olduğunu düşünen ekip; programın içeriğini daha da geliştirdi ve güncellenmiş sistemi daha çok dilde kullnılabilen bir yapı haline getirdi. Bunun yanısıra Instagram’da da intiharı önlemeyi hedefleyen aynı yapıyı kurmayı hedeflyor.

Özellikle Amerika’da çok yaygın olan ve hatta ölümlerin ilk 10 nedenlerinden biri olan intihar vakaları 15 ila 34 yaş arasında ikinci sırada yer alıyor. Aylık 2,1 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook‘ta bu sorunun hafifletilmesinde açık bir rol oynamaktadır. Kimi kitlelerce insan özel hayatına müdahale ettiği için ve insan davranışlarını incelemeye aldığı için tepki toplayan bu özellik için Facebook açıklamalarında özellikle kamu güvenliği için bu çalışmanın yapıldığını ve kişisel hayatlarına müdahale edilmediğini sadece kriz anlarında aksiyon alındığını özellikle belirtiyor.

Facebook, teknoloji şirket çalışanları için birkaç yıldır intiharı önleme konusunda konuşmak için zirvelere de ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında şu anda, kendi kendine cezalandırılma olasılığının yanı sıra zorbalık ve cinsel şiddet gibi hassas konular da inceleyen 7,500’den fazla topluluk operasyonu çalışanı var.

Google ve Microsoft‘un da benzer çalışmalarda aktif yer alıyor.  Örneğin, “Ben kendimi öldürmek istiyorum” konulu bir Google araması, Ulusal İntihar Önleme konsununda yetkili bir telefon numarası gönderiliyor. Benzer şekilde Microsoft‘da, arama sonuçlarında ilgili kriz merkezi bilgilerini gösteriyor ve kullanıcıların Xbox Live hizmetlerine kendilerini zarar verdiklerini bildirmelerini sağlıyor.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı