Instagram'da Zorbalarla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz? - Moblobi.com
Sosyal Medya

Instagram’da Zorbalarla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?


Instagram, en fazla kullandığımız sosyal medya platformlarından biri. Instagram‘da haberleşiyor, tanıdıklarımız hakkında bilgi sahibi oluyor ve günlük hayatın akışını izleyebiliyoruz. Ancak maalesef ki tacize veya hakarete de uğrayabiliyoruz. Uygulama, bu konuda gelen şikayetlerden dolayı Instagram geçtiğimiz yıl içerisinde bazı özellikleri yayına almıştı. Peki Instagram’da taciz ve hakaretlerden korunmaya yönelik özelliklerden bazıları neler? İşte detaylar…

Instagram yorumlarınızda geri alma yapabilirsiniz!

Hem markalar hem de bireyler Instagram’da yer alıyorlar. Paylaştıkları gönderilerin altına ise maalesef ki konu ile alakalı veya alakasız bir çok rahatsız edici hatta taciz niteliğinde yorumgelebiliyor. Instagram bu sorunu çözmek ve kullanıcılarından gelen şikayetlerin önüne geçmek için bir yapay zeka algoritması geliştirdi. Böylece takip ettiğiniz hesapların gönderilerine yapacağınız yorumlar eğer olumsuz içerik içeriyorsa bu engellenecek.

Kullanıcı olumsuz yorumyaptıysa bu algoritma hemen işliyor ve size “Bunu paylaşmak istediğinize emin misiniz” gibi bir soru yöneltiliyor. Amaç sizi kötü yorumu atmamaya yönlendirmek. Hatta yorumu paylaştığınızda bile karşınıza yorumiçin geri al tuşu çıkıyor. Bu şekilde olumsuz ve rahatsız edici yorumyapanları, bunları geriye alabilmeye de yönlendirmiş oluyor. Yapılan bazı testlerde ve araştırmalarda bu özelliğin işe yaradığı ve olumsuz yorumyapmak isteyenleri caydırdığı da ayrıca tespit edilmiş.

Kimseye engellemeye kalmadan hesabınızdan uzak tutabilirsiniz!

Instagram kullanıcılarının hesaplarını ve kendilerini korumalarını sağlayacak bir özellik daha sunuyor. Kullanıcaların hesabınıza bakmasını kısıtlayabilmenizi sağlıyor. Bu kısıtlama ile engellemeden insanların sizin hesabınıza bakmasını önleyebiliyorsunuz. Bu özellik gerçek hayatlarında kendilerini rahatsız eden insanlar ile uğraşmayıp; onları şikayet edemeyip; konunun uzamasını istemeyen kullanıcıların özellikle işine yarıyor denilebilir. Çünkü sözkonusu özellik sayesinde insanlar ile muhattap olmadan onların size bakmalarını kısıtlayabiliyorsunuz. Böylece istenmeyen kullanıcıların hesaplarınıza erişimi zorlaştırılabiliyor. Ayrıca sizin izniniz olmadan bu kişilerin yorumları paylaşımlarınızın altında gözükmüyor ve çevirimiçi olup olmadığınızı göremiyorlar. Hatta siz onların mesajlarını okusanız bile okundu bilgisi karşı tarafta yazmıyor.

Peki istenmeyen kullanıcıları nasıl direk engelleyebilirsiniz? Hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kullanıcıların sadece hikayelerinizi görmesini nasıl engelleyebilirsiniz? Instagram’da zorbalardan korunmak için kullanabileceğiniz diğer özellikler haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı