Instagram Reels Hakkında 10 Bilgi

Sosyal medya platformları her güncelleme ile birlikte yeni bir özellik sunuyor. Instagram’ın son yeniliği ise Reels. Peki, Instagram Reels nedir? Nasıl kullanılır? Reels hakkında bilgiler yazı detayında.

Sosyal medya hayatımızın en önemli parçalarından biri. Gün içinde sosyal medyada geçirdiğimiz zaman oldukça fazla. Bununla birlikte kullandığımız uygulamalar da artmakta.

Instagram Reels Nedir?

Reels; hikayelerinizi birleştirip düzenleyebileceğiniz bir uygulama. Videonuzu ses ve efekt ekleyerek de kişiselleştirmeniz mümkün.

Reels özelliğine, Instagram profilinize girdiğinizde post olarak yayınladığınız fotoğraf ve videolar sekmesinin yanında bulunan küçük belirteç ile ulaşabilirsiniz.

Reels Nasıl Kullanılır?

Story paylaşmak için Instagram profilinize giriş yaptığınızda ekranı sola doğru kaydırmanız gereklidir. Reels özelliğini kullanmak için de işlemi yapmalısınız. Daha sonra alt kısımdan Reels’a tıklayarak ister var olan videoları ve fotoğrafları ister yeni videolar oluşturarak Reels videoları oluşturabilirsiniz.

Hızla, sesle ve efektler ile oynayıp yayınlamak istediğiniz Reels videolarını yapmak oldukça kolay.

Instagram Reels Hakkında 10 Bilgi

1. Müzik

Reels videolarınızı oluşturduktan sonra orijinal halini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra üstüne müzik eklemek isterseniz Instagram’da bulunan müzikleri araştırarak eklemeyi yapabilirsiniz.

2. Eller Serbest

Eller serbest özelliği, Instagram story’lerde de bulunmakta.

Bu özellik sayesinde tek bir tuş ile sürekli video çekme imkanınız bulunmakta. Reels videolarınızı çekerken de bu özelliği kullanabilirsiniz.

3. Hizalama

Bu özelliği birçok kişi kullanmakta. Özellikle Instagramı yoğun bir şekilde kullanan influencerlar.

Hizalama özelliği ile nesnelerin yerini bir sonraki videoda da aynı yerde tutmanız amaçlanır. Bu kıyafet değişimi videolarında sık sık kullanılan bir özellik.

4. Hız Ayarı

Yine story’lerde de kullanılan bir özellik olsa da Reels videolarda da videonun hız ayarı ile oynayabilirsiniz. Ağır ve hızlı çekimler yapmak isterseniz hız ayarlarınızı kontrol edin.

5. TikTok Benzerliği

Bilindiği üzere Reels videolar TikTok uygulamasındaki videolara oldukça çok benziyor.

Geçtiğimiz yıllarda Instagram story özelliğini de Snapchat uygulamasından esinlenerek bizlere sunmuştu. TikTok kullanıcıları, Instagram’ın bu özelliği kopyalamasına tepki gösterdi.

6. Kullanım Artışı

Reels özelliğinin sunulmasıyla birlikte, Instagram kullanım oranı dünya çapında oldukça yaygınlaştı. Özellikle Hindistan’ın Instagram kullanım oranı istatiği artışın 2,5 olduğunu gösteriyor.

7. Marka Etkileşimi

Kullanıcılar dışında influencerlar ve ünlü markalar da Reels kullanıyor.

Louis Vuitton yaklaşık 7 milyon görüntüleme aldı. Bu da markaların sosyal medya ile reklam yapmanın ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor.

8. Erişilebilirlik

Reels gün geçtikçe popüler olmaya başlayınca Instagram Ağustos ayında 50 ülkede bu özelliği erişime açtı.

9. Taslak

Reels videolarınızı hazırlayıp paylaşmak istemezseniz bu videoları taslak olarak kaydedebilirsiniz. Paylaşmak istediğiniz zaman taslaklar kısmından erişebilirsiniz.

10. Efekt Kullanımı

Reels videolarınız Instagram içinde bulunan değişik ve eğlenceli efektler ile çekmeniz mümkün. Böylece eğlenceli Reels videolar çekip takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Instagram’da Mavi Tik Alma Yöntemleri” okumak için buraya tıklayın.
“Instagram İçin Doğru Hashtag Nasıl Bulunur?” okumak için buraya tıklayın
“Instagram Organik Takipçi Artırma Yolları” okumak için buraya tıklayın.

“Instagram Reels Hakkında 10 Bilgi” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı