Instagram Paylaşımlarındaki Depresyon Belirtileri Neler?

Instagram paylaşımlarınız ve kullandığınız filtreler depresyon durumunuzu ele veriyor. Instagram gönderilerindeki depresyon belirtileri, haberimizde...

Sosyal medya platformları kişiler hakkında bilgi sahibi olmak için önemli araçlardan. Bir kişinin Instagram profilini inceleyerek, o kişi hakkında çoğu şeyi öğrenebiliyoruz. Hatta Instagram gönderilerinden psikolojik durumu ve depresyonda olup olmadığı dahi anlaşılabiliyor. Peki Instagram gönderilerinizdeki depresyon belirtileri neler? Haberimizde…

Instagram hesabınızdaki depresyon belirtileri neler?

Instagram’da her gün milyarlarca paylaşım yapılıyor. Paylaşımların birçoğunda ise insanlar mutluymuş gibi gözüküyor. Aslında gerçekler pek de öyle değil. Araştırmacılar, Instagram’da paylaşılan fotoğrafların kişilerin depresyonda olup olmadığını belirleyebileceklerini saptadılar. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların Instagram paylaşımları ile depresyona girdikleri anlaşılabiliyor.

Vermont ve Harvard Üniversitesi’nden birer araştırmacı 166 Instagram kullanıcısını ve 43 bin 950 görüntünün verilerini toplayıp incelediler. Araştırma sırasında kullanıcıların görüntüleri analiz edilirken depresyonda olanlar ve sağlıklı olan kullanıcılar arasında birçok farklılık keşfedildi. Parlaklık, filtreler, gölgeler ve renk tercihi farkları bu belirleyici etkenlerden.

Depresif kullanıcıların genellikle koyu renkleri tercih edeceği tahmin ediliyor. Fakat sosyal platformlarda hissettiğimizin hep aksini göstermek isteriz. Bu yüzden gri veya koyu renklerin dışında ön plana çıkan bir diğer renk ise mavi. Ayrıca depresyondaki kullanıcılar daha az sosyalleşme eğilimindedirler bu yüzdende profillerinde yüzlerini göstermekten kaçınırlar.

Araştırmada depresyon geçiren veya geçirmeyen sağlıklı kullanıcılar için kesin bir yargı elbette bulunmuyor. Ancak birçok tercih bu durumu ele veriyor. Örneğin depresif olan kullanıcılar Inkwell filtre kullanırken sağlıklı kullanıcılar Valencia filtresini kullanıyorlar.

Yüzde 70 oranında doğru sonuçlar veren bu araştırma gösteriyor ki;  kişilerin sosyal medyadaki faaliyetleri ile ruh sağlığı durumları aslında doğrudan bağlantılı. Bu durumda da hastaların tanı süreci değişkenlik göstererek doktorlar hastayı daha kısa sürede tanıyabiliyor. Araştırmanın amacı ise zihinsel sağlık taramasına sosyal medyanın ne kadar yardımcı olabileceğini göstermek.

Peki sizin yaptığınız Instagram paylaşımları için belirleyici özellikler ve sıklıkla kullandığınız filtreler neler? Sizce paylaşımlarınız depresyonda olduğunuzu gösteriyor mu? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Stresi Azaltmak için 4 Online Terapi Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Akıl ve Ruh Sağlığınızı Koruyan 8 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Stresten Kurtulmak için 8 Meditasyon Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı