Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram hesabınızın size ait olduğunu nasıl onaylatabilirsiniz? Instagram mavi tik nasıl alabilirsiniz? Haberimizde...

Instagram günümüzde en çok kullanılan platformların başında geliyor. Son zamanlarda Instagram’da başkalarının adına hesap açan kişilerin sayısı da artış gösteriyor. Mavi tik alan kullanıcılar ise hesaplarının kendilerine ait olduğunu gösterebiliyorlar. Bunun için Instagram doğrulama yani Instagram hesap onaylama işlemini yapılması gerekiyor. Peki Instagram mavi tik nasıl alınabilir? İşte detaylar…

Instagram hesap onaylama için hangi kriterlere sahip olmalısınız?

Instagram’da isteyen herkes istediği isimle hesap açabiliyor. Bu durum takip etmek istediğimiz gerçek kişiyi bulmamızı zorlaştırabiliyor. Hatta pek çok ünlü isim hesabın gerçek sahibi olduğunu belirtmek için profillerinde official, resmi gibi ifadeler kullanıyorlar.

Instagram mavi tik özelliği kullanıcı adının yanında yer alıyor ve hesapların gerçek sahiplerine ait olduğunu belirtiliyor. Yani, hesabın Instagram tarafından incelenip, doğrulandığını gösteriyor. Bu arada hemen belirtelim; her Instagram kullanıcısı hesap doğrulama işlemini gerçekleştiremiyor. Bunun için Instagram’ın bazı onay kriterleri var. Eğer Instagram hesap onaylama işlemi yapmak ve mavi tik almak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki kriterlere sahip olmanız gerekiyor:

 • Hesabınız özgün mü?

Kendiniz olduğunuz ve başka bir kişiyi veya markayı bilerek taklit etmediğiniz sürece, Instagram’dan onay alabilirsiniz.

 • Hesabınız benzersiz mi?

Instagram ‘da birkaç hesap kullanmak yerine sadece bir tane marka ya da kişisel hesabınız var ise bu sizi daha benzersiz kılıyor.

 • Hesabınız herkese açık mı?

Instagram doğrulama yapabilmek için hesabınızın herkese görünür olması gerekiyor.

 • Tam bir profile sahip misiniz?

Instagram doğrulama işlemi için tam profilleri inceliyor. “Tam” bir profilin biyografi, profil resmi ve en az bir linki olması şartını da koşuyor.

 • Tanınmış biri misiniz?

Instagram’da onaylı hesaba geçebilmeniz için bir markanın ya da kişinin kitleler tarafından da tanınmış olması gerekiyor. Halk arasında bilinen, tanınan önemli figürler için Instagram doğrulama süreci daha kolay gerçekleşiyor.

Instagram mavi tik almak için yapmanız gerekenler neler?

Belirttiğimiz gibi mavi tik almak için öncelikle Instagram hesabınızın onaylanması gerekiyor. Bunun için de yukarıda belirttiğimiz kriterleri sağlıyor olmanız önemli. Ardından da Instagram mavi tik almak için başvuru yapabilirsiniz. Mavi tik almak için yapmanız gerekenler ise şöyle;

 • Instagram uygulamasına giriş yapın, hesabınızı açın.
 • Sağ üstte bulunan menü işaretine tıklayın.
 • “Ayarlar” menüsünden hesap’ ı seçin
 • “Instagram Doğrulama Talebi” bölümüne tıklayın.
 • Gerekli bilgileri doldurarak formu gönderin.

Hemen şunu da belirtelim; mavi tik başvurusu yapmış olmanız Instagram doğrulama işleminizin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmiyor. Bu süreç olumsuz da sonuçlanabilir. Olumsuz bir sonuç alsanız dahi tekrardan başvuru da bulunabilirsiniz. Bunun için ilk başvurunuzun üzerinden 30 gün geçmesi gerekiyor.

Peki siz Instagram kullanıyor musunuz? Mavi tik almış mıydınız? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Instagram’da Yaratıcı Filtreler Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • En İyi Instagram Kullanıcı Adı Nasıl Seçilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Instagram’da Fotoğraf Nasıl İndirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı