Instagram Kullanıcılarının Verileri Paylaşıldı Mı? - Moblobi.com
Sosyal Medya

Instagram Kullanıcılarının Verileri Paylaşıldı Mı?


Facebookve Instagramdünyanın en fazla kullanıcısına sahip iki büyük sosyal medya platformu. Bildiğiniz üzere Facebook, Instagram’ın sahibi. Bu sebeple de birbirinden olan özellikler sayesinde kullanıcılara çift taraflı hizmet sunabiliyorlar. Herhangi birinde çıkan bir özellik veya yapılan bir yenilik bir süre sonra bir diğerine de yansıyor. Bu durum elbette veriler söz konusu olduğunda akıllarda bazı soru işaretlerini doğuruyor. Instagramkullanıcılarının verilerini Facebooktopluyor mu? Instagram kullanıcılarının verileri sızdırıldı mı? İşte detaylar…

Instagram kullanıcılarının verileri sızdırıldı mı?

Geçtiğimi yıl üzerinde çok konuşulan konulardan biri de Instagramverilerinin toplanarak Facebooktarafından başka firmalarla paylaşıldığı yönündeydi. Toplanan verilerin nasıl toplandığı, Avrupa Birliği vatandaşlarının etkilenip etkilenmediğini İrlanda Veri Komisyonu tarafından araştırılıyor.

İrlanda Veri Komisyonu Instagramkullanıcılarının kişisel, özel verilerinin San Francisco’lu bir girişim tarafından nasıl ve ne zaman toplandığı hakkında araştırma yapıyor. Toplanan bu veriler içerisinde yapılan paylaşımların yanı sıra, kişisel bilgiler de yer alıyor. Hatta kullanıcıların paylaştıkları 24 saat ile sınırlı olan hikayeleri bile bu veriler arasında yer alıyor. Toplanan bu veriler konusunda ise komisyon, Avrupa Birliği vatandaşlarının etkilenip etkilenmediğini, ne kadar etkilendiğini öğrenmek amacıyla araştırma yapıyor.

Hyp3radlı şirketin Instagramkullanıcılarının herkese açık olan kişisel verilerini topladığı biliniyordu. Kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi toplamak için konumları takip etmiş; hatta Instagramkullanıcılarının paylaştığı ve 24 saatle sınırlı olan hikayelerine yönelik dahi bilgiler toplamış ve kaydetmişti. İşin ilginç tarafı ise Instagram’ın bu şirketi pazarlama ortağı olarak listeliyor olmasıydı. Kullanıcıların kafasını karıştıran da aslında bu konu oldu.

Peki Instagram kullanıcılarının aklını karıştıran ne? İrlanda Veri Komisyonu tarafından yapılan araştırma sonucunda hangi ilginç sonuç ortaya çıktı? Bu veri ihlali kimleri de etkiledi? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı