Instagram İşletme Hesabı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram gün geçtikçe artan kullanıcı sayısı ile artık bir ticari platformu haline geldi. Büyük, küçük ölçekli pek çok marka, tanıtım ve satışlarını buradan da yapar hale geldi. Bunun için de işletme hesabına geçiyorlar. Peki, instagram işletme hesabı nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram İşletme Hesabı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram işletme hesabı; Instagram işletme hesabının normal profillerden farkı istatistikleri barındırıyor olması, takipçiler ile daha hızlı iletişime geçilmesi ve dolayısı ile markalar ile iletişim sağlanmasını gerçekleştiren instagram hesap türüdür. Peki, instagram işletme hesabı nasıl daha etkili kullanılır?

Instagram İşletme Hesabını Daha Etkin Şekilde Kullanmak İçin 6 İpucu

1. Bir Instagram İşletme Hesabı Açın

Mevcut müşterilere erişebilmek ve size gösterdikleri ilgiyi anlayabilmek için bir işletme hesabı açmak gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler:

– Instagram uygulamasını indirip kaydolun.
– Profilinize giderek ayarlardan “işletme hesabına geç”e tıklayın.
– Bunun için bir Facebook sayfanız olmalı. Açılan Facebook sayfasını Instagram profilinize bağlayın.
– Daha sonra tamama tıklayın ve profilinize isteğe bağlı olarak size ulaşabilecekleri bir numara veya email adresi ekleyebilirsiniz.

2. İyi Bir Strateji Oluşturun

Hedef kitlenizi iyi seçin ve tanıyın. Aynı zamanda gireceğiniz pazarı ve rakiplerinizi de iyi analiz etmeniz gerektiğini unutmayın.

İşletmenizin aylık veya yıllık bazda hedefleri olsun. Müşterilerin isteklerine önem verin. Taklitçilikten kaçınıp farklı ve özgün olun. Düzenli bir gönderi paylaşma programı belirleyin. İçinde bulunduğunuz sektöre göre instagramın en aktif olduğu saatleri belirleyerek buna uygun bir plan oluşturun.

Paylaşımlarınızın beğeni sayısına veya kaç kişinin göründüğüne bakarak zamanla doğru saat aralığını bulabilirsiniz.

3. Profilinize Önem Verin

Markanızla alakalı güzel bir biyografi yazısı oluşturmanız da son derece önemli.

Duruma göre emojiler ve hashtaglar ekleyin. Profil resminiz veya marka logonuz anlaşılır ve net bir şekilde olmalı. Var ise web sitesi gibi internet bağlantılarını da ekleyebilirsiniz.

4. İlgi Çekici İçerikler Paylaşın

Markanız için güzel içerikler hazırlayın ve bunları ilgi çekici fotoğraflar ile destekleyin. Çektiğiniz bu fotoğrafların üzerinde bazı resim düzenleme uygulamaları ile oynamalar yapabilirsiniz. Ayrıca atacağınız başlıkların da insanların size ulaşmasında önemli bir rolu bulunuyor.

Çektiğiniz bu fotoğrafların hepsini post atmak yerine bazılarını instagram hikayelerden de paylaşabilirsiniz. Böylece kullanıcı hikayenize bakarak profilinize uğrayabilir. Bu da bilinirliliğinizi artırabilir.

5. Büyürken Kitlenizle İletişim İçinde Olun

Sizin markanızın büyümesini sağlayacak kişi ve kurum hesaplarını takip edip buralara yapacağınız yorumlarla kitlenizi artırabilirsiniz. Başka platformlardaki hesaplarınızdan instagram işletme hesabınızın tanıtımını yapabilirsiniz.

Takipçi sayınız arttıkça insanlarla etkileşim içinde olmaya, onların istek ve şikayetlerine kulak verin. Instagram reklamları ile işletme hesabınızı büyütürken, kitlenize özel kampanyalarla sürprizler yapabilirsiniz. Kendi kurumsal kimliğinizi yansıtan bir hashtag belirleyerek kendinizi daha çok insana tanıtmanız da artı katacaktır.

6. Sonuçları İyi Analiz Edin

Attığınız gönderilerin, hikayelerin ve verdiğiniz reklamların beğenilerini, görüntülenmelerini iyice analiz etmelisiniz. Hedeflerinize uygun bir sonuç çıkmadığı takdirde stratejinizi değiştirebilirsiniz. Ta ki en doğru stratejiyi bulup, hangi adımların işe yaradığını anlayana kadar.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Instagram İçin Doğru Hashtag Nasıl Bulunur?” okumak için buraya tıklayın
“Instagram Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?” okumak için buraya tıklayın.
“Instagram Hesabınız için Hashtag İpuçları!” okumak için buraya tıklayın.

“Instagram İşletme Hesabı Nedir? Nasıl Kullanılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı