Instagram Gönderilerini Planlama İpuçları

Dünyada en çok kullanılan sosyal platform olarak bildiğimiz Instagram, kullanım konusunda gerekli stratejik hamleleri yaptığınız sürece takipçi sayınızı artırabilecek ve bu sayede gelir elde edebileceğiniz bir platform haline gelebilir. Bu yazımızda, oldukça önemli olan instagram gönderilerini planlama konusuna değineceğiz.

Her geçen gün kullanıcı sayısı daha da artan ve yeni güncellemeler ile kullanıcılarına deneyimleyebileceği ilginç özellikler sunan instagram, eğlenceli özelliklerinin yanında iskeletinin merkezi olan fotoğraf ve video paylaşımı, instagram’ı öne çıkartan asıl faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram, ilk çıktığı yıllarda fotoğraf düzenleme ve paylaşma konusunda temel seviyede beklentileri karşılamış olsa da her zaman aklımızın bir kenarında daha iyisi olabilir diye düşünmeden edemedik. Platform, günümüz itibari ile kullanıcı sayısının artması ve en çok kullanılan uygulamalar listesinde zirveye yerleşmesiyle gösterdiği gelişmenin ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

Yazımızda özellikle, gönderi paylaşımı konusunda gerekli etkileşimi alamadığı için çözüm arayan insanlar için detaylı bir inceleme gerçekleştirdik. Instagram gönderilerini planlama aşamaları nelerdir? Instagram gönderilerini nasıl düzenleyebilirsiniz? Bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Instagram’da Fotoğraf/Video Yükleme

Öncelikle bu platforma nasıl fotoğraf ve video yükleneceğinden bahsedelim. Instagram, günümüzde insanların kişiliklerini yansıttığı dijital bir vitrin olarak kullanılıyor. Dolayısıyla kendi kişiliğiniz hakkında paylaşacağınız gönderiler de önem kazanıyor.

Kötü kalitede ya da iyi düzenlenmemiş bir fotoğrafı, instagram’a yüklemeniz kendi kişisel imajınızı zedeleyebilir. Aynı şekilde kurumsal bir firma için instagram hesabı açtıysanız marka değeriniz düşebilir.

Instagram’a fotoğraf – video yüklemek için;

– Öncelikle “+” düğmesine tıklıyoruz
– Yüklemek istediğiniz gönderiyi seçin
– Gereken düzenlemeleri yapın
– Hashtag kullanarak daha fazla insana ulaşın
– Konumunuzu ekleyebilirsiniz
– Fotoğrafta yer alan kullanıcıları etiketleyin
– Son olarak ise paylaşın

İsterseniz çektiğiniz fotoğrafı paylaşmadan önce efektler, filtreler ya da fotoğrafın üzerine yazı ekleyebilirsiniz (Masaüstü bilgisayardan fotoğraf ve video çekemeyeceğinizi ve yükleme yapamayacağınızı unutmayın).

Instagram’a Gönderi Yüklerken Ne Yapmamalıyız?

Instagram’da paylaşım yapmak çok kolay bir işlemdir. Tabi ki bu işlemin de bazı püf noktaları bulunmaktadır. Nelerin paylaşılmaması gerektiğini bilmediğimiz için çoğu zaman etkileşim konusunda sorunlar yaşıyoruz. Bu konuda birkaç madde hazırladık.

– Düşük kaliteli fotoğraflar paylaşmayın
– Kalitesi düşük videolar paylaşmayın
– Videolarınızda siyah kapak fotoğrafı belirlemeyin
– Düzenli olarak fotoğraf yükleyin ve bu süreyi uzatmayın
– Sosyal medya planlamanızın dışına çıkmayın
– Açıklama kısmına hedef kitlenizin dikkatini çekmeyen gereksiz konuşmalar yapmayın.

Instagram’da Fotoğrafları Düzenleme

Kaliteli içerik paylaşmanız, takipçilerinizin sizin hakkınızda olumlu çıkarımlar yapmasına ve takip etmek konusunda verdiği kararın doğruluğunu destekleyici nitelikte olacaktır.

Fotoğraf düzenleme konusunda önereceğimiz ilk şeyin instagram filtreleri olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu alanda dikkat çekmek ve söz sahibi olmak için daha iyi alternatifler bulabilirsiniz. Böylece instagram kullanıcıları arasında farklılık kazanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı düzenlemek için size önereceğimiz daha profesyonel programlar bulunuyor. Bunlar;

– Lightroom Mobil
– VSCO
– Snapseed

Fotoğraf paylaşımı konusunda önereceğimiz bir başka konu ise kendinize has bir stil yaratmanız gerekliliğidir. Örneğin; fotoğraflarda kullandığınız efektler ve düzenlemeler sizi yansıtan bir şekilde tasarlanmalı. Paylaştıklarınız, sizi takip edenler için trend olma ihtimali olan bir düzenleme içermeli. Bu konuda son derece titiz davranmalısınız.

Instagram İçin Video Nasıl Düzenlenir?

Fotoğraf paylaşmak konusunda olduğu gibi videolarda da fark yaratmak için daha kapsamlı olan uygulamalar kullanmalısınız. Diğer insanlardan ayrılmak istiyorsanız normalin dışına çıkmalı, bir nevi kullanılmayanı kullanmalısınız.

Video için düzenleme konusunda kapsamlı ve profesyonel içerikler üretmek için bilgisayar kullanmanız şart. Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro gibi uygulamalar ile oldukça kaliteli içerikler üretebilirsiniz. Söylemiş olduğumuz programlar gerçekten çok kapsamlı. Bu konuda öncelikle iyi bir kurs almanızı tavsiye ederiz.

Biz şu an telefon üzerinden gitmeye devam edelim. Bilgisayar kadar iyi sonuçlar alamasanız da ona yakın sonuçlar elde edebileceğiniz uygulamalar da mevcut. Bunlar;

– VSCO
– Spilice (GoPro Editörü)
– InstaShot Video & Fotoğraf Editörü

Paylaşım yaparken videolarınızın daha profesyonel bir içerik gibi görünmesi için eklemeniz gereken etmenler bulunuyor. Şimdi bunlara bir göz atalım.

– Video Açıklaması

Video açıklaması yaptığınız konsept ile tutarlı olmalı. Kullandığınız dil de aynı şekilde imajınızı destekleyici ve yaptığınız iş ile örtüşmeli.
– Hashtag Kullanın

Hashtaglar, Instagram’da daha fazla kişiye ulaşmanız için anahtar kelimelerdir. Örneğin; stopmotion alanında videolar hazırlıyorsanız açıklama kısmına stopmotion yazmanız, gönderinizin bu alana ilgi duyan ama sizi takip etmeyen kişilere de ulaşılmasını sağlar. Bu konuyu önemsemeniz size yeni takipçiler kazandırabilir.

– Konum Ekleyin

Etkileşim almanızın bir başka yolu da video veya fotoğrafınızın nerede çekildiğini, paylaştığınız gönderinin üzerine etiketlemeniz olacaktır.
Bu konuda hata yapmamalı ve doğru konumu eklemelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra gönderiniz o konumda görüntü arayan kişilere de görünerek daha hızlı geri dönüşüm sağlamanıza neden olabilir.

Instagram Hikayemi Nasıl Yayınlarım?

Instagram’da en çok kullanılan özelliklerden biri olan hikaye atma özelliği; eğlenceli fotoğraflar, yazılar ya da filtreler ile beraber kullanıldığı için ve ayrıca 24 saat sonra silindiği için oldukça popülerdir.

Instagram hesabınızda hikaye paylaşmak için;

– Kamera ikonuna tıklayın (ekranın sol üst alanında yer almaktadır).
– Fotoğraf çekmek için yuvarlak tuşa, galerinizden fotoğraf seçmek için ise sol alt köşedeki fotoğraf simgesine dokunabilirsiniz.
– Seçtiğiniz fotoğrafa efekt, yazı, çıkartma veya müzik ekleyerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.
– Video ve fotoğraf gönderilerinizde olduğu gibi burada da konum ve hashtag paylaşabilirsiniz.

Hikayelerinizi kendinize özel stilize ederek takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra takipçilerinizin düşüncelerini merak ediyorsanız çeşitli anketler yapabilirsiniz. Önemli bir gün için geri sayım başlatabilirsiniz. Bu gibi özellikler ile takipçileriniz ile doğrudan bağlantı kurup etkili bir geri dönüş alabilirsiniz.

Hem konum hem de hashtag’ler diğer kullanıcıların aramalarında görünmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle bu ikiliyi kullanmak konusunda çekinmeyin ve her defasında hikayelerinize hashtag ve konum eklemeyi unutmayın.

Güvenilir Instagram Zamanlama Araçları

Büyük kitlelere hitap etmek istiyorsak Instagram zamanlama araçlarına başvurmak zorundayız. Bu araçlar instagram’ı sizin yerinize belirlediğiniz kriterler (beğenmeler, yorumlar, DM’ler gönderiler) çerçevesinde yönetmekle mükelleftirler.

İyi bir instagram planınız varsa ve uzun vadede takipçi kazanmak istiyorsanız yanınıza bir yardımcı olarak düşünebileceğiniz instagram zamanlama araçlarını kullanabilirsiniz.

Sizin için kullanabileceğiniz bazı instagram zamanlama araçlarını listeledik:

– Later
– Sprout Social
– Loomly

Gönderi Zamanlama Araçlarının Avantajları Nedir?

1. Zaman Kazanmak

Zaman, bu hayatta bizim için en önemli faktörlerin başında geliyor. Zaman yönetimi konusunda gerekli eğitimi almamış ve kendisini bu konuda geliştirmemiş kişiler, hayatın her alanında başarısız olmaya mahkumdur.

Instagram için de zaman kavramı çok önemlidir. Yukarıda saydığımız platformların size sağladığı en büyük etken zaman kazandırmasıdır. Örneğin; gönderi paylaşımlarınızı, size yazan birine vereceğiniz otomatik mesajlar gibi paylaşımların otomatik olarak yapılması size zaman kazandırır.

Önem derecesini artıran bir başka etken ise gönderi zamanlayıcısına entegre ettiğiniz fotoğrafların ne zaman paylaşıldığının gerçekten çok önemli olmasıdır. Mesela; her instagram kullanıcısının bazı anket sonuçlarına göre instagram’da en çok hangi saat aralığında zaman harcadığına dair bulgular, sizin zamanlayıcınızı o saat aralığınıza ayarlamanıza ortam hazırlar. Bu sayede içeriğinizden daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

Maddeler halinde özetleyecek olursak;

– Hedef kitlenizin en uygun olduğu zamanı kollayıp zamanlayıcınızı bu yönde ayarlamalısınız. Bu sayede stres seviyeniz de belirgin ölçüde düşer.
– İçeriklerinizi paylaşıma hazır hale getirerek sosyal medya takviminde yerini almasını sağlayın.
– Zamanlama araçları siz yokken çalışmaya programlanmışladır. Algoritmaya güvenin ve gönderilerinizin instagram’da sizin müdahaleniz olmadan paylaşılmasını izleyin.

2. Instagram İmajınıza Destek Olurlar

Instagram, sosyal ağlar içerisinde imajınızı belirlemek konusunda etkin bir şekilde rol alan bir platformdur ve son derece önemlidir.

Bu platformda ne paylaşırsanız paylaşın görsel bütünlüğün ön planda olacağını unutmayın ve bu konuda yazı fontunuzdan seçeceğiniz renklere kadar insanları etki altına alma konusunda belirleyici ipuçları alabilirsiniz.

Fotoğrafları zamanlama araçları olmadan paylaşmanız, profilinizde genel görünürlük bakımından görsel bütünlük yaratmanızda sıkıntılar çıkartabilir. İşte tam da burada zamanlama araçları devreye giriyor. Gönderi planlamalarınızı zamanlayıcıya entegre ederseniz profilinizin ön izlemesini daha önceden edinebilirsiniz. Bu da sizi imaj belirleme konusunda önceden bilgilendirir ve hangi yönde hareket edeceğinizi şekillendirir.

3. Instagram Akışınızı Daha Tutarlı Hale Getirin

Tutarlı ve istikrarlı bir instagram hesabı, her zaman takip edilmeyi hak eder. Sık sık gönderi yayınlamanız ve bu gönderilerin sabit bir çizgide sizin imajınız doğrultusunda ilerlemesi takipçilerinizin gönderilerinizi merakla beklemesine yol açar.

Örneğin; siz bir konu belirlediniz ve bu yönde paylaşımlar yapıyorsunuz. Size benzer konseptleri olan diğer kişilerin takipçileri sizin hesabınızı inceleyerek istikrarınızdan etkilenebilir ve sizi takip edebilir. Bu konuda rakiplerinizden geri kalmamanız çok önemlidir.

Sonuç itibari ile Instagram Gönderilerini Planlama konusu oldukça önemli ve dikkate alınması gereken bir unsurdur. Unutmayın; iyi bir planlama, başarıya ulaşmanızda size ışık tutacak en büyük etkendir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Instagram Takipçi Sayısını Arttırmanın 10 Farklı Yolu!” okumak için buraya tıklayın.
“Sıfır Takipçi ile Instagram Hesabı Açanlara Tüyolar!” okumak için buraya tıklayın
“Instagram Hesap Kurtarma Adımları Nelerdir?” okumak için buraya tıklayın.
“Instagram’da Yanlışlıkla Gönderilen Mesaj Nasıl Silinir?” okumak için buraya tıklayın.
“Instagram’da Kaçınmanız Gereken 10 Önemli Hata!” okumak için buraya tıklayın.

“Instagram Gönderilerini Planlama İpuçları” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı