Instagram Gönderi Düzenleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada gönderi paylaştıktan sonra “keşke şurasını değiştirseydim!” dediğiniz anlar mutlaka olmuştur. Instagram’ın da her geçen gün önem kazanması ile kullanıcılar gönderi paylaştıktan sonra üzerinde bazı değişiklikler yapmak isteyebiliyor. Yazımızda, instagram gönderi düzenleme için herhangi bir programa ihtiyaç duymadan nasıl gönderi düzenleyeceğinizi anlatacağız.

Instagram Gönderi Düzenleme Adımları

– Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Paylaşım yaptıktan sonra değişiklik yapmak istediğiniz gönderileriniz için uygulayacağınız bu yöntem, bilgisayardan yapılmıyor. Bu neden ile Instagram uygulamasına girin.
– Instagram gönderi düzenlemesi yapmak istediğiniz gönderinin üzerine tıklayın.
– Karşınıza çıkan ekranın sağ üst köşesinde bulunan “üç nokta” simgesine dokunun.
– Düzenle’ye tıklayın.
– Karşınıza gelen ekranda görselinize etiket ekleyebilir, değiştirebilir ya da etiketlediğiniz kişinin etiketini kaldırabilirsiniz. Sol alttaki “kişileri etiketle” yazısına tıklayın ve etiketi konumlandırmak için fotoğrafınızın bir noktasını seçin. Karşınıza kullanıcı isimleri ve arama kısmı çıkacaktır. Buradan etiketlemek istediğiniz kişiyi bulabilirsiniz.
Hali hazırda bir kullanıcıyı etiketlemişseniz sol altta “bir kişi” yazar. Oraya tıklayarak etiketin yerini değiştirebilirsiniz. Etiketin üstüne tıkladığınızda ise etiketin yanında çarpı işareti beliriyor. Oraya basarak etiketi kaldırabilirsiniz. Daha sonra eğer değişiklik yapmak istiyorsanız görselinizin etiket oluşturmak istediğiniz yeri seçmek için ekrana dokunup kullanıcının adını bulabilirsiniz.
– Görselinizin altındaki açıklamayı değiştirebilir, silebilir ya da ekleyebilirsiniz. Eğer önceden açıklama yapılmamışsa bu kısım boştur. Bu alanda yarı görünür şekilde “açıklama yaz…” yazar. Oraya tıklayıp açıklama yazabilirsiniz. Önceden açıklama yapmışsanız o açıklamayı silip yenisini yazabilir ya da hepsini silebilirsiniz. Şunu da belirletelim: Düzenleme yaptıysanız gönderinizin yorumlar kısmında açıklamanızın altında “düzenlendi” yazar. Başka bir deyişle diğer kullanıcılar açıklama üzerinde değişiklik yaptığınızı görebiliyor.
– Ekranınızın sağ alt kısmında “alternatif metni düzenle” yazar. Alternatif metin, görme engelli bireylerin görselde ne olduğunu, neyin anlatıldığını açıklamak için oluşturulur. Alternatif metni düzenleye tıklayıp istediğinizi yazabilir, kaldırabilir, düzenleme yapabilirsiniz.
– Ekranın en üstünde bulunan ve kullanıcı adınızın altındaki “konum ekle” yazısına tıklayarak ise lokasyon ekleyebilirsiniz. Konumunuzu değiştirmek ya da kaldırmak istiyorsanız, kullanıcı adınızın altında yazan konumun üstüne tıklayıp dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.
– Yukarıda anlatılan işlemlerin hepsinden sonra değişikliklerin kaydedilmesi için Bitti’ye tıklamayı unutmayın.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Instagram Gönderilerini Planlama İpuçları” okumak için buraya tıklayın.
“Bilgisayarınızdan Instagram’a Gönderi Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın
“Instagram Hesap Kurtarma Adımları Nelerdir?” okumak için buraya tıklayın.
“Sosyal Medya Gönderileri İçin En İyi Uzunluk Nedir?” okumak için buraya tıklayın.

“Instagram Gönderi Düzenleme İşlemi Nasıl Yapılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı