Instagram Alışveriş Özelliği Yayılıyor!

Instagram, markaların ürünlerini sergilemek ve müşterilerle etkileşimde bulunmak için her zaman tercih ettikleri bir platform olmuştur. Instagram’ın “alışveriş” özelliği ise bunu tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

Instagram, “Instagram Shooping” özelliği ile alışveriş işlevini farklı ülkeler için de sunmaya başladı. Amerika’da 2016 yılının sonlarında denenmeye başlayan Instagram alışveriş özelliği, şimdi de İngiltere’de uygulanmaya başlandı. Amerika’da uygulandığı günden beri özellik, yüzlerce markanın favorisi olmuş durumda. Markaların ürünlerini fotoğraflar üzerinde etiketleyerek alışverişe yönlendirmeleri onlara yeni  ve etkili bir satış kanalı yarattı.

Özelliğin İngiltere versiyonu 3 marka ile beta kullanımına açılmış olacak. İngiltere versiyonu, üç beta test ortağı olan Marks & Spencer, lüks mayo markası Heidi Klein ve ayakkabı markası Mahabis ile denenecek. Marks & Spencer‘ın medya ve dijital pazarlama başkanı Erin Roy, Instagram Shopping’in markaları için 760.000 takipçisi ile büyük potansiyeli gerçekleştirme fırsatı sunduğunu paylaşıyor.

Instagram üzerindeki bu alışveriş mesajları, belirli bir ürünü doğrudan satın almak için etiketlenmiş organik yayınlardan oluşuyor. Tüketicileri, markanın web sitesinden arama yapmak zorunda bırakmıyor.

Instagram, bu özelliğin ABD’deki markalar için büyük bir başarı olduğunu paylaşıyor. Bu başarının bir örneği; ABD’deki bir online giyim perakendecisi olan Lulus’dan gelmiş. Lulus, bu özellik sayesinde 1.200’den fazla sipariş almış ve 100.000 web sitesi ziyareti elde etmiş. Diğer bir başarılı örnek de Spearmint Baby serisini tanıtmak için Instagram Shopping‘i kullanan spearmintLOVE markası. Marka, bu kanalı kullanmaya başladığında, web trafiklerinde yüzde 25 artış ve Instagram Shooping gelirlerinde yüzde sekiz artış yaşamış.

Instagram’ın bu özelliği, mobil alışveriş dönemindeki en önemli özelliklerden birisini sağlıyor ve alışveriş deneyimini daha kolay hale getiriyor. Tek bir  tık ile hedef kitle ürünler hakkında daha fazla bilgi edinebiliyor ve alışveriş deneyimini direkt yaşayabiliyor.

İnsanlar, sevdikleri işletmelerin ürünlerini keşfetmek ve satın almak için bu marka , ürün ve hizmetlerin  Instagram hesaplarını düzenli olarak ziyaret ediyor ya da takip ediyor. Dolayısı ile bunu sorunsuz bir deneyim haline getirmeye çalışan markalar bu yeni özellik ile de bu deneyimi satışa dönüştürme şansı yakalıyor. Yerel bir esnaf, çiçekçi veya giyim mağazası olsun, Instagram‘da doğrudan satış yapmayı kolaylaştırıyor.

Instagram Shooping, aynı zamanda, önemli uluslararası kitleleriyle birlikte reklam gelirlerini de artırmayı hedeflediği için Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’daki marka ve perakendecilere de sunuluyor. ABD dışında yaşayan kullanıcıların yüzde 80’inden fazlası ile, alışverişin genişlemesi, platformda artan reklam harcamaları için büyük bir potansiyel sunuyor.

Instagram‘ın bu yeni özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Instagramdan alışveriş yapar veya ürün satar mısınız? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı