IGTV Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Instagram hikayelerinde 15 saniyelik bir süre sınırı bulunmakta. Post olarak attığımız videolarda ise 1 dakika ile sınırlanıyor. Bu durumda kullanıcılar uzun videolar yükleyemiyorlardı. Bu da uzun videoyu parçalara ayırarak gerçekleştirmek durumunda bırakıyordu. IGTV sayesinde 1 saatlik süre dilimine kadar videolarınızı Instagram’a yükleyebilirsiniz. Peki, IGTV nedir? Kendi IGTV serinizi nasıl oluşturabilirsiniz?

IGTV sayesinde 1 saatlik videoları yüklemenizin yanı sıra isterseniz IGTV’ye yüklemiş olduğunuz videonun bir kısmını da post şeklinde profilinizde öne çıkartma imkanınız bulunmakta. Peki, kendimize has bir Igtv serisi nasıl oluşturabiliriz?

Kendi IGTV Serinizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

1. Bir Plan Yapın

Yapmanız gereken ilk şey konseptinizin ne olması gerektiğine ve bunu nasıl gerçekleştireceğinize karar vermek.

İzleyenlerin sıkılmayacağı ve sizin de tekrara düşmeyeceğiniz bir tarzınız ve planınız olmalı. İnsanların sizi takip etmesi için kaliteli ve özgün içerikler hazırlayıp belirli aralıklarla bunları onların beğenisine sunmalısınız. Aldığınız geri dönüşler doğrultusunda eksiklerinizi görebilir ve bunları daha da iyileştirebilirsiniz.

2. Kendi Serinizi Çekin

IGTV serinizi nasıl üreteceğiniz, bütçenize ve diğer faktörlere büyük ölçüde bağlı olacaktır. Yine de bunun için çok yüksek paralara ya da kaliteli ekipmanlara ihtiyacınız gerekmiyor.

Yapmanız gereken tek şey yaratıcılığını konuşturmanız. İnsanların ve takipçilerinizin çektiğiniz IGTV videosunu izlerken keyif alması ve etkilenmesi gerekiyor. Çektiğiniz videoda yapacağınız editlemeler ile daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz.

3. Serinizi Tanıtın

IGTV videolarınızı tanıtırken Instagram’ın büyük bir topluluk olduğunu unutmamak lazım. Kullanılacak doğru hashtagler ile daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Böylece videolarınızın da reklamı yapılmış olur.

Ayrıca gerek Instagram hikayelerinden olsun, gerek bir önceki videonuzun açıklamalar kısmında olsun, belirteceğimiz bir tarih ya da geri sayım izleyenlerin bir sonraki IGTV videosunun ne zaman yayınlanacağını bilmesini sağlar. Videoların kapağına koyacağınız küçük resimler ile de insanları videonuzu izlemeye teşvik edebilirsiniz. Bunun yanı sıra varsa başka platformlarda da kendi IGTV’nizin reklamını yapabilirsiniz.

4. Başarıyı Takip Edin

IGTV’ye herhangi bir video yükledikten sonra izlenme sayısı, yapılan yorumlar, beğeniler, kitle ile ilgili bilgiler ve videoların ortalama yüzdelerine erişebilirsiniz.

Bu analizlere bakarak her videonuzda eksik yaptığınız alanları düzeltebilir veya izleyenlerin sizden beklediği içerikleri daha hoş bir şekilde sunabilirsiniz. Tabi bunları yaparken konseptinizin dışına çıkmamaya da özen göstermelisiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Instagram IGTV’ye Nasıl Video Yüklerim?” okumak için buraya tıklayın
“IGTV Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey!” okumak için buraya tıklayın.
“Instagram IGTV Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın.

“IGTV Nedir? Nasıl Oluşturulur?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı