Hazır Olun: Facebook’un Tasarımı Değişiyor! - Moblobi.com
Sosyal Medya

Hazır Olun: Facebook’un Tasarımı Değişiyor!


Uzun yıllardan beri hayatlarımızda olan ve hala daha en çok kullanılan sosyal medya platformu olma ünvanını taşıyan Facebook yıllardan beri kullandığı tasarımını değiştirme kararı aldı. Söz konusu tasarımdeğişikliği ufak tefek bir revizyon olmayacak. O çok alıştığımız sosyal medya platformunun temel hatları hatta o çok meşhur olan mavi rengin hakimiyeti bile artık tamamen değişiyor olacak. İşte detaylar…

Facebooktasarımı değişiyor. Bu değişiklikte en çok dikkat çeken detay ise sosyal medya platformu ile birlikte anılır olan mavi rengin, yenilenen tasarım ile birlikte kullanıcılarına veda ediyor olacağı… Peki baştan aşağı yenilecek olan bu tasarımda ne gibi detaylar saklı olacak? Tbai bunu Facebook hala saklı tutuyor ama merak edenler için hemen şu ana kadar ortaya çıkan birkaç ipucunu paylaşalım.

İşte Facebook’un yeni tasarımı…

Şirket tarafından yayınlanan görseller yeni tasarıma ait değişiklikler hakkında ufak bir kopya verebiliyor. Yeni tasarımda göze çarpan ilk detay az önce de belirttiğimiz gibi mavi renkli temaya veda ediliyor olacağı. Mavinin en yoğun halini gördüğümüz Facebook‘ta bu rengin artık olmayışı çok konuşulacak. Hatta gözlerimizin bu değişikliğe alışması zaman alacak gibi duruyor. Peki, başka hangi özellikler var?

Bununla birlikte yeni tasarımda Facebook‘a ikonik bir tasarımhakim olacak. Göze çarpan bir diğer yenilik ise durum çubuğunda yapılmış olan minimalist tasarım değişikliği…

Bu tasarım değişikliğinin Facebook’un kullanıma sunulduğu günden itibaren yapılan en yeni ve en büyük değişiklik olduğu da söylenebilir. Facebook özellikleriyle aslında aynı kalıyor olsa da içindeki her şeyin kullanıcıya sunuluş şekli değişiyor olacak diyebiliriz. Yenilenen bu tasarımla birlikte Facebook aslına bakılacak olursa karmaşık yapısından çıkarak daha kolay ve işlevsel bir hale bürünecek denilebilir.

Facebook’ta neler değişecek?

Şirket tarafından yapılan başka bir açıklama da yeni tasarım ile birlikte Facebook gruplarının üzerinde çok daha fazla durulacağı belirtiliyor. On binlerce grubu içerisinde barındıran Facebook‘ta özellikle yenilecek olan bu tasarım ile beraber kişilerin eskiye göre artık kendilerini ait hissettikleri gruplarda daha kaliteli vakit geçirebilecekler.

Adını sık sık duyduğumuz ve bir zamanlar oldukça popüler olan Facebook‘un son dönemlerde Instagram platformunun ortaya çıkmasıyla önemini kaybettiği düşünülse de; aslında hala en çok kullanılan platform olma özelliğini sürdürüyor. Elbette ki sosyal medyada diğer platformların ortaya çıkışı ile rekabet arttıkça Facebook‘ta yeniden kullanıcıların ilgisini çekmek için elinden geleni yapıyor. Oldukça eski olan tasarımını değiştirerek kullanıcıları kendisine çekmek isteyen Facebook eski gücünü yeniden kazanabilecek mi; bu soru şimdilik merak ediliyor. Ama tasarımındaki yenilikler Facebook’u ve platformu kullanma deneyimini başka bir boyuta taşıyacak diyebiliriz.

Peki Facebook’ta mavi rengi ortadan kalkması ve bu yeni tasarım kullanıcıları nasıl etkileyecek? Facebook bu değişiklikleri neden yaptı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı