Google’ın Yeni Sosyal Medya Uygulaması: Shoelace!

Geçtiğimiz yıllar içerisinde dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Google ’ın birçok kez sosyal medya ve paylaşımlar üzerine uygulama geliştirdiğini ve geliştirilen uygulamaların her birinin nasıl piyasadan çekildiğini hep beraber gördük. Şirket daha birkaç ay önce Google+ adlı sosyal medya uygulamasını desteklemeyi bırakmış ve kapatma kararı almıştı. Bu denemelerden bir türlü istediğini alamayan Google, bu sefer sosyal medyanın başka bir bölümüne odaklanmayı tercih etti ve geliştirme sürecinde olan Shoelace adını verdikleri uygulamayı test etmeleri için birçok insanı davet etti.

Google ‘ın yeni sosyal medya platformu Shoelace nedir?

Shoelace , en basit tabirle “aynı şeylere ilgi duyan ve benzer hobilere sahip insanları birleştirmeyi hedefleyen sosyal medya uygulaması” olarak tanımlanıyor. Uygulamanın kullanım alanına genel bir örnek vermek gerekirse, Shoelace sayesinde yeni taşındığınız bir şehirde ya da ülkede sizinle aynı zevklere sahip insanları kolay bir şekilde bulabiliyor ve yeni yaşam alanınıza daha kolay ve hızlı bir şekilde uyum sağlayabiliyorsunuz.

Google ’ın deneysel araştırma bölümü olan Area 120 tarafından geliştirilen akıllı telefon uygulamasının şirket tarafından belirlenen resmi misyonu ise “insanların gerçek dünyayla olan bağlantılarını güçlendirmek ve kolaylaştırmak” olarak lanse ediliyor. Hobileriniz ve uğraşlarınız aracılığıyla sizi yeni insanlarla tanıştırmayı amaçlayan Google ‘ın yeni sosyal medya platformu Shoelace , hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Ancak şu an için sadece New York içinde bulunan ve test için davet edilen kullanıcılar için ulaşılabilir durumda.

Google ‘ın yeni sosyal medya platformu nasıl kullanılacak?

Uygulamanın ismi olan Shoelace ’in hikayesi ise biraz tuhaf. İsim seçimini yaratıcı bir şekilde yapmaya çalışan Google ’ın yeni uygulamasına verdiği isim ayakkabı bağcıklarından geliyor. Uygulamanın insanları ayakkabı bağcıkları gibi birbirine bağlaması hedefleniyor, tabii ki bu bağlanma bahsettiğimiz gibi kişisel zevkler ve hobiler üzerinden gerçekleşecek.

İnsanlar uygulama içerisinde “Loops” olarak adlandırılan yani Türkçe çevirisiyle “Döngüler” diyebileceğimiz aktiviteler aracılığıyla birbirlerinden ve yaptıklarından haberdar oluyor. Kullanıcılar uygulamada açtıkları üyelikleri ile “Döngüler”ini ve kendileriyle ilgili kısa biyografilerini diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor. Ayrıca, uygulama günlük olarak kullanıcının ilgi alanındaki belirli etkinlikleri ve aktiviteleri, bir futbol maçı ya da bir konser örneğin, sunarak kullanıcının bunlardan haberdar olmasını sağlıyor.

Peki Google’ın yeni sosyal medya uygulaması olan Shoelace ne zaman herkes tarafından kullanılabiliyor olacak? Bu sosyal medya uygulaması aracılığı ile başka neler yapılabilecek? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı