Facebook’ta Yapmamanız Gereken 10 Şey!

Facebook platformu, kullanıcılarının paylaşım yaptığı ve birbiri ile etkileşime geçtikleri bir ortam. Bu dijital ortamda kullanıcıların dikkat etmesi gereken pek çok önemli nokta bulunmakta. Peki, Facebook’ta yapmamanız gereken 10 şey nedir?

Facebook’ta Yapmamanız Gereken 10 Şey!

1. Arkadaş Olarak Eklediğiniz Kişilere Dikkat Edin!

Facebook, kullanıcılarının kendilerine ait fotoğrafları ve birçok veri paylaştıkları bir ortam. Burada kişiler birbirlerine arkadaşlık isteği yolluyor ve bu yol ile birbirlerinin verilerine erişebiliyorlar.

İşte tam da bundan dolayı Facebook hesabınızda kimlerin arkadaşınız olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde verilerinizi çalmak isteyenler bunu yapabilir ve size karşı kullanabilirler.

2. Paylaşım Yapmadan Önce Düşünün

Facebook hesabınız ile paylaşım yaparken paylaşmış olduğunuz gönderilerinizin içeriğine dikkat etmelisiniz.

Özellikle bu platformda paylaştığınız gönderilerin içerisinde size ait özel bilgilerinizin yer almadığına dikkat edin.

3. Gün İçinde Rutinlerinizi Belirtmekten Kaçının

Birçok casus, Facebook içerisinde dolaşmaktadır. Bu casuslar sizi takip eder ve bir gün içerisinde ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu gözlerler. Bu bilgiler ile evinize hırsızlığa kadar birçok şey yapabilirler.

Ev adresi, konum bilgisini ve iş adresi gibi bilgiler sizin için son derece sıradan ve masum görünse de tehlikeli ellere geçtiğinde adeta bir silah olarak kullanılabilir!

4. Alkollüyken Facebook Kullanmayın!

Dünya genelinde alkollüyken araç kullanmanın tehlikeli olduğu kabul edildiği gibi Facebook kullanmak da son derece tehlikelidir.

Kişiler alkollü oldukları zaman ne yaptıklarını ve ne dediklerini bilmezler. Bunun için hiç olmayacak mesajlar atıp, sonrasında çok pişman olacakları paylaşımlar yapabilirler. İşte tam da bunun için özellikle alkollü iken Facebook kullanılmaması gerekmektedir.

5. Facebook Üzerinden Kazancınızı Belli Etmeyin

Bir araç ya da bir ev sattıysanız ve bunun sonucunda bir gelir elde ettiyseniz bunu Facebook’tan paylaşmanız gerekmemektedir.

Kazandığımız paraları Facebook’tan paylaşır ve yayınlamasına sebep olursanız size küçük bir şey olarak görülen bu hareketiniz çok farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

6. Facebook Profilinizi Gizli Tutun!

Facebook profilinizin ve gönderilerinizin herkes tarafından görünüyor olması büyük bir tehlike yaratabilir. Bunun için hesabınıza gizli yapmalı ve verilerinizin güvenli olduğundan emin olmalısınız.

7. Argo Kelimeler Kullanmayın!

Facebook’tan biri ile konuşurken argo kelimeler kullanmamaya özen gösterin. Aksi takdirde kelimeyi kullandığınız kişi ekran fotoğrafı alabilir ve sizin hakkınızda suç duyurusunda bulunabilir.

8. Belgelerinizi Paylaşmayın!

Facebook platformunda pasaport, kimlik ve sertifika gibi evrakların paylaşılması da son derece tehlikelidir.

Bu belgenin üzerinde bulunan bilgiler son derece değerli ve önemlidir.

9. Çocuklarınızı Facebook Hesabınızdan Uzak Tutun

Facebook, kullanıcılarına pek çok faydalı imkanlar sunsa da yanlış kullanıldığında içerisinde size zarar verebilecek bir çok içerik barındırmaktadır.

Özellikle bu sosyal medya aracını kullanmayı bilmeyen çocuklar, bu içeriklere ulaşarak kötü şekilde etkilenebilirler. Bundan dolayı çocuklarınızı Facebook hesabınızdan uzak tutmalı ve hesap güvenliğinize de dikkat etmelisiniz.

10. Etiketlere de Dikkat Edin

Facebook, kullanıcılarına fotoğraf içerisinde bulunan arkadaşların etiketleme imkanı tanır. Bazı sayfalar ise bunu kötü niyetli olarak kullanabilirler.

Sizinle hiç alakası olmayan bir gönderiye sizi etiketleyerek sizi rencide edebilirler. Bunun için Facebook’ta aldığınız bildirimlere çok dikkat etmeli ve gerektiğinde şikayette bulunmalısınız.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Facebook Yoruma Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın
“5 Yaygın Facebook Sorunu ve Çözümü” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Hesabınız İçin Alınacak 4 Güvenlik Önlemi” okumak için buraya tıklayın.

“Facebook’ta Yapmamanız Gereken 10 Şey!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı