Facebook’ta Grup Kurma Nasıl Yapılır?

Facebook, kullanıcı sayısını daha da artırmak adına bu kullanıcıların birbiri ile olan etkileşimini sağlayan eğlence, ticaret, müzik, sağlık, eğitim ve daha birçok alanda özgün grup kurma olanağını bizlere sunuyor. İnsanlar bu gruplar ile birlikte yeni şeyler öğrenme, keşfetme, tartışma, paylaşma ya da satın alma eğiliminde bulunuyorlar.

Bu gruplar ile daha fazla kullanıcıya ulaşarak etki alanınızı genişletebilir ve size hitap eden insan sayısı ile kendinizi yalnız hissetmezsiniz. İçerisinde bulunduğumuz dönemde yalnızlık, çağın en büyük problemlerinden biriyken etkileşim oranı yüksek bir sayfa oluşturmak için hala neyi bekliyorsunuz.

Facebook Grup Yönetimi Nasıl Olmalı?

Herkes, bu tarz gruplar kurabilir fakat sizin bu grupları kurmak için hangi alanda ilerlemeniz gerektiğini belirlemeniz gerekir. Bu aşamada buna karar verdikten sonra grubunuz için hedeflerinizi belirleyerek strateji oluşturma adımına geçebilirsiniz.

İnsanların birbirine yakın karakterde birilerinin bulmaları, kuracağınız grubun hedefleri ve yapmak istedikleriniz doğrultusunda şekillenebilir. Örneğin; tasavvuf alanında paylaşımlar yapmak isteyen biriyseniz bu alanda bir grup açarak sizinle aynı duyguları paylaşan insanlar ile etkileşim halinde bulunabilirsiniz. Bu konuda veya kurmak istediğiniz diğer alanlarda yapacağınız paylaşımlar, yayınlar, tartışmalar oldukça dikkat çekecektir. Kendinizi bu yönde bir sayfa yönetimi yapmak için geliştirmelisiniz.

Daha fazla kullanıcı çekmek için sayfayı ayrıcalıklı hale getirmeniz, üyelerinizin kendisini özel hissetmesine ve sayfada kalması adına bir neden yaratacaktır. Özel erişim ve erken erişim modellerini kullanarak, üreteceğiniz içeriklerin sadece üyeye özel olduğunu vurgulayabilirsiniz.

İlk başlarda üyeleriniz hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığınız için sayfa düzenlemesi konusunda aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra üyelerinizi tanıdıktan sonra, onların önem verdikleri şeyleri, yazdıkları yorumlardan ve grup istatistiklerinde yer alan içerik analizlerinden öğrenebilirsiniz. Bu sayede sayfa stratejinizi belirleyebilir ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Grup üyelerinize sorular sormanız, deneyimlerinden bahsetmelerini istemeniz grubun sohbet dolu bir gün geçirmesi için şahane bir yöntem olabilir. Bu sayede etkileşim sayınız da artar ve sayfanın geleceği emin adımlarla güvence altına girer.

Grubun adı, amacınızla doğru orantılı olmalıdır. Bunun yanında grup açıklaması ekleyeceğiniz bölüme de gruba dahil olmak isteyen kişilerin bilgilendirilmesi amacı ile kısa bir açıklama yazabilirsiniz.

Facebook Grup Oluşturmak İçin Ne Yapmalıyım?

Facebook’ta grup kurma işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle Facebook ana sayfasında bulunurken sağ üst köşede artı simgesine dokunarak grup oluştur sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra grubunuzun adını belirleyip ardından gizliliğinizi ve kendi hesabınızdan ekleyeceğiniz arkadaşlarınız varsa onları ekleyin.

Herkese açık gizlilik ayarı; gönderileriniz ve sayfanızı herkesin görüntüleyebileceği anlamını taşıyor. Kapalı işaretini seçerseniz bu da gönderilerinizi ve sayfanızı sadece seçtiğiniz veya gruba dahil olan kişilerin görüntüleyebileceği anlamına gelir. Gizli seçeneği ise hassas içerikler için kullanılan bir gizleme biçimidir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra grup oluştur seçeneğine basıp Facebook grubumuzu oluşturmuş oluyoruz.

Grup Yönetimi

Grup yönetimi, ilk başlarda sizin ile devam edecek bir süreç olsa da ilerleyen zamanlarda farklı yöneticilerin de gruba dahil olacağı bir büyüme içerisine girebilirsiniz. Yöneticiler, grupta yetkin olan ve her müdahaleyi yapacak kişilerdir ve görevleri şunlardır:

– Üyeleri yönetici alanına yükseltme
– Üyeleri yönetici alanından atma
– Grup adı, fotoğraf, hesap gizliliği gibi ayar değişimi yapma
– İstek onaylama veya silme
– Gönderi yorumlarını düzenleme
– Üye engelleme

Grubun başkan yardımcısı olarak düşünebileceğimiz moderatörler ise grubun yönetiminde yardım etmek adına görev alacak kişilerdir. Bu kişilerin görevleri de aşağıda belirtilmiştir:

– İstek onaylama veya silme
– Gönderi yorumlarını düzenleme
– Gönderi onaylama
– Üye engelleme

Yukarıda anlattığımız grup kurma ve yönetme işlemleri, istikrarlı olunduğu takdirde güzel muhabbet ortamı yakalayabileceğiniz ve yeni şeyler deneyimleyebileceğiniz bir platform olarak sizi mutlu edebilir. Öne çıkmak için hedef kitlelerinizi iyi belirlemeli ve bu yönde stratejiler belirlemeniz gerektiğini de unutmamanız tavsiye edilir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Facebook’ta Birini Etiketlemenin 3 Farklı Yolu” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Profilinize Kimler Baktı Nasıl Görebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın
“Facebook’un Ruh Sağlığı İçin Sunduğu 4 Hizmet!” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook, WhatsApp ve Instagram Mesajları Bağlanıyor!” okumak için buraya tıklayın.

“Facebook’ta Grup Kurma Nasıl Yapılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı