Facebook'a Yeni Hamle Apple'dan! - Sayfa 2 / 2 - Moblobi.com
Sosyal Medya

Facebook’a Yeni Hamle Apple’dan!


Onavo iki işlem gerçekleştiriyor: Sıradan kullanıcılar Onavo’yu kişisel bilgilerini güvence altına alarak; potansiyel zararlı siteleri engelleyen bir VPN yani sanal özel ağ olarak tanıyor. Fakat Onavo, Facebook’a yüklü miktarda kullanım verisi sağlıyor. Bu sayede Facebook, kullanıcıların hangi uygulamaları daha sık kullandığını, hangilerinin artık kullanılmadığını görmüş ve kaydetmiş oluyor. Böylece rakiplerinin önüne geçmiş oluyor.

Hal böyle olunca Apple,Onavo‘nun bu iki yönlülüğü sebebiyle sorun oluştuğunu düşündü. Ve uygulamayı kaldırma kararı aldı. Onavo‘nun tanımladığı yazıda “kişisel bilgilerinizi koruma” amacına dayanıyor. Fakat daha derinlere indiğimizde bir gerçekle kaşılaşıyoruz ki o da; Onavo‘nun mobil trafiğinizi kaydettiği… Facebook’un bir parçası olan Onavo’nun bu konudaki savunması ve gerekçesi ise Facebook ürün ve hizmetlerini iyileştirmek…

Bu zamana kadar Onavo hem IOS hem de Android kullanıcıları tarafından 33 milyondan fazla kez indirildi. Ancak App Store ve Google Play Store’dan artık kaldırılmış durumda.

Sizce Apple bu uygulamayı kaldırmak için neden bu zamana kadar bekledi? Ya da siz Onavo hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum!


Meryem Ay’ın köşesini Moblobi.com’da takipte kalın ?

Meryem Ay’nun tüm yazıları görmek için buraya tıklayın.

Moblobi.com yazarlarından Meryem Ay’ı sosyal medyada takip etmek isterseniz:
Twitter : meryemaay

Önceki sayfa12
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı