Facebook Zihin Okuma Teknolojisi Geliştiriyor!

Zihin okuma teknolojisini, fantastik film ya da romanlarda, bilimkurgu barındıran ögelerde sıklıkla görmüştük. Bir zamanların filmlerinde gördüğümüz pek çok teknoloji şimdi günlük hayatımızın birer parçası olmuş durumda. Zihin okuma teknolojisini de tıpkı bunlar gibi uzun zamandır bilgisayarlarımızda hatta belki de günlük yaşamının her alanında görmeyi bekliyoruz.

Facebook’a göre bu teknoloji, yakın gelecekte gerçekleştirmesi imkansız bir teknoloji değil hatta şirketin bu teknolojiyi geliştirebileceğine olan inancı oldukça yüksek seviyelerde. 2017 yılında bu konuyla ilgili ufak bir ipucu verip geri çekilen Facebook’tan geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili haberler tekrar yükselmeye başladı.

Facebook’un zihin okuma teknolojisi nasıl çalışacak, ne işe yarayacak?

Facebook, geçtiğimiz günlerde, beyin ve bilgisayar arasında bir arayüz yaratma planlarıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Bu teknolojiyi tamamen geliştirmeleri her ne kadar on yıllarını alsa da planlarına sadık kalacaklarını da ayrıca belirtti. Planlananlara göre Facebook, kızılötesi ışınlarla beyin aktivitelerini ölçebilecek ve düşünceleri algılayabilecek bir teknoloji yaratıyor olacak.

Tıpkı diğer hücreler gibi beyin hücreleri de aktif hale geçtiklerinde oksijen tüketiyorlar. Dolayısıyla, beyin içerisindeki oksijen seviyesini saptayabilecek bir teknoloji geliştirebildikleri takdirde, dolaylı yoldan beyin aktivitelerini de ölçebiliyor olmayı hedefliyorlar.

Facebook’un zihin okuma cihazının prototipi nasıl görünüyor?

Facebook, beyin içerisindeki bu değişimleri ölçebilmek adına “puls oksimetre” adı verilen, kanlardaki oksijen seviyesini ölçen medikal bir cihazdan yardım almayı planlıyor. Bahsedilen bu cihaz, kandaki oksijen seviyesindeki ölçümü; en basit açıklamasıyla, kanın ne kadar kızılötesi ışını absorbe ettiğini ölçerek yapıyor.

Konu üzerindeki çalışmalarına devam eden Facebook, bir prototip bile tasarlamış durumda. Bu prototip bir kulak üstü kulaklık görüntüsüne sahip. Prototipin temel amacı ise kullanıcının aklındaki, bir komut anlamına gelebilecek basit bir kelimeyi algılayabilmek.

Bu konuda “Seç, Sil, İlerle” gibi fonksiyonlar üzerinde yoğunlaşan Facebook, bu sayede geliştirdikleri teknolojinin sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle bir araya gelebileceğine inanıyor. Facebook’un Oculus adındaki sanal gerçeklik başlığının sahibi olduğunu ve hala daha geliştirmelerine devam edildiğini de unutmayalım.

Peki Facebook’un zihin okuma teknolojisini gerçeğe dönüştürmek için tasarladığı bu cihaz ile ilgili endişeleri neler? Neden bu cihaz Facebook tarafında bazı önlemlere sebep oluyor? Bu teknolojiyi ne zaman kullanmaya başlayacağız? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı