Facebook’un Yeni Gizlilik Ayarları: Saklanan Verilerinizi Görebilirsiniz!

Son günlerde belki de en çok konuşulan konulardan biri kişisel bilgilerin korunması…  Yakın zamanda yaşanan Facebook ve Cambridge Analytica krizinin yankıları hala devam ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg konu ile ilgili yargı önünde çıkartıldı. Tüm bu tartışmaların odağında Facebook kullanan bireyler ise bilgilerinin güvende olup olmadığı endişesini duymaya başladı. Pek çok kişi Facebook hesabını sildi. Hatta pek çok ünlü isim “Facebook hesaplarınızı silin çağrısında bulundu”. Bu konuyla ilgili  daha önce “Şaşırtan Facebook Hesaplarını Silin Çağrısı!” adıyla bir haber yayınlamıştık incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Gündem halen sızan bilgiler sebebiyle  Facebook‘taki kişisel bilgilerin güvenliği ile ilgili tartışmalarla meşgulken; Facebook  bu endişelerin altından kalkmak adına kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamak adına çeşitli yeni özellikler ve araçlar yayınlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta bu amaçla paylaştığı yeni özelliğini “Facebook’a erişimi olan uygulamaları nasıl silebilirsiniz” haberimizde sizinle paylaşmıştık. İncelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Facebook, bilgilerinizin güvenliğini sağlamak amacıyla yeni gizlilik ayarlarını duyurdu. Daha önce pek çok güvenlik ayarını yapabiliyorduk. Ancak ayarlarda yapılan bir güncelleme ile bunları yönetmek daha kolay ve anlaşılır hale getirildi, kullanıcılara daha fazla kontrol yetkisi sağlandı. Örneğin, Facebook mobil uygulaması içerisinde 20 ayrı pencerede yer alan ayarlar tek bir pencere altına toplandı ve tek bir menü yardımıyla tüm gizlilik ayarlarınızı yönetebilmemiz sağlandı.

Ayrıca gizlilik ayarları içerisindeki kısayollar da daha sade, kolay ve anlaşılır hale getirildi. Bu kısayollar aracılığı ile, pek çok şey yapmanıza olanak sağlandı. Örneğin, paylaşımlarınızın kimlere gideceğini, gönderdiğiniz arkadaşlık taleplerinizi de görebileceksiniz; silmek istediğiniz içerikleri silebileceksiniz.

Bunun dışında belki de en önemli gelişmelerden biri de Facebook‘un kendi kullanıcı verilerinizi görmenizi sağlamasıydı. Facebook sunucuları kişilerin inanılmaz boyutlarda verilerini tutuyor. Örneğin tek bir kullanıcı kaydı yaklaşık 400.000 word dokümanına eşdeğer yer alıyor. Tutulan veriler arasında yapılan telefon görüşmelerinin kayıtlarının ve SMS bilgileri de yer alıyor. Facebook, yayınladığı “verilerinize ulaşın” güncellemesiyle, kullanıcıların kendi veri deposuna rahatça erişmesini sağladı. Artık, Facebook‘ta depolanan tüm verileri görebilecek ve bu verilerin hangisini tutup hangisini silmek istediklerine karar verebileceksiniz. Beğeni, paylaşım ve yorumlar da dahil olmak üzere, Facebook veri tabanından siz kendiniz silmek istediklerinizi silebileceksiniz.

Tüm bu yaptığı yeni güvenlik ve kişisel bilgilere yönelik çalışmaları ile Facebook, kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmayı amaçlıyor. bunu yaparken daha şeffaf ve daha açık olacağı konusunda onların içini rahatlatacak enstrümanlar sunuyor. bakalım tüm bunlar eski güveni inşa etmeye yeterli olabilecek mi?

Siz Facebook‘un yayınladığı bu yeni güvenlik önlemleri konusunda ne düşünüyorsunuz, yorum kısmından paylaşım

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı