Facebook Sivil Toplum Programı’nı Başlatıyor!

İnternet çağı ile birlikte artık Sivil Toplum Kuruluşları yani STK’lar da pek çok farklı platform aracılığı ile bağış toplamaya başladılar. Popüler sosyal medya platformu Facebook’da ülkemizdeki STK ’ları desteklemek amacıyla Facebook Sivil Toplum Programı’nı faaliyete geçirdi. Facebook, bu program aracılığıyla hem sosyal bağışın altını çiziyor olacak hem de Sivil Toplum Kuruluşları ‘nı daha iyi destekleyecek.

Facebook’un Sivil Toplum Programı’nın amacı ne?

Facebook, Türkiye’de hayata geçirdiği Sivil Toplum Programı ile, ülkemizdeki Sivil Toplum Kuruluşları’nın dijital okur yazarlık becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak. Böylece, yarattıkları topluluklarda anlam ve değer katmaya yönelik olan misyonlarına ulaşabilmeleri için onlara destek sağlıyor olacak. Ayrıca Facebook, bu program kapsamında STK ’lara çok daha fazla kaynak sunarak bu sayede onların sosyal medya kampanyalarında da destek olmuş olacak.

Facebook, 2017 yılında Türkiye’de Sosyal Bağış Hareketi adlı bir program hayata geçirmişti. Bu program, ülkemizdeki sivitl toplum alanında farkındalığı arttırmayı ve aynı zamanda da bağış sayısını arttırmayı hedefliyordu. Bu program yani Sosyal Bağış Hareketi, kısa bir süre önce işleyişinde ve yapısında bazı değişiklikler oluşturularak halihazırda faaliyete geçmeye hazırlanan Facebook Sivil Toplum Programı olarak güncellendi.

Bu yeni program yani Facebook Sivil Toplum Programı, iki ana başlıktan oluşuyor olacak. Birinci başlığı kapsamında Kadir Has Üniversitesi ile bir işbirliği yapılıyor olacak. Bu işbirliği kapsamından her üç ayda bir sözkonusu üniversitede dijital okur yazarlık eğitimleri düzenleniyor olacak. Bu eğitimler, iletişim ve de sosyal medya odaklı oluyor olacak; tüm STK üyeleri de katılım gösterebilecekler. Programın ikinci başlığında ise; Facebook Sivil Toplum Programı kapsamında olan Sivil Toplum Kuruluşları ’na workshoplar ve de kampanyalar ile birlikte ajans destekleri verilecek.

Facebook önümüzdeki dönemde yatırımlarını nasıl genişletecek?

Facebook, önümüzdeki dönemde TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve Habitat işbirliği ile birlikte bir topluluk merkezi de açıyor olacak. Bu kapsamda da, Facebook Sivil Toplum Programı da dahil olmak üzere hayata geçirilmesi plananan bir dizi girişim de yer alıyor olacak. Böylece Facebook, ülkemizdeki yatırımlarını genişlerek böylece yerel toplulukları da desteklemeye devam ediyor olacak.

Facebook’un Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Çağatay Pekyörür konu ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamada, Facebook olarak Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşları ‘nı destekleyebilmek adında çok daha iyi yollar bulmaya çalıştıklarını özellikle paylaştı. Facebook’un ana misyonu aslında dünyayı birbirine çok daha yakın bir yer haline getirmek ve de insanlara toplum oluşturabilme gücü vermek. 2017 yılında hayata geçen Sosyal Bağış Hareketi de aslında Facebook topluluğu içinde sosyal amaçlar için bağış toplamak konusundaki farkındalığı oluşturma amacıyla başlatılmış. Yakın zamanda da bu program yeniden yapılandırılmış ve artık Türkiye’de STK ’ları destekleyebilmek için çok daha iyi yollar bulmayı amaçlıyor. Böylece de ülkemizdeki sosyal bağışın altını önümüzdeki dönemde daha net çizmeyi hedefliyor.

Peki şu an Facebook’taki kullanıcılar sosyal amaca yönelik aktivitelere katılmada ne kadar duyarlılar? Facebook sayesinde nasıl bağış yapmaya karar veriyorlar? Facebook’un bundan sonraki amacı ne olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı