Şiddet içeren videolara karşı Facebook 3.000 kişi daha işe alacak - Moblobi.com
Sosyal Medya

Şiddet içeren videolara karşı Facebook 3.000 kişi daha işe alacak


CEO Mark Zuckerberg geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Facebook’un şiddet içeren videolar ve diğer sakıncalı içerikleri engellemek için önümüzdeki yıl 3.000 kişiyi daha işe alacağını söyledi. Şu an ekipte her hafta milyonlarca girişi inceleyen 4500 kişi var.

Zuckerberg, “Geçen hafta, Canlı birinin intihara kalkıştığı yönündeki bir habere rastladık ve hemen kolluk kuvvetlerine ulaştık ve intahar engellendi” dedi. “Başka durumlarda, ise bu kadar şanslı değildik.”

Geçtiğimiz ay da şirket, Taylandlı bir adamın kendisini ve bebeğini öldüren bir videoyu bir gün boyunca barındırdığı için eleştirilmişti.

Bu, Facebook’un video işleme yeteneği hakkında soru işaretlerine yol açan olaylardan en sonuncusuydu. 1 milyardan fazla günlük ziyaretçi ile Facebook neredeyse rakipsiz bir izleyici kitlesi sunuyor ancak şirket yayın araçlarını daha erişilebilir hale getirdiğinden beri şiddet sahneleri de daha yaygın hale geldi.

Facebook bu ikilemde yalnız değil. Kullanıcıların herşeyi paylaşmasına izin veren herhangi bir şirket, bu tür riskleri taşıyor. Örneğin Google’ın YouTube’u da Taylandlı videonun bir kopyasını barındırdı. (Bu yükleme, 15 dakika içinde kaldırıldı, denildi.)

Georgetown Üniversitesi McDonough School of Business’ın teknoloji odaklı öğretim profesörü Betsy Page Sigman, “çok karanlık ve kötü şeyler olsa bile herkes ve özellikle sosyal medya sansasyonda olmayı istiyor” dedi.

Facebook, bu tarz durumları öncsinde tespit etmek için daha güçlü teknoloji ve analitik çalışmalarını arttıracak.

Bunun ötesinde, Facebook’un genişleyen izleme iş gücü için protokolleri nasıl değiştirdiği belirtilmedi. Ekip, itiraz edilen içeriklerde belli bir sayıyı geçmediği sürece izleme yapmıyor.

IBM Watson’ın bilişsel işlemesini gerçekleştiren sosyal pazarlama şirketi Influential’un CEO’su Ryan Detert, “Ek çalışanların işe alınması, sakıncalı içeriğin yakalanması ve durdurulmasında kesinlikle yardımcı olacaktır, ancak mutlak başarı anlamına gelmez” dedi. “Sakıncalı içeriği en hızlı şekilde yakalamak açısından yakın gelecekte fotoğraf ve video yapay zekasıyla yapabileceğimiz şey en iyi savunma olacaktır.”

Parasının büyük kısmını reklamlardan kazanan Facebook için, ekstra işgücü eklenmesi pazarlamacı endişelerini hafifletebilir.

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, Zuckerberg’in insanları güvende tutmasının, şirketin önceliği olduğuna dair bir açıklama yaptı. “En doğru hale gelene kadar durmayacağız” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı