Facebook Reklamlarında En Sık Yapılan Hatalar ve Yapmanız Gerekenler!

Popüler sosyal medya platformu Facebook ürün ve hizmetlerinin pazarlanması içinde oldukça popüler bir reklam kanalıdır. İşletmelerin çoğu Facebook‘u bir vitrin olarak kullanır, ürün ve hizmetlerini tanıtır ve satışa yönlendirir. Düşük bütçelerle pazarlama yapabildiğiniz için küçük ve orta ölçekli işletmelerin özellikle tercih ettiği bir platformdur. Bunun dışında hedef kitlenize uygun profilleme yapabileceğiniz için paranızı da etkili kullanmanızı ve doğru kişilere erişmenizi sağlar. Hatta son dönemlerde bütçe ve profilleme avantajı ve ayrıca da kitlesinin büyüklüğü sebebiyle reklamda öncelikli olarak tercih edilen mecra haline gelen Facebook ve sosyal medya pazarlaması diğer mecraları olan reklam talebini de azaltmış durumda.

Social Media Today,  Facebook‘ta en sık yapılan reklam hatalarından ilk 5 tanesini araştırmış. Facebook reklamlarınızda göz önünde bulundurmanız adına bizde bu hataları sizler için derledik. İşte Facebook reklamlarında en çok yapılan hatalardan hareketle neler yapıp neler yapmamanız gerektiğinin özeti:

Reklamı Aynı Kişilere Göstermeyin: Özellikle de Facebook reklamlarıyla ilk kez başlıyorsanız, bu hatayı sıklıkla yapıyor olabilirsiniz. birden fazla kez reklam yayınlamaya başladığınızda, özellikle profillemenize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü doğru profillemeyi yapmazsanız reklamınızı sürekli aynı kişilerin görmesini sebep olabilirsiniz. Bu da sizin yeni müşterilere ulaşmanızı engeller. Ayrıca potansiyel kullanıcılarınız açısından da rahatsızlık yaratabilir. Bu sebeple de reklamlarınızın geri dönüşlerini  iyi analiz edin ve reklamımızı yaptınız hedef kitlenizi buna göre revize edin.

Reklamınızı Çok Sık Değiştirmeyin: Reklamınızı çok sık değiştirirseniz, ulaşmaya çalıştığınız kullanıcılara bile ulaşamayabilirsiniz. Facebook‘ta parmaklarınızın ucunda çok sayıda metriğe sahip olmak hem bir nimet hem de bir lanet olabilir. Kampanyanızı Facebook reklam yöneticisinden izliyorsanız çok sık müdahale etme ihtiyacı duyabilirsiniz; ancak bu sık müdahale doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Kampanyamız gerçekleşirken hareket olmadığı her an sizin müdadelenizi gerektirmez. Facebook‘ta reklamınızı düzenlendikten sonra bir reklamı optimize etmesi için 24 ila 48 saat beklemenizde fayda var. Çünkü değişikliklerinizin etkili olması zaman alır ve sürekli olarak ayarlama yaparsanız, bu etkinin gerçekleşme süresini daha da uzatmış olursunuz.

Herşeyi Aynı Anda Test Etmeye Çalışmayın: A / B testi önemlidir, özellikle bir kampanyanın birden çok versiyonunu denemek ve hangisinin en iyi performansı gösterdiğini görmek, reklamverenler açısından etkili ve zaman kazandıran bir tekniktir. Ancak, bazı reklamverenlerin yaptığı yanlışlık, bu olumlu etkiyi olumsuz bir etkiye dönüştürüyor.  Çünkü, birden çok metreyi aynı anda değiştirmeye çalışmak ve etkisini aynı anda görmeye çalışmak doğru bir yaklaşım değildir. Doğru olanı ise, her seferinde sadece bir şey değiştirmektir. Resim, başlık, gövde metni gibi her elemanın ayrı olarak test edilmesi gerekir. Aksi durumda, hangisinin farkı yarattığını bilemezsiniz.

Reklamı Ayarladıktan Sonra İzlemeyi Unutmayın: Facebook güçlü otomasyon araçları setine sahip olduğu için, reklamınızı ayarlayıp yayınlandıktan sonra kampanyanın kendi kendine devam etmesine izin veriyor olabilirsiniz. Bu tam anlamıyla doğru bir yaklaşım değildir.  Çünkü kampanyanızın izlenmesi başarısının sağlanması için önemli bir anahtardır. Kampanyanız ne sıklıkla görülüyor, ne sıklıkla etkileşim içerisinde giriliyor, ne sıklıkla dönüşüm sağlanıyor gibi metrikleri izlemek yorumlamak ve bunlar doğrultusunda aksiyon almak kampanyanın başarısı için önemlidir. Reklamınızın olması gerektiği gibi çalıştığını görmek için ihtiyacınız olan tüm dataya Facebook‘tan erişmeniz mümkün.  Ayrıca pek çok kılavuzda da yayınladığınız reklamlarınızı nasıl ölçümlemeniz ve nasıl optimizasyon yapabileceğiniz ile ilgili detayları bulabilirsiniz. Yayınladığınız reklamlarınızı düzenli olarak gözlemleyin. Çünkü eğer bir şeyler ters giderse, çok az sayıda gösterime çok fazla para harcarsınız. Kampanyanızın nasıl gittiğinin farkında olmak, verimini arttırmak için önemli bir yoldur.

Reklam Deneyiminizi ve Sonuçlarınızı Raporlayın: Tüm kampanyalarınızı izlediğiniz, yaptığınız değişiklikleri, etkinlerini ve kampanyanızın verimini raporladığınız bir ana belgeye sahip olun. Birkaç ayda bir oturun ve notlarınızı tekrar gözden geçirin. Her birinin ne zaman işe yaradığını veya neyin işe yaradığını anlamak için biraz zaman ayırın. Neleri değiştirmeniz gerektiğini saptayın, ardından bunu bir sonraki reklamınıza bunları ekleyin. Aynı hataları yapmanızı engellemek Sizin hem zaman hem de para kazandırır. Çalıştığınız her bir kampanyadaki notların bir arşivi, geri dönüş için harika bir kaynaktır. Hatalarını en aza indirmeye çalışın. Bunun için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok, Facebook size tüm kampanyalarınızı ait detaylı verileri sunuyor. Sizin yapmanız gereken ise bu verileri tüm kampanyalarla kıyaslayıp yorumlamak.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı