Facebook’ta İkinci El Satış Nasıl Yapılır?

Facebook'un ikinci el alış-satış yapmayı sağlayan hizmeti Facebook Marketplace nedir, nasıl kullanılır, kimler kullanabilir? Haberimizde...

Dünya devi Facebook’u pek çoğumuz insanlarla iletişim kurmak, sosyalleşmek için kullanıyoruz. Fakat, Facebook platformunun kullanıcılarına sunduğu farklı hizmetleri de var. Bunlardan biri de şimdilerde epey ilgi gören ikinci el satış. Facebook Marketplace adı verilen bu servis ile satış yapabiliyor veya ürün satın alabiliyoruz. Facebook Marketplace nedir? Facebook’un bu hizmetinden kimler yararlanabiliyor? İpuçları, haberimizde…

Facebook Marketplace servisi nedir?

Dijital mecraların çoğalmasıyla internet üzerinden alışveriş yapmak da kolay hale geldi. Birden fazla markaya, binbir çeşit ürüne tek tıkla ulaşabiliyoruz. Ancak, dünyada yaşanan ekonomik kriz ve mağazaların yaptığı uçuk fiyatlar nedeniyle insanlar artık büyük mağazalardan alışveriş yapamıyor.  Bu durumla başa çıkamayan pek çok tüketici, daha ucuza satılan ikinci el ürünlere yöneliyorlar.

Facebook’un da ikinci el satış veya alış yapmak isteyenler için sunduğu Marketplace adında bir servisi bulunuyor.  Marketplace servisinden elinizde kalan kullanmadığınız ama çöpe atmak da istemediğiniz eşyalarınızı satabilirsiniz.  Ülkemizde de kullanıma sunulan Marketplace toplamda 64 ülkede kullanılıyor. Facebook Marketplace servisi aylık 700 milyondan fazla kişi tarafından aktif kullanılıyor. İçerisinde 9 farklı kategoride ürün alım satımı yapılabiliyor. Hemen önemli bir ayrıntıyı da sizlerle paylaşalım; Marketplace’den alım satım yapabilmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.

Bir ürünü satın alırken satıcı ile Messenger üzerinden iletişim kurabilir ve satıcının profiline girerek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca satış yapan kişileri takip ederek, yeni yüklenen ürünlerden haberdar olabilirsiniz. Giyim, aksesuar, ev, bahçe, araç gibi aklınıza gelebilecek diğer alanlarda da ürün satışı yapabilirsiniz. Marketplace’de bir ürün satın alan kullanıcı değerlendirmede bulunabiliyor. Bu sebeple eğer satıcıysanız, müşterilerinize karşı kibar davranmanız oldukça önemli.

Facebook Marketplace nasıl açılır?

Facebook Marketplace açma için Facebook platformunda giriş yapın. Marketplace servisi haber kaynağı kısmında yer alıyor. Gelen bildirimleri Haber Kaynağı menüsündeki Marketplace alanından görüntüleyebilirsiniz. Eğer satıcıysanız; ürün resmi yükleme, ilan ayrıntılarını belirtme ve ilanı yayınlama adımlarını yerine getirmeniz gerekiyor.

Hesabınıza gelen bildirimlerden rahatsız olursanız; “ayarlar” kısmındaki “bildirimler” seçeneğinde Marketplace’den bildirim almayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Peki siz Facebook’un bu hizmetini daha önce kullandınız mı? İkinci el ürün satın alıyor musunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “İnternetten İlk Kez Alışveriş Yapacaklar Nelere Dikkat Etmeli?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’da Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Facebook’un Az Bilinen 7 İlginç Özelliği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı