Facebook’un İlk Günlerinden 5 İlginç Hikaye!

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in okuduğu Harvard Üniversitesi gazetesinde yayınlanmış Facebook’un ilk günlerinden 5 ilginç öykü; haberimizde...

Facebook halen daha, en fazla kullanılan sosyal medya platformları listesinin ilk sıralardaki yerini koruyor. Tahmin ettiğimiz gibi Facebook’un da diğer dev şirketler gibi bir başlangıç ve yükselme hikayesi bulunuyor. 10 yıl önce Harvard Üniversitesi’nde “thefacebook.com” adıyla açılan bu site, çoğu yeni başlayan start-up girişimcilerinin hayal edemeyeceği bir kapsama sahipti. Facebook kurucusu tarafından ilk günlerden itibaren ortaya koyduğu tüm bu “ilkleri” ise üniversitenin Harvard Crimson öğrenci gazetesinde bulunuyor. İşte gazetede yayınlanan makalelerde bulabileceğiniz Facebook’un ilk günlerinden 5 ilginç ve ilham verici öykü…

Facebook kurucusu ve ilk günlerinden 5 ilginç hikaye:

1- Ortaya Çıkış

Şubat ayı 2004 yılında “thefacebook.com”un ortaya çıkışı Harvard öğrenci gazetesi makalelerinde yer aldı. Bu makalede aşağıda yer alan birkaç ilginç bilgiye ulaşabiliriz. Facebook’un ortaya çıkışında Harvard Üniversitesi bu sitenin gereksiz olduğunu söyleyerek zaten öğretim yılının sonuna doğru üniversitenin benzer bir şey kuracağını belirtti. Facebook kurucusu ve geleceğin multi-milyoneri olan Mark Zuckerberg ise siteyi aslında para kazanmak amacıyla kurmadığını söyledi.

2- İlk Büyüme Adımları

Diğerlerinin başarısız olduğu noktalarda M.Zuckerberg ’in başarılı olmasının nedenlerinden bir tanesi de siteyi kurmak ve çalıştırmak için parayı ortaya koyabilecek bir arkadaşıyla aynı yurt odasında kalıyor olmasıydı.

Daha 1 ay geçmesine rağmen kurdukları siteye yalnızca kendi üniversitedeki öğrenciler değil; diğer üniversitelerdeki öğrenciler de üye oluyorlardı. Böylelikle site kullanım ağı hızlı bir şekilde genişlemeye başladı.

Durum bu şekilde ilerleyince de sitenin çalıştırılması ayda 85 dolara mal olduğunu vurgulayan Zuckerberg, gelecekte reklam sunucuların bazı maliyetleri karşılamalarının güzel olabileceğini söyledi.

3- İlk Yasal Kapsam

2004 yılının sonbaharında Harvard Üniversitesi öğrencileri Facebook kurucusu Zuckerberg‘in onların fikirlerini çaldığını ifade ederek Facebook’a dava açtı.

4- İlk Büyük Yatırım

Site piyasaya sürüldükten bir yıl sonra Accel Partners şirketi Facebook’a 13 milyon gibi bir yatırım yaptı. Bu yatırım 7 yıl gibi bir süre sonra bilinen en karlı VC uygulamalarından biri haline gelecekti.

5- İlk Muhteşem Dönüş

Facebook, California’ya taşındıktan sonra yine Harvard Üniversitesi öğrenci gazetesinde Zuckerberg ’in Harvard’ı süresiz olarak bıraktığı hakkında bir makale yayınlandı. Bunun üzerine Mark Zuckerberg Harvard’a geri dönüş yaparak kendisi için çalışmak üzere oradaki mühendisleri işe aldı. Bu mühendislere ise Zuckerberg 65.000 dolar bir maaş teklifinin yanı sıra çalışanlarına ayrıca facebook.com hisse senedini alacaklarını da açıkladı.

Peki sizin Facebook hakkında bildiğiniz ilginç hikayeler var mı? Facebook kullanıyor musunuz? Facebook hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Facebook Hesabınızdan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Teknoloji Devleri ve Kurucularının İlginç Hikayeleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Facebook’un Az Bilinen 7 İlginç Özelliği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı