Eski Sevgilinizi Stalklamaktan Kurtulmak için 5 İpucu

Sosyal medyada stalk yapmak psikolojiyi kötü yönde mi etkiliyor? Stalk yapmaktan nasıl kurtulabilirsiniz? İpuçları, haberimizde…

Sosyal medya ve internette merak ettiğimiz insanları ve özellikle de eski sevgililerimizi stalklamaktan vazgeçemiyoruz. Öyle bir şey ki bazen bu durum kimi insanlarda bir alışkanlık haline bile gelebiliyor. Peki sosyal medyada stalk yapmak psikolojiyi kötü yönde mi etkiliyor? Stalk yapmaktan nasıl kurtulabilirsiniz? İpuçları, haberimizde…

Stalk yapmak nedir?

Türkçe’ye gizli takipçilik olarak çevrilebilecek “stalk” kelimesi; aslında farkettirmeden izlemek, takip etmek anlamına geliyor. Sosyal medya uygulamalarında kimliği gizli tutarak yapmanın çok daha kolay olduğu ve popülerleşen stalk yapmak eylemi bazen sakıncalı ve hastalıklı bir duruma dönüşebiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda stalk yapmak insanı daha mutsuz yapabiliyor; hatta ayrılık süresini uzatıyor. Bu durumdan kurtulmak için 5 pratik ipucu ise şöyle;

Stalk yapma alışkanlığından nasıl kurtulabilirsiniz:

1- Başka alternatiflere yönelin

Sosyal medya kullanım alışkanlıkları incelenirken, hangi uygulamayı neden kullandığını saptamak ilk adım olarak önemlidir. Komik video veya gönderilerin altına birbirinizi etiketleme alışkanlığınız varsa; akla gelebilecek alternatif bir kişiyi ön planda tutmak önemlidir. Bu muhtemelen eski sevgili yerine etiketlenebilecek bir arkadaş olabilir. Ayrıca size ilişkinizi hatırlatan bir gönderiye maruz kaldığınızı hissettiğinizde sekmeyi kapatmak ve farklı bir web sitesini kontrol etmek alternatif bir çözüm olacaktır. Ayrıca stalk yapmak mümkün olmayan Pinterest gibi uygulamalara yönelmek de başlarda durumu kolaylaştırabilir.

stalk yapmak kurtulmak moblobi

2- Bildirimleri sessize alın

Eski sevgili ile en çok iletişim kurulan kanalı farkına varmak ve bu iletişimi azaltmak çok yararlı olacaktır. Bu iletişimi azaltmanın yollarından bir tanesi bildirimleri sessize alarak görme olasılığını en aza indirme girişimidir. Ayrıca sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’da arkadaşlıktan çıkarmadan zaman tünelinde gizleyebilir; fotoğraf etiketlerini kaldırabilir, güncelleme ve gönderileri gizleyebilirsiniz. Bu şekilde hem görme olasılığını hem de karşı tarafın stalk yapma potansiyelini azaltmak mümkündür.

3- Alışkanlıklardan kaçının

Sizi tetikleyen ve stalk yapmaya iten sebepler neler? Sosyal medya platformlarında kontrol etme isteği ne zaman ve hangi uygulamalarda daha çok hissediliyor? Bu soruların cevabını bulup günlük kullanım ekran süresini ben aza indirmek alınacak tedbirlerin başında gelir.

4- Kendi kabuğunuzu yenileyin

En önemli ipuçlarından biri olarak nitelendirebilecek bu ipucu, bir yenilenme gereksinimi sunuyor. Eski bir alışkanlığı yok etmek çok kolay değildir ancak kaçınmak gerekir. Ne yapmaya çalışıyor? Mutlu mu? Eğleniyor mu? Gibi dürtülerle irdelemek ve harekete geçmek takıntılı hale getiriyor ve depresyona sürüklüyor. Bunu önlemenin yolu ise stalk yapmak yerine bir değişim aktivitesinden geçiyor. Aklı yoracak, dikkati başka yöne çekecek aktivitelere yönelmek, yapılmamış veya keşfedilmemiş olanı denemek yenilenmenin başında geliyor.

5- Sosyal medya detoksu yapın

Hiçbir şey çözüm olmadıysa yapılması gereken fişi çekmek! Hiçbir bağlantım noktası bırakmadan ilişkiyi tamamen koparmak stalk yapma alışkanlığının önüne geçmenin en kolay yollarından biridir. Ancak yine de en sağlıklı olanı sosyal medya uygulamalarını bir süre kullanmamak olacaktır. Hakimiyet sıkıntısı çekenler için ise sosyal medya  sitelerini SelfControl Mac uygulaması veya Chrome eklentisi ile çevrimiçi olarak engellemek mümkün. Ayrıca SelfControl uygulaması ile yalnızca eski sevgilinizin Facebook URL‘sini, Twitter URL’sini ve Instagram URL’sini bu web sitelerini tamamen engellemeden engelleyebilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Profesyonel Bir Stalker Nasıl Olunur? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Eski Sevgilinizi Yakalanmadan Nasıl Stalklayabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sizi İzleyen Stalkerları Nasıl Tanırsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı