Depresyonda Mısınız Facebook’a Sorun!

Sosyal medya hesaplarımızdaki paylaşımlarımız, fotoğraflarımız, söylemlerimiz aslında o anki ruh halimizi ve düşündüklerimizi yansıtıyor. Eğer mutluysak fotoğraflarımıza çok net bunu hissettirirken, paylaşımlarımızda da resmen kelebekler uçuşuyor. Sinirliysek sosyal medyada atarlanıyoruz, hüzünlüysek paylaşımlarımıza biraz arabesk öğeler katıyoruz değil mi? Paylaşımlarımızdan yola çıkan Facebook aslında çok uzun bir süredir kullanıcılarının depresyonda olup olmadığını tespit edebiliyor. Hatta işi biraz daha ileriye götürüyor ve intihara meyilli olanlara yönelik aksiyon almak için bir acil eylem takımı bile var. Facebook‘un bu uygulaması uzun bir süredir hayatımızda ve belki de bir çoğumuz bunun farkında bile değil.

Pennsylvania ve  StonyBrook Üniversitelerinden yapılan araştırmalarda bilgisayar uzmanları ve bilimcileri, depresyonda olan bireyleri tespit etmek için Facebook üzerinden bir algoritma inşa ettiler. Uzun süren bir çalışmanın ardından sosyal medya üzerinden kişilerin paylaşımlarından depresyonda olup olmadıkları rahatlıkla ve kolaylıkla anlaşılabilecek bir yöntem geliştirildi.

Peki uzun bir süredir hayatta olan ama bir çoğumuzun farkında bile olmadığı Facebook’taki bu algoritma nasıl çalışıyor anlatmaya başlayalım. Algoritmayı geliştirmek için bilim adamları depresyon teşhisi konulan bireylerin sosyal medya üzerinden yapmış oldukları 520 bin Facebook paylaşımlarından yola çıktı ve tespitlerde bulundu.

Yapılan bu araştırma sırasında depresyonda olan bireylerin çok sık tekrar ettiği kelimeler, cümle ve ifadeler Facebook üzerinden kolayca ayırt edildi. Sıklıkla kullanılan kelime yapılarını kendisine örnek alan bilim adamları, bu kelime ve cümle öbeklerini 200 dalda farklı konu olarak ayırdılar.

Algoritma 683 kişinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımları ve içerikleri detaylıca analiz etti. Depresyonda olan insanlarla, depresyonda olmayan insanların Facebook paylaşımlarını birebir karşılaştırarak bir analiz ve sonuç ortaya koydu. Bu 683 kişi arasında bulunan 114 kullanıcısının depresyona girdiğini tespit etti. Bu başarılı sonuç ile algoritma, testten geçmeyi başardı.

Daha önceleri tıbbi olarak tanısı konulan bu kullanıcıların, sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarda kullandığı kelimelerden yola çıktı. Bahsettiğimiz kişileri rahatlıkla belirleyerek büyük bir başarı yakaladı.

Peki Facebook depresyon teşhisi ile nasıl bir fayda sağlayacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYINIZ

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı