Corona Virüs Youtuber’ları Nasıl Etkiliyor?

Youtuber içerikleri üretilmekte zorlanıyor. Hatta Youtuber gelirleri düşüyor. Haberimizde...

Bir süredir yüzlerce ülkenin mücadele ettiği Corona Virüs, hayatımızı her yönüyle etkiliyor ve değiştiriyor. İş yaşamından sosyal yaşama çeşitli değişikliklere gittiğimiz bugünlerde farklı meslek grupları da Corona Virüs’ten farklı şekillerde etkileniyor. Bu salgından etkilenenler arasında sosyal medya platformlarından para kazanan Youtuber’lar da bulunuyor. Youtuber içerikleri üretilmekte zorlanıyor. Hatta Youtuber gelirleri düşüyor. Peki Corona Virüs Youtuber‘ları nasıl etkiliyor? İşte detaylar…

Corona Virüs 1960 yılında tespit edilmiş olan büyük bir virüs ailesi. Yeni Corona Virüs hastalığı olan Covid-19 ise ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde görülmüştü. Temas ve solunum yoluyla bulaşan bu virüs kısa süre içerisinde farklı ülkelerde görülerek bütün dünyaya yayıldı. Oldukça çabuk bulaşan bu virüsle ilgili ülkeler çeşitli önlemler almaya başladılar. Karantinalar, eğitimin durdurulması ve seyahat engelleri bu önlemlerden bir kısmı.

Youtuber’lar neden zor durumda?

Uluslararası yayılan bu salgın özellikle de ekonomiyi olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor ve çeşitli sektörler zorluklarla karşılaşıyor. İnternetten para kazanmanın cazip göründüğü bugünlerde sosyal medya bloggerlarının, Youtuber‘ların da bu durumdan olumsuz etkilendiği söylenebilir. Pek çok Youtuber içerikleri üretmekte zorlanıyor hatta bazı Youtuber gelirleri düşüyor.

Salgının Çin’de başlaması ve hemen ardından yayılmasıyla birlikte seyahat taleplerinde ciddi bir düşme görüldü. Ülkeler arası ulaşım hatta ülke içi ulaşımlar neredeyse durma noktasına geldi. Bu durumdan etkilenler arasında kanallarını büyütmek için devamlı farklı ülkelere giden Youtuber’lar bulunuyor. Birçok Youtuber gezip gördükleri yerleri kayıt altına alarak içerik üretiyordu. Ancak getirilen seyahat kısıtlamaları havacılık sektörüyle birlikte Youtuber’ları da zora soktu. Böylece bu tip içerikler paylaşan Youtuber içerikleri üretilmesi zorlaştı.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Youtuber’lar videolarının izlenme sayılarında azalış olduğunu söylediler. YouTube‘da Wingin’lt isimli kanalın sahibi olan Paul Lucas açıklamalarında görüntüleme sayısında ve gelir yüzdesinde düşüşlerin olduğunu belirtti. Jeb Brooks Flies isimli kanalı yönetmekte olan Jeb Brooks ise normalde dört hafta içerisinde 1 milyondan fazla görüntüleme aldığını ancak bu sayının son dört hafta içerisinde 675 bine düştüğünü söyledi. Böylece Youtuber gelirleri de azalmaya başladı.

Youtuber’lar içerik üretmekte zorlanıyor!

Küresel krizle birlikte karantinalar ve sokağa çıkma yasaklarının gelmesi insanları işlerini evden yönetmeye yönlendirdi. Genellikle dışarıda içerik üretmeyi tercih eden Youtuber’lar ise evden içerik üretmeyle ilgili alternatifler aramaya başladılar. Ancak bu durum özellikle de seyahat içerikleriyle para kazanan Youtuber’ları bir çıkmaza soktu. Evden içerik üretmenin zor olması, içeriklerin kısıtlı sayıda olması ise Youtuber’ları kısır bir döngü içerisine soktu.

Önümüzdeki aylarda salgının hafifleyeceği ve ardından tamamen biteceği konuşuluyor. Salgının bitişiyle birlikte zorluk yaşayan bu sektörlerin toparlanma sürecine gireceği düşünülüyor.

Peki siz Corona Virüs sebebiyle başka hangi meslek gruplarının etkilendiğini düşünüyorsunuz? Sizin en sevdiğiniz Youtuber kim? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

  • Youtube’da En Çok Abone Olunan Kanallar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube’da Hangi Videolar Daha Fazla İzleniyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube Akıllı İndirmeler ile Nasıl Müzik İndirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı