Çocuk YouTuberlar Hakkında Bilinmeyenler

YouTube platformunu dijital çağın yeni nesil televizyonu olarak tanımlayabiliriz. Bu televizyonda, her kitleden YouTuber yani video içerik üreticileri var. Bu kitleye çocuklar da dahil ediliyor. Son yıllarda çocuk YouTuber sayısı milyonları bulmakta. Dünyada 4 çocuktan 3’ü YouTuber olmak istiyor. İşte, çocuk YouTuberlar hakkında bilinmeyenler…

Hiç şüphesiz dijital platformun adeta yeni mesleklerinden biri haline gelen YouTuber’lık artık çocukları da bünyesine dahil ediyor. YouTube’da yaş sınırı 13 olmasına rağmen 3 ila 12 yaş arasındaki çocuklar anne ve babalarının hesapları ile ya da gerçek olmayan bilgiler ile bu platforma erişim sağlayabiliyor. YouTuber çocuklar, çeşitli videolar ile kendi yaş gruplarına ulaşıyor ve milyonlarca görüntülenme elde edebiliyor. Bu görüntülenme sayıları onlara kazanç olarak geri dönmekte. Ebeveynler de bu kazanca katkı sağlamak için çocukları ile birlikte içerik üretip, kamera karşısına geçiyorlar. Birçok uzman ise ebeveynlerin bu davranışlarını çocuklar için zararlı buluyor.

Çocuk Youtuberlar Hakkında Bilinmeyenler

Milyonlarca abone sayısına ulaşan YouTuber çocuklar, çevresindeki insanları ve YouTuber’ları rol model alarak video çekmekte.

Özel yaşantılarını paylaşıyor, YouTube’a özgü yeni bir kimlik yaratıyorlar. Kimisi makyaj videosu çekiyor, yemek yapıyor kimisi de hediye paketlerini açıyor. Daha fazla izlenilmeye ve beğenilmeye odaklanıyorlar. Bunun için kendi performanslarının üstünde bir çaba sergilenmekte. Arzu edilen tıklanma ve beğenilme gelmez ise içlerinde derin bir hayal kırıklığı ve üzüntü yaşadıkları da kesin. Bu videoları izleyen çocuklar da onlara özeniyor ve hayal dünyalarını bu yönde şekillendiriyorlar. Uzmanlar, özellikle çocukların tüm hayatlarını bu şekilde herkese yansıtılmasının onların çocukluklarını doğal olarak yaşayamadıkları ve doğal gelişim süreçlerinin sağlıklı ilerleyemediği görüşündeler.

Peki Youtuber Çocuklar, Çocukluğunu Yaşayabiliyor Mu?

Sokaktaki ve oyun alanlarındaki çocukların sayısı giderek azalıyor. Çocuklar ya evde bilgisayar başında video çekiyor ya da YouTuber’ların videolarını izlemek ile vakit geçiriyor.

Top oynamıyor, ip atlamıyor, oyun aktivitelerden uzakta adeta sanal bir gerçeklik içerisinde yaşıyorlar. Gerçek olmayan bu dünyayı gerçek sanarak kimliklerini beğenilme isteğiyle ve talep edilen yönde şekillendirmekteler. Büyükler gibi olmaya çalışıp, YouTube’nin uçsuz bucaksız dünyasına dalıyorlar. YouTuber çocuklar, zamanının çoğunu kamera karşında geçirdikleri için eğitim hayatları da geri plana atılmakta. Dijital ortama maruz kalan bu çocuklar, yoğun duygu karmaşası içine giriyor ve hayal dünyaları ütopik bir hal alıyor.

Gelişimi devam eden çocukların gerçeklikten uzaklaşması, duygusal ve psikolojik problemleri de beraberinde getirir. Çocuklar için gerçek hayatta sosyalleşmek, iletişim kurabilmek giderek güç bir hal almakta. YouTube dili, çocukların ana dilini ve konuşmasını da etkilemekte. Oyun oynanması beklenen çocuklar, dijital dünyanın büyüsüne kapılarak gerçek arkadaşlık kavramından mahrum bırakılıyor. Pedagoglar; YouTuber çocuklara, çocukluk dışında bir misyon yüklenmesini doğru bulmuyorlar.

Dolayısı ile bu konuda ebeveynlere büyük iş düşüyor. Kontrollü erişimin sağlanabilmesi için ebeveynlerin bilinçlenmesi son derece önemli. Çocuklar ile gün içerisinde iletişimde olma, onlar ile çeşitli etkinlikler yapma, doğanın içine karışma gibi eylemler gelişim süreçlerine katkıda bulunmalarına olanak doğuracaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“En Çok Kazanan 3 Çocuk Youtuber!” okumak için buraya tıklayın.
“YouTube Ebeveyn Kontrolü Ayarlama” okumak için buraya tıklayın
“Çocuk Modu Nedir? Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın.
“Ebeveynlerin Youtube’da Bilmesi Gereken 6 Şey” okumak için buraya tıklayın.

“Çocuk YouTuberlar Hakkında Bilinmeyenler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hülya Aşkın

Hülya Aşkın

Ben Hülya. Gazi Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü mezunuyum. Şıngırdayan pabuçlarımla yazma tutkumun peşine düştüm ve buradayım. Çağın yeniliklerine ayak uyduruyor aynı zamanda doğanın eylemleriyle bütünleşiyorum. Bilimin ve sanatın ışığında yazıyor, çiziyor ve okuyorum; biraz alışalagelmişin dışında. Takipte kalın, yazılarımda buluşalım.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı