Çin, Sosyal Medya Skoruna Göre Kredi Verecek!

Çin, teknolojiyi en uç seviyeye kadar kullanmaya devam ediyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, sosyal kredi uygulamasıyla vatandaşlarını sosyal medya ve gerçekte izleyip oylayacak ve sosyal skorlara göre konumlandırma yapacak. Bu uygulamayı 2020 yılında hayata geçirecek olan Çin, gerçek bir distopya yaratmanın peşinde olabilir!

Dizi severler hatırlayacaktır; teknoloji temalı hikayeler anlatan televizyon dizisi Black Mirror, bir bölümünde sosyal medyayı işlemişti. Nosedive adlı bölümde, toplumun sosyal medyaya göre yaşadığını anlatan dizi, birçok kişinin sorunu haline gelen yeteri kadar beğeni almayanların dışlandığı bir düzeni göstermiştir.

Black Mirror‘ın bölümü Nosedive‘ ye benzer bir hayat dayatmaya hazırlanan Çin‘ de, toplumun puanlama sistemiyle sosyal medya skor sistemini 2020′ de kullanıma sunmayı hazırlanıyor. Önceki aylarda gönüllülük esası ile uygulamaya geçen sistem, mobil cihazlarda yüklenecek bir uygulamayla çalışacak ve hem sosyal medyada hem de gerçekte insanları mercek altına alacaklarını belirtti.

Peki nasıl olacak bu uygulama, nasıl işleyecek?

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı