14 Adet Youtube Kısayolları Tavsiyesi

Kısayollar sayesinde Youtube'u çok daha iyi kulanabilirsiniz. Yotube’u daha hızlı ve daha kolay kullanılır yapan Youtube kısayolları hangileri bir bakalım.

Vaktimizin büyük bir çoğunluğunu Youtube’da geçirmek çoğumuzun yapmayı en çok sevdiği aktiviteler arasında. Aradığımız tüm videolara ulaşabilme imkanı sağlayan Youtube geniş video yelpazesiyle kullanıcılarına vakit geçirecek ve hakkında bilgi sahibi olabilecek olumlu veya olumsuz yönde tanımlayabileceğimiz bir video havuzu sunuyor. Hoşumuza giden bir videoyu “Aç” “İzle” “Kapat” mantığı ile faydalanırken aslında daha fazla kısayol ile daha verimli ve hızlı bir faydalanma evresi geçirebiliriz. Youtube’un çok sayıda klavye kısayolu olduğunu biliyor muydunuz? Yotube’u daha hızlı ve daha kolay kullanılır kılan Youtube kısayolları hangileri bir bakalım.

1) Space Bar

Youtube kısayol tuşları için öncelikle muhtemelen hepimizin bildiği bir özellik ile başlayalım. Youtube’da video izlerken videoyu durdurmak istediğimizde fare simgesini pause alanında getirene kadar geçen vaktin ne kadar yorucu bir hareket olduğunu söylememize gerek yoktur herhalde. Bu ilkel durdurma yöntemini uygulamamak için yapmanız gereken çok basit bir hamle var. Klavyenizde gözünüze en çok çarpan tuşa yani Space Bar tuşuna basabilirsiniz. Böylece hızlı bir şekilde durdur-başlat işlemini yapabilirsiniz.

2) F Kısayolu

Bir diğer youtube kısayolu ise youtube tam ekran kullanımı için gayet kolay bir kullanım sunuyor. Tam ekran moduna geçmek için yapmanız gereken tek şey herhangi bir kontrol tuşuna basmadan sadece F tuşuna basmak. Burada sadece tek bir tuş ile işlem görmeniz daha hızlı bir kullanım deneyimi sunuyor.

3) M Kısayolu

Hangi sıklıkla kullanacağınızı bilemediğimiz diğerlerine göre nispeten biraz daha az kullanacağınız kısayollardan biri de M kısayolu. Bu tuş ile videolarınızın istediğiniz zaman sesini kapatıp açabilirsiniz.

4) Sağ ve Sol Ok Kısa Yolu

Sabırsız ve bir an önce öğrenmek istediğini öğrenmek ve videodan almak istediğiz bilgiyi almak için videoyu 5 saniye ileri veya geri alarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yön tuşları arasında sağ ve sol olan tuşlara basmak.

5) J Kısayolu

Bu kısayol ise 5 saniye bana az ben videoyu 10 saniye ileriye sararak videodan alacağım bilgileri daha da hızlandırmak istiyorum diyorsanız bu kısayol tam da size göre. Klavye üzerinde J kısayoluna basarak videoyu 10 saniye ileriye alabilirsiniz.

6) L Kısayolu

Youtube klavye kısayolları içerisinde sıra L kısayoluna geldi. Videoyu 5 saniye ileriye atladık, yetmedi 10 saniye atladık. Gördük ki biraz fazla atlamışız işte tam da bu anda kullanabileceğiniz bir kısayol olan L kısayolu videoyu 10 saniye geriye sarmanıza olanak tanıyor.

7) Virgül Kısayolu (,)

Bu kısa yolu daha önce duydunuz mu bilmiyoruz ama duymanız ve gayet işe yarar bir kısayol olduğunu söylemeliyiz. Çünkü bu kısayol sayesinde video duraklatıldığı anda virgül tuşuyla her bir kareye ayrı ayrı bakabiliyor ve video içinde bakmamız gereken ayrıntılar varsa analizini yapabiliyoruz.

8) Nokta Kısayolu

Nokta kısa yolu ile tıpkı virgül kısayolunda olduğu gibi kareleri bu sefer geriye doğru sarabiliyoruz. Böylece ayrıntı analizini her bir kare için hem ile hem de geriye alarak yapabiliyoruz.

Not: Virgül ve nokta ile kareleri ileriye veya geriye alırken ilk başta tuşun işlevsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu tuşlar sayesinde her bir kareyi incelediğiniz için çok yavaş bir oynama oluyor. Karelerde belirgin bir değişim istiyorsanız tuşa üst üste basabilirsiniz.

9) Yukarı Aşağı Yön Tuşları

En sık kullanacağınız kısayol tuşlarından biri de yukarı ve aşağı yön tuşlarıdır. Bu tuşlar ile videonun sesini azaltıp yükseltebilirsiniz.

10) C Kısayolu

C kısayolu ile altyazıları hızlı bir şekilde açıp kapayabilirsiniz.

11) 0 ve 9 Kısayol Tuşları

Youtube kısayolları içerisinde sırada 0-9 sayıları var. Bu kısayol tuşları ile videonun %10’u ile %90’ı arasında hızlı geçiş yapabilirsiniz.

12) Shift+P Kısayol Tuşu

Bu kısayol tuşu ile bir oynatma listesindeyseniz bir önceki videoya geçiş yapabilirsiniz.

13) Shift+N Kısayol Tuşu

Shift+N kısayol tuşu ile bir oynatma listesindeyseniz sonraki videoya geçiş yapabilirsiniz. Eğer oynatma listesi içerisinde değilse Youtube algoritmasının size önerdiği videoya geçiş yapabilirsiniz.

14) < veya > Kısayol Tuşları

Bu simgeler ile videoyu hızlandırma ve yavaşlatma işlemlerini yapabilirsiniz.

Sürekli iç içe olduğumuz ve kısayollar ile daha kullanışlı bir platform olacağını düşündüğümüz Youtube kısayolları neler sizlerle paylaştık. En çok hangi kısayol’un işe yarar olduğunu düşünüyorsunuz?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!

  • YouTube Kanal Adı Nasıl Değiştirilir?” okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıran Mobil Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Oyunlar Çocukların Ruh Dünyasını Bozuyor Mu?” okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklara Kodlama Öğreten 5 Mobil Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.

Aşağıdaki sosyal medya butonları ile bu yazıyı paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı