Hayal Olan Fikirler Fongogo ile Hayat Buluyor!

Fongogo'nun kurucularından Ali Çebi ile Fongogo ve kitlesel fonlama üzerine geçtiğimiz röportajımız!

Paylaş

Sayfa 1 2

Fongogo, Türkiye’nin kitlesel fonlamaya öncülük eden platformlarından biri… Farklı projelerin hayata geçebilmek için ihtiyaç duyduğu sermayeyi, kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracı oluyor.

Fongogo 2013 yılında üç ortak tarafından kurulmuş ödül bazlı bir kitlesel fonlama platformu. Türkiye girişimcilik ekosistemine cansuyu sağlamak amacıyla kurulmuş. Aynı zamanda bir melek yatırımcı da olan Fongogo kurucularından Ali Çebi, girişimlerin özellikle erken aşamada yatırımcıya ulaşmadaki zorluklarını Fongogo ile aşmayı hedefliyor.

Platformda yaklaşık 4 yıla yakın bir zamanda 400’e yakın proje yayınlanmış, 97 proje başarılı olmuş ve yaklaşık 2 milyon TL’ye yakın bir fon farklı projelere aktarılmış. Platformu kullanmak ve proje oluşturmak ise oldukça kolay.

Fongogo kurucularından Ali Çebi, kitlesel fonlama platformları, fonlama sürecini kısaltarak kolaylaştırdığını ancak bunun yanısıra girişimlerin bu platformlar aracılığı ile kitlelerden geribildirim sağladıklarını da paylaştı. Bu durum girişimcilere pazarı ve ürünün satış potansiyelini de test etme şansı sunuyor. Ayrıca girişimciler bu platformlar aracılığı ile kendilerine potansiyel müşteri kitlesi de oluşturuyor. Yani kısacası fon sağlamasnın yanısıra müşteri yaratma ve gerbildirim toplama avantajları Ali Çebi’nin de belirttiği gibi Fongogo ve bunun gibi kitlesel fonlama platformlarının girişimcilere sağladığı en önemli faydalar arasında yer alıyor. Yatırımcılar açısından da küçük miktarlara risklerini biraz daha arttırarak yatırım yapabildikleri ve portföylerini çeşitlendirme imkanı sağlayan bir platform oluşturuyor.

Fongogo kurucu ortağı Ali Çebi ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajımızı mutlaka izleyin:

Fongogo ile ilgili detaylı bilgi almak ve platformdaki projeleri görmek için buraya tıklayın.

 

Sayfa 1 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir