“Startup’ınıza Yatırım Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” Etkinliğimiz Gerçekleşti!

Melek yatırım ağları ve venture capital şirketleri yatırım yaparken startup seçimlerinde nelere dikkat ettiklerini konuştuğumuz “Startup’ınıza Yatırım Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” etkinliğimiz 12 Şubat 2018 Pazartesi saat 18.30-20:30 saatleri arasında Kworks’de gerçekleşti.

Değerli konuşmacılarımız Enis Hulli (500 Startups Venture Partner), Gülsüm Çıracı (Istanbul Startup Angels Founding Partner), Günce Önür (Keiretsu Forum Türkiye Investor Relations Executive), İlknur İlkyaz Gül (Growth Circuit Managing Partner) ve Yusuf Ozan Üstebay (Kworks Accelerator Program Specialist) katılımcılarımızla bilgi, deneyim ve görüşlerini paylaştı. Moderatörlüğünü Moblobi.com olarak bizim gerçekleştirdiğimiz etkinlik panel şeklinde bir sohbet ortamında ve katılımcılarımızın da sorularıyla interaktif olarak gerçekleşti.

 

Ekosistemin önemli kurumları olan 500 Startups, Istanbul Startup Angels, Keiretsu Forum Türkiye, Growth Circuit ve Kworks’ün mevcut çalışma sistemlerini yetkili ağızlarından dinledik. Halihazırda pazardaki konumlanmalarını, startuplara yatırım yaparken kurum bazında dikkat ettikleri kriterleri ve girişimlere verdikleri destekleri öğrendik.

Hem hızlandırma programları hem de yatırım şirketlerinin işleyiş mekanizmalarını yakından tanıdığımız, hangi aşamada hangisinin kapısını çalmamız gerektiğini tartıştığımız etkinlikte; başarılı ve başarısız startup hikayelerine de değindik.

Bir girişimin hangi aşamada yatırım arayışında olması gerektiğini, bu aşamada hangi sorunları çözmüş, hangi aşamalardan geçmiş ve neleri ortaya koymuş olması gerektiğini konuştuk.

Bir startup bir yatırımcıyı nasıl ikna edebilir, ikna olmayan yatırımcılardan hangi çıktıları edinmelidir, gerektiğinde hangi aşamada projesini pivot etmeli veya bu projeyi terketmelidir öğrendik.

Yatırım arayışında satış yapmış olmak, MVP ile talebi ölçmüş olmak, ekipteki beceri ve deneyimler ne kadar değerlidir konuşmacılarımıza sorduk. Sadece para ile çözülecek iş fikirlerinin veya yatırım alarak ortaya çıkacak ürün şartına bağlı girişimlerin; yatırım arayışında şanslarının olmadığını konuştuk.

Startupların değerleme konusunu konuştuk; değerleme konusundaki yöntemleri ve hem girişimcilerin kendi girişimlerini hem de melek yatırımcıların karşılarına çıkan girişimleri değerleme ve buna göre yatırım yapıp pay alma oranlarını, süreçlerini konuştuk. Yatırımdan çıkış (exit) örnekleri, süreçlerini; Türkiyedeki exit hikayelerini değerlendirdik.

Etkinlikte öne çıkan ve dikkat çekenler arasından birkaç notu sizinle paylaşalım:

  • Gülsüm Çıracı: Bir Startup’ın yatırıma bakış açısı, “fikir benden para yatırımcıdan” olmamalı, fikrin hayata geçmesi bu yatırıma bağlı olmamalı…
  • Günce Önür: Bir startup parası bittiğinde bir sonraki günü kurtarabilmek için yatırım aramamalı…
  • İlknur İlkyaz Gül:Yatırım girişimciler için bir zorunluluk değildir.
  • Enis Hulli: Fikrinizden vazgeçme sebebi yatırımcılardan red almış olman değil, fikrin satmaması, talep görmemesi gibi sebeplerle olmalı. Red aldığınızda fikrinizi bu anlamda gözden geçirin.
  • Yusuf O.Ustebay: Yatırımcının finansal oyun planını anlamanız ve bu göre çalışma yapmanız önemli..

Bu başlıklardan daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için sizi de etkinliklerimize bekliyoruz. Oldukça verimli ve keyifli geçen etkinliğimiz için hem konuşmacılarımıza hem de katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Etkinliğe katılamayanlar aşağıdaki videodan izleyebilirler. Diğer etkinliklerimize göz atmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı