"Yapay Zeka Girişimciliği" Etkinliğimiz Gerçekleşti! - Moblobi.com
Moblobi.com'dan Haberler

“Yapay Zeka Girişimciliği” Etkinliğimiz Gerçekleşti!


Günümüzün en popüler konularından biri Yapay Zeka… Yapay zeka hem hayatlarımızı değiştiriyor hem de girişimcilere yeni iş fırsatları yaratıyor. Yapay zekayı 07 Aralık 2017 akşamı 18:30 ile 20:00 saatleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirdiğimiz “Yapay Zeka Girişimciliği” konulu etkinlikte tartıştık.

Moderatörlüğünü Moblobi.com olarak bizim yaptığımız, Kadir Has Üniversitesi Girişimci İnovatif Liderler Topluğu GİLT Akademi’nin de desteklediği etkinliğimizde; çok değerli konuşmacılarımız Doğuş Teknoloji’den Özlem Sema Dinçer, Anatolian Technologies’den Kamuran Candan ve Miletos’tan Berkin Malkoç ile birlikte yapay zekayı ve yarattığı fırsatları konuştuk.

Konuşmacılar ve katılımcılar ile birlikte interaktif olarak geçen ve networking imkanı sağlayan Yapay Zeka Girişimciliği etkinliğimizde öne çıkan maddelerden bazıları ise şöyle:

 • Moblobi: PWC raporuna göre 2030 senesinde Hindistan ve Çin’in dünyanın toplam GSMH getireceği değer 13 trilyon dolar, toplam yapay zeka şirketlerinin yaratacağı GSMH ise 15 trilyon dolar. Yapay zekanın yaratacağı toplumsal değer oldukça yüksek.
 • Moblobi: Yakın zamanda Suudi Arabistan geliştirdiği bir robota vatandaşlık verdi. Özlem Sema Dinçer: Japonyada bir robota yönetim kurulu üyeliği verildi.
 • Moblobi: Facebook’un geliştirdiği yapay zeka kendi aralarında dil geliştirdi. Bu yapay zeka kapatıldı.
 • Moblobi: Yurtdışında bir kısım insanların da matrix benzeri yapılarda kodlanmış canlılar olduğuna inanıyor.
 • Özlem Sema Dinçer: Makineler tek başına hiçbişey ve tehlikeli değil. Bu makineler insanla birlikte tehlikeli hale gelebilir. Herşey insanın makineye ne öğrettiğine,ne yüklediğine bağlı olarak şekillenir.
 • Özlem Sema Dinçer: Önemli olan bir makineye, otonom sisteme hedef verirken doğru yönlendirmek. Çünkü makine o hedefe ulaşmak için herşeyi yapabilir ve o hedefe ulaşmada yoluna çıkacak engelleri yok etmeye çalışabilir. Makine Space Odyssey filmindeki gibi bir insana “hayır” diyebilir. Çünkü makineye verilen görevi yerine getİrmek için makine, insanı bir tehtit olarak algılıyor. Bu sebeple hedefler ve makinelere yüklenecek misyonlar insanların elinde… Bu sebeple makinelere hedefler yüklenirken doğru komut ve yönlendirmeler ile bu hedefler verilmelidir.
 • Özlem Sema Dinçer: Meslekler elimizden girmeyecek ancak yapay zeka ile değişime uğrayacak. Basit ve tekrarlayan, kolay öğrenilen işler robotlara devrolmaya başladı bile. Akıl gerektiren işler de ilerleyen dönemde devrolmaya başlanabilir. Yeni alanlar açılıyor, insanlar daha sanatsal, daha akıl gerektiren, değer üreten işler yapmaya başlayacak.

 • Berkin Malkoç: İnsanlar doğal zekalarını, önyargı ve bakış açılarını da kimi zaman yapay zekaya taşıyor. Bunun örneklerinden birini Google’a “Kendisi bir hemşiredir” veya “Kendisi bir doktordur” yazdığımızda “he/she” olarak verdiği translate’de görebiliriz. Ya da yine benzer bir örneği Amerikan mahkemelerinde de görüyoruz. Suçluların tespitinde yapay zeka kullanılmakta olan mahkemelerde beyaz ve siyah tenli insanlara verilen kararlar aynı olmuyor. Kişisel değerler, insan eliyle kurgulanan yapay zekalara da belirli önyargılar yüklüyor.
 • Berkin Malkoç: Daha büyük yetki ve daha büyük insiyatifler makinelere aktarıldığında bunun insana etkileri de o denli artacak.
 • Berkin Malkoç: Oxford ve Yale Üniversitesinin ortak çalışmasında 120 yıl sonra da hiçbir mesleğe ihtiyaç kalmayacak öngörüsü var.
 • Berkin Malkoç: Büyük şirketler pazarı domine etmiş durumda hatta dünyayı da domine edebilme tehlikesi var. Ellerinde sermaye, gelişmiş makineler, donanımlı insanlar ve büyük miktarda data var; hem akademilerden hem de özel sektörden Google gibi bu dünya devlerine beyin göçü var. “Yapay zekayı çözen dünyayı yönetecek” öngörüsü gerçekleşirse bu büyük şirketlerin dünyayı yönetebileceği gerçeği sözkonusu.
 • Berkin Malkoç: Büyük şirketlerin penetre edemeyeceği, o radarın dışında kalan alanlara doğru kaymak, bu alanlarda girişim kurmak, dikey çözümler üretmek girişimciler açısından faydalı olabilir.
 • Kamuran Candan: Şu an insan dna’sı makinelerde tutuluyor. Halihazırda doku üreten makineler var. Yapay zeka ete kemiğe bürenebilecek hale geldi. İlerleyen dönemde ordularda veya casusluk üzerine aramızda olan bu yapay zeka örnekleri ile karşılaşabiliriz.
 • Berkin Malkoç: Nöro-AI, General-AI, Super-AI olarak yapay zekayı guruplayabiliriz. Henüz başlangıç aşamasındaki Nöro-AI aşamasındayız. En az insan kadar başarılı, insandan biraz daha başarılı yapay zeka örnekleri ile karşılaşıyoruz. Super-AI aşamasında insandan daha yüksek yeteneklere sahip olacaklar.
 • Kamuran Candan: Iot ve AI şuan ütopik konular gibi görünse de etraftaki makinleri birbirleriyle konuşturan veya uzaktan makineleri yönetmek gibi girişimler üretmek girişimci adayları için yapay zeka teknolojileri ile girişimcilik için güzel bir başlangıç olabilir.

 • Kamuran Candan: “Keep it simple” mantığı ile hareket edin. İşin konjontürüne ve sosyal boyutlarına bakın. Basit düşünün. Bir ihyaca yanıt veren ve insanların sorunlarını çözen alanlara odaklanın.
 • Kamuran Candan: Yapay zeka öğrenebilen birşey ve ona ne öğretirsek onu öğreniyor. Kuyudan köpek çıkaran yapay zeka ruha ve vicdana dokunuyor. Ona biz vicdan öğretirsek vicdanlı şeyler ortaya koyar; kötülük kodlarsak kötü olacaktır.
 • Kamuran Candan: S.Hawking’in söylediği gibi yapay zeka belirli bir otoritenin elinden geçmeli, bu otorite bunu kontrol etmeli.
 • Kamuran Candan: Yapay zekalı araçlar sizi kazadan alıkoyarken, terör örgütleri tarafından suikast aracı olarak da kullanılabilir.

Yapay Zeka Girişimciliği etkinliğimizde konuşmacılarımız olan ve bu alanda değerli işler yapmış konuşmacılarımızı daha yakından tanıyalım:

 • Anatolian Technologies, yapay zeka temelli hem aracınızın hem de sizin güvenliğinizi sağlayan yeni nesil teknolojiler üretiyor. Aracınız ile ilgili oluşabilecek arızaları önceden öngören, size uyarılarda bulunan, size aracınızın, mevcut yol-hava-araç durumu gibi koşulları da dikkate alarak bildirimlerde bulunuyor, hatta ilerleyen dönemde sizinle konuşan teknolojiler üretmeye hazırlanıyor. Anatolian Technologies’i daha yakından tanımak isteyenler daha önce gerçekleştirdiğimiz yazılı röportajımıza buraya tıklayarak ulaşabilir; Kamuran Candan ile gerçekleştirdiğimiz girişimcilik üzerine soru-cevap video röportajımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.
 • Doğuş Teknoloji, Doğuş grubunun tüm iştiraklerine hizmet veriyor. 2012 yılında kurulan şirket büyüyor. Şu an 7-8 farklı dikeydeki şirkete teknoloji hizmeti veriyor. Sadece kendi yaptıkları teknolojilere değil, değerli teknolojiler üreten startuplar ile de birlikte çalışıp, işbirlikleri de yapıyor. Hizmet alanının çözüm ihtiyacına göre farklı teknolojiler üretiyor, teknoloji üreten girişimcilik ofisleri de birlikte çalışıyor.
 • Miletos, İTÜ teknokentli bir yapay zeka şirketi. Türkiye ve dünyadaki zorlu analitik problemlere çözümler geliştirmek amacıyla kurulmuş. Yapay zekanın iki boyutlu dünyaya uyarlayarak; doküman işleme üzerine çalışan, kurumların belgelerini anlamlandıran bir girişim. Özellikle de optik karakter tanıması (Optical Character Recognition – OCR) geliştirmeye odaklanıyor. Osmanlıca Optik Karakter Tanıma sistemi üzerinde de çalışıyor.

Yapay Zeka Girişimciliği etkinliğimizde neler konuştuk, etkinlik videosunu izlemek için tıklayın:

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı