Zoom Uygulamasındaki Güvenlik Açığı Ne?

Zoom uygulaması ne gibi tehlikeler doğurabilir? Güvenlik açığı ne?

Tüm dünya Koronavirüs salgını ile mücadele içinde. İnsanlar salgından korunabilmek için kendilerini izole ediyorlar. Hatta ülkemizde de sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı. Bu karantina sürecinde normalde yüzyüze yapılacak olan toplantılar, eğitimler gibi pek çok iş internet ortamına kaydı. Bu sebeple de daha önce adını çokça duymadığımız Zoom uygulaması ilgi görmeye başladı.

Zoom aslında bir video konferans uygulaması… Özel şirketlerden, ev halkına, dünyaca ünlü yayın kuruluşlarından, devlet dairelerine ve hata okullara kadar evlere kapanılan şu dönemde yapılacak görüşmeler için; video uygulaması Zoom çok yoğun kullanılmaya başlandı.

Fakat son zamanlarda özellikle güvenlik konusundaki endişeler sebebiyle uygulamanın kullanımı pek çok yerde yasaklandı. Örneğin yurtdışında 1 milyon’dan fazla öğrencinin veri ve gizlilik ihlaline neden olduğu gerekçesiyle kullanımı durduruldu. Uygulama hakkında veri gizliliği ve bilgi güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle inceleme başlatıldı. Peki Zoom uygulaması ne gibi tehlikeler doğurabilir? Güvenlik açığı ne? İşte detaylar…

Zoom uygulaması tehlikeli mi?

Zoom uygulaması maksimum 100 kişiyle, 40 dakikaya kadar görüntülü görüşmelerin yapılmasını sağlıyor. Ücretli sürümünde ise bu kontenjan artabiliyor. Uygulama kısa süre içerisinde basit ve kullanışlı olması sayesinde teknoloji ile arası iyi olmayanlar tarafından da tercih edildi.

Fakat uygulamanın asıl yükselişi Koronavirüs salgını ile başladı.  Koronavirüs salgının yayılmasıyla birlikte pek çok iş yeri ve okul uzaktan çalışmaya başladı. Bu süreçte de görüntülü konuşma uygulamalarına rağbet arttı. Zoom da bu uygulamalardan bir tanesi oldu.

Zoom uygulaması Koronavirüs ile birlikte normale kıyasla 50 milyondan fazla indirildi. Bu sebeple 2020 yılı başından bugüne kullanıcı sayısında ciddi artışlar yaşandı. Fakat uygulama hakkında bazı iddialar atıldı. Pek çok ülke uygulamada güvenlik açığı olduğu sebebiyle kullanılmasını yasakladı. Hatta Amerikan Federal Polisi FBI, salgın döneminde kullanılan görüntülü görüşme uygulamalarının hacklendiği yönünde şikayetlerin geldiğini de belirtti.

Peki Zoom uygulamasında bulunduğu iddia edilen güvenlik açığı ne? Ülkelerin bu güvenlik tehditine karşı aldığı önlemler neler? Haberimizin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı