WhatsApp Plus Uygulamasına Dikkat!

Telefon kullanım alışkanlığınızı değiştiren hatta SMS göndermeyi tarihe karıştıran  mobil uygulama WhatsApp’ın popüleritesi, bu popülariteden yararlanmak isteyen dolandırıcılara da iş başına getirmiş durumda. Piyasada dolaşan sahte WhatsApp uygulamaları kişisel bilgileriniz için büyük tehlike oluşturuyor. Elbette bundan korumamız için ilk yapmamız gereken şey bilmediğimiz yerlerden, web sitelerinden, gelen mesajlardaki linklerden bu uygulamayı indirmemek. Ancak arama motorlarına girip “WhatsApp” araması yaptığınızda karşınıza sahte WhatsApp uygulamaları gelebilir ve siz farkında olmadan yükleyerek bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilirsiniz.

Son günlerde dolandırıcılık amaçlı olarak kullanıldığı söylenen sahte Whatsapp uygulamalarından biri daha ortaya çıktı. Malwarebytes yayınladığı güvenlik raporuna göre uygulamanın adı “WhatsApp Plus”…  Uygulama altın renkli WhatsApp görseliyle yer alıyor. Kullanıcılara sanki WhatsApp‘ın yeni bir sürümü ya da yeni bir uygulaması çıkmış izlenimi veriyor. Kullanıcıları kendini indirmeye yönlendirmek için pek çok yeni özellikle onları kandırmaya çalışıyor. Örneğin, tek cihazda dört farklı hesap kullanabileceklerini, “yazıyor” mesajını ve mavi “okundu” işaretini gizleyebileceklerini söylüyor.

Sahte uygulama, App Store ve Google Play Store‘da mevcut değil ancak Android Paketi (APK) dosyası çevrimiçi olarak bloglarda, forumlarda ve uygulama indirme sitelerinde dolaşıyor. Tıpkı normal bir uygulama gibi işliyor. İndirmeye çalıştığınızda sizden öncelikle kullanıcıları şartları ve koşullarını kabul etmenizi istiyor. Bunu kabul eden kullanıcı ardından “Devam” tuşuna başıyor ve bir uyarı ile karşılaşıyor. Yüklemeye çalıştığınız WhatsApp sürümünün eski olduğunu ve onu silmenizi söylüyor. Ardından ‘İndirme’ düğmesine dokunulduğunda, kullanıcılar Arapça yazılmış bir web sayfasına gidiyorlar.

Uygulama, telefon numaranız, isminiz, gönderilip alınan medya dosyalarınız, fotoğraflarınız gibi pek çok kişisel bilginizi çalıyor. Hatta, sizinle ilgili pek çok çıkarım da yapıyor. Mesela, kişi listesindeki bir kişinin bile WhatsApp ve genel kullanım alışkanlıklarındaki etkinlik sürelerini izleyerek uyuyabileceği zamanları tahmin edebilir; kişilerin iletişim kurduklarında çevrimiçi olduklarını anlayabilir; iki kullanıcının birbirleriyle sohbet edip etmediklerini, etkinliklerinin verilerini birleştirerek tahmin dahi edebiliyor.

WhatsApp Plus gibi sahte uygulamalar hakkında sık sık duyuru ve paylaşım yapılıyor. Bunlardan bir diğeri de daha önceki dönemlerde “sakıncalı” olarak paylaşılan Chatwatch isimli uygulamaydı. Bu uygulama da kişisel bilgilerinize erişip, onları kopyalıyordu.

Son dönemde hızlıca yayılan WhatsApp Plus uygulaması hakkında dikkatli olmanızı öneririz. Eğer bu uygulamayı kurduysanız telefonunuzun hemen silin. Farklı bloglar, forumlar ve indirme web sitelerindeki sahte linkler ve APK dosyalarını karşı da dikkatli olmanızı; uygulamayı indirmeden önce doğru uygulama olup olmadığını mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Sizde yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı