Lüks Telefon Markası Vertu'ya Yeni Sahip! - Moblobi.com
Mobil

Lüks Telefon Markası Vertu’ya Yeni Sahip!


Üst segmente yönelik akıllı telefon markası Vertu’yu Hakan Uzan satın aldı

İngiltereli lüks akıllı telefon markasıVertu yeniden satıldı. Nokia’dan 2012 yılında ayrılan şirket üçüncü kez el satılmış oldu. TheTelegraph’da yer alan habere göre Hakan Uzan tarafından 50 milyon pound bedelle satınalındı.

Hakan Uzan, bilindiği gibi Uzan Grubu bünyesinde çok sayıda şirket sahipti. 1994 yılında kurulan olan Telsim, Nokia ve Motorola davalarıyla da çokça gündemde kalmıştı.

2004 yılında Uzan Grubu’nun tüm mal varlığına TMSF el koymuştu. Sonrasında Kemal Uzan ailesi yurt dışına yerleşmişti. Hakan Uzan ise politikaya atılmış, 2002 seçimlerinde yüksekçe oy almış ancak %10 barajını geçememişti. 2007 seçimlerinde daha başarısız olan Cem Uzan da yurtdışına çıkmıştı. Fransa’dan siyasi sığınma hakkı elde eden ailenin üyelerinin, yerleri tam olarak bilinmiyor.

Vertu teknolojik olarak i phone ve Samsung’un oldukça gerisinde kalmasına rağmen telefon eklentilerinin ve aksesuarlarının pahalılığıyla fark yaratıyordu. 2014 yılında şirket 110 milyon pound cirodan 53 milyon pound zarar elde etmişti. 2015 yılında global ölçekte 450 bin telefon satışı yapmış, ortalama telefon fiyatı da 6 bin dolar olmuştu.

Vertu 2012 yılında Nokia şirketince İsveç liözel yatırım şirketi EQT VI’ye 175 milyon pound fiyatla satılmıştı. EQT ise 2015’te Hong Kong merkezli bir yatırım şirketi Godin Holdings’e açıklanmayan bir fiyattan satmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı