Tablet Kullanımı Çocuklarda 1 Yaşın Altına İndi!

Modern çağın en büyük sorunlarından biri de çocukların yoğun bir şekilde teknolojik cihazlarla vakit geçiriyor olması. Akıllı telefon ve tablet kullanımı 1 yaşın altına inmiş durumda. Çocukların ekran karşısında uzun saatler geçirmesi; onların fizyolojik ve psikolojik gelişimlerine de olumsuz etkilerde bulunuyor. Bu durumda elbette ki en büyük görev ebeveynlere düşüyor.

Televizyonlar, tabletler, akıllı telefonlar derken her birimizin dört bir yanı ekranlarla sarılmış duruma geldi. Bu ekranlar gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline dönüştü. Ancak dört bir yanımızı kuşatan bu ekranlar çocukların sağlığı ve gelişimi açısından potansiyel bir tehlike ve tehdit oluşturuyorlar.

Mobil cihazlar çocukların gelişiminde tehdit oluşturuyor!

Çocuk rehabilitasyonu konusunda çalışmakta olan hekimler, fizyoterapistler, dil ve konuşma terapistleri, psikologlar, çocuk gelişim uzmanları uzunca bir süredir bu ekranların çocuklar üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri dikkat çekmeye çalışıyorlar. Bunların yanı sıra ergoterapistler de ekranların çocuklar üzerinde yarattığı başka bir olumsuzluğa da dikkat çekiyorlar. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ergoterapi Bölümü Araştırma Görevlisi olan Başak Çağla Arslan özellikle son 5 yıl içerisinde çocukların ince motor becerileri, koordinasyon, postural ve gövde kaslarından oluşan zayıflıklarda ciddi bir artış olduğuna dikkat çekti. Çocukların teknoloji ile birlikte karşı karşıya kaldığı bu sorunların ergoterapistlerce tedavi edildiğini paylaştı.

Ergoterapistler özellikle de çocukların  sosyal becerileri, davranışları, vizyonları ve hatta el yazılarının  bile etkilendiği konusunda özellikle dikkat çekiyorlar. Çocukların parmaklarının cep telefonu ve tablet kullanırken almış olduğu pozisyon sebebiyle bir takım sıkıntıların da oluşabiliyor. Ayrıca söz konusu cihazların 2 boyutlu bir dünyada sıkışmış olmasından kaynaklanan çocuklarda algı problemleri de meydana gelebiliyor.

Çocukların mobil cihaz kullanımı arttı!

Teknolojik cihazların çocuklar tarafından kullanımı her geçen gün daha da çok artıyor. Bundan birkaç yıl önce, 2013 yılında çocukların mobil cihaz kullanımına bakıldığında; 2 yaşından küçük olan çocukların yaklaşık yüzde 38’inin ve 2 ile 4 yaş arasında olan çocukların da yüzde 80’inin aktif olarak mobil cihaz kullandığı bilmiyordu. Günümüze bakıldığında ise bu oranın yüzde 97 seviyesini çıkmış durumda. Üstelik bu cihazları kullanan yaş grubu da 1 yaşın altında inmiş durumda. Yani çocukların mobil cihaz kullanımı 2013 yılından bu yana yüzde 17 artmış görünüyor. Kısacası artık neredeyse çocukların hemen hemen tamamı mobil cihazlarla haşır neşir oluyorlar.

Araştırmalara göre ekran sürelerindeki bu artış çocukların oyun etkinliklerine ve ebeveynlerle olan iletişimlerini de olumsuz yönde etki ediyor. Çocuklar; göz teması kurma, iletişim kabiliyeti, sosyal beceriler, spor yatkınlıkları gibi pek çok alanda artık çok daha zorluk çekmeye başlıyorlar.

Peki aileler bu konuda ne yapmalı? Ne gibi önlemler almalı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı