Spotify Değişiyor, Yeni Ücretsiz Özellikler!

Teknoloji ile birlikte değişen müzik dinleme alışkanlıkları hayatımıza önemli platformları soktu. Bunlar arasında en fazla rekabet Spotify ve Apple Müzik arasında gerçekleşiyor. Sayılarla şu an aralarında oldukça büyük bir fark var. Apple Müzik’in şu an 40 milyon kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Spotify’da bu rakam ise neredeyse 2 katından fazla. 69 ülkede 159 milyon aktif kullanıcısı bulunan platform, Ocak 2018 tarihi itibariyle 70 milyon premium kullanıcıya ulaşmış durumda. Amaç ise 96 milyon ücretli kullanıcı sayısına ulaşmak. Uygulamanın 157 milyon ücretsiz kullanıcıda bulunuyor. Kullanıcı sayıları Spotify’ın çok daha fazla olsa da ancak yer alan parça sayısının ise Apple Müzik’de daha fazla olduğu belirtiliyor. Apple Müzik’te 40 milyondan fazla parça yer aldığı belirtiliyor. Spotify’da ise bu rakamın 30 milyon civarında olduğu söyleniyor.

Türkiye’de ve dünyada en fazla kullanılan müzik platformu olan Spotify önemli değişikliklere hazırlanıyor. Spotify çok yakında yeni arayüzüyle karşımızda olacak ve farklı özelliklerini de hayatımıza sokacak. 24 Nisan’da gerçekleşecek etkinlikte bu özellikleri de tanıtması bekleniyor. Hatta The Verge, popüler müzik platformunun yeni ekran görüntüsünü paylaştı bile. Bu görüntüden de pek çok değişikliğin yapıldığı anlaşılıyor. Uygulama özellikle mobilde ve ücretsiz kullanıcılar hedefleyerek pek çok yeni özellik sunacağa benziyor.

Özellikle “ücretsiz” kullanıcılarını yapacağı yenilikler merakla bekleniyor. Spotify ücretsiz versiyonunda oldukça az özellik sunulmuş ve bu da kullanıcıları biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu güncellemeyle ücretsiz kullanıcılarına da yeni özellikler sunuyor olacak ve ücretsiz sürümünü, ücretli sürümü olan Spotify Premium’a yaklaştırmış olacak. Bunlardan biri çalma listesindeki şarkıları tek tek seçip çalabilme özelliği olacak. Mevcutta kullanıcılar istedikleri albümü açabiliyor ve karışık çal diyerek tüm albümü çalma listesine ekleyebiliyor. Ancak yeni özellik ile birlikte sadece “karışık çal” diyerek albümü çalma listenize eklemek zorunda değilsiniz; artık istediğiniz albümdeki parçayı doğrudan çalabileceksiniz. Bunun dışında saatte 6 defa ile sınırlandırılan şarkı değiştirme hakkı da arttırılıyor olacak.

Uygulamada ayrıca bazı tuşların yerleri de değişmiş. Örneğin uygulamanın alt tarafında yer alna sekmeler azaltılmış ve keşfet tuşu arama bölümüne taşınmış; radyo tuşu kaldırılmış, premium üyeliğe geçmek isteyenler için kolaylıkla geçebilecekleri tuş, arayüzün hemen sağına iliştirilmiş. Bunun dışında arama ekranında da bazı değişiklikler yapılıyor olacak. Örneğin, bir şarkıyı ararken şarkının hangi çalma listelerinde bulunduğu bilgisini paylaşıyor olacak.

Spotify mobil sürümünde kullanımı daha kolay bir arayüz olacağı iddia ediliyor. Oynatma listelerinin daha kolay ve daha fazla kontrol edilebilir olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca mobil arayüzde, Gold Edition adı verilen yeni bir çalma listesi bulunuyor.

Heyecanla beklenen özellik sesle kontrol ise şu an test ediliyor, bir sonraki güncellemede bu özelliğin de hayata geçirileceği tahmin ediliyor.

Spotify’ın ücretsiz sürümünde yapılan bu güncellemelerin Spotfy Premium yani ücretli sürüm müşterilerini azaltır yorumları şimdiden yapılmaya başlandı. Bu konuda şirket nasıl bir aksiyon alır ya da kullanıcıların yorumları ne olur hepbirlikte göreceğiz.

Siz Spotify’in getirdiği yenilikler ve ücretsiz sürümü hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı