Siri Ses Kayıtlarınız Satılmış Olabilir!

Apple, geçtiğimiz günlerde sesli asistanı Siri’nin ses kayıtlarını dinlemek için dış yüklenicileri kullandığı bilgisini sızdırdı. Bunu yapmadaki amacının ise Siri‘nin tepkilerini iyileştirmek olduğunu açıkladı. Ancak. Kullanıcılar bu konuda çok endişeli. İşte konu ile ilgili detaylar…

Apple Siri ses kayıtlarını başkalarıyla neden paylaştı?

Apple’ın Siri ses kayıtlarını başka firmalarla paylaşması kullanıcılar açısından büyük endişe yarattı. Her ne kadar Apple bunu Siri’yi geliştirmek için yaptığını söylese de buradaki asıl ana sorun, Apple‘ın, Siri kullanıcılarının, yabancıların konuşmalarını dinleyebileceği konusunda uyarmamış olması oldu.

Apple bu durum karşısında kullanıcılarından Siri kayıtları için özür diledi. Hatta ileriye yönelik yeni gizlilik koruması da yaptığını açıkladı.

Apple, Siri’nin ses kayıtlarını dinleyen dış yüklenicileri kullandığı için kullanıcılarından yaptığı çevrimiçi açıklamayla özür diledi. Asıl tartışma konusu ise kimsenin önceden “yabancıların” kişisel ve bazen hassas bilgiler duyacağı konusunda bilgilendirilmemesiydi. Apple ’ın kayıtları paylaştığı dış yüklenicilerin günde yaklaşık olarak 1.000’e kadar ses kaydını dinlediği konuşuluyor.

Apple, artık Siri etkileşimlerinin ses kayıtlarını tutmayacaklarını özellikle belirtti. Siri‘nin iyileştirilmesi sürecine yardımcı olması için ise bilgisayar tarafından oluşturulan kopyaları kullanmaya devam edecekler.

Bunun dışında kullanıcılar da, Siri‘nin gelişmesine yardımcı olmayı da seçebilecekler. Hatta Apple pek çok kişinin Apple ‘ın onların kendi kişisel verilerine saygı duyduğunu, gizlilik kontrollerinin de güçlü olduğunu düşündüğünü öngörüyor ve dolayısıyla Siri‘nin gelişmesi ve daha iyi olmasına yardım etmeyi seçeceğini düşünüyor. Apple , Siri’nin geliştirilmesine yardımcı olan kişilerin istedikleri zaman bundan vazgeçebileceklerini de belirtti.

Apple, müşteriler tercih ettiğinde, Siri etkileşimlerinin ses örneklerinin yalnızca Apple çalışanlarının dinlemesine izin verileceğini belirtti. Ekibin de, istemeden Siri‘nin tetikleyicisi olduğu belirlenen kayıtları silmek için çalışacağını paylaştı.

Şimdiye kadar kayıtlar, Siri‘yi kullananların onayı olmadan depolanmıştı. Apple‘ın söylediği gibi, şirket ses ve ses tanıma kapasitelerini geliştirmek için bazı ses kayıtlarını dinlemek için dış yüklenicileri kullandı.

Yükleniciler kayıtları ayarlayarak ve dinleyerek, Siri‘nin kişisel görevlerini geliştirmek için çalışabilirler. Ses talebini duyarak ve onu bilgisayarlı bir transkripsiyona dönüştürerek, dijital asistanın yetenekleri daha hızlı ve daha iyi sağlayabilirler.

Peki bu konunun altında yatan asıl mesele ne? Kullanıcılar bundan sonra endişe etmeli mi? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı