Sırlarınızı Paylaşabileceğiniz Uygulama!

Sırrınızı fotoğraf üzerine yazarak paylaşabileceğiniz uygulamanın özellikleri neler? Ya bu uygulama sırlarımızı açığa çıkarıyorsa?

Her insanın saklamak istediği; sır niteliğinde olan şeyler vardır. Ancak bazı zamanlarda da bu sırları paylaşıp, rahatlamak isteyebilirsiniz. Bunun için ise anonim bir profil üzerinden sır paylaşabileceğiniz; hatta anlatmakta zorlandığınız sırlarınızı fotoğrafla anlatabileceğiniz bir uygulama geliştirilmiş. İşte bu ilginç uygulama ile ilgili detaylar…

Sır paylaşım uygulaması nasıl kullanılıyor?

İnsanlar bazen dertleşeceği birine ihtiyaç duyarlar. Ama yaşadıkları bazı olayları anlatırken karşılarındaki kişilerin verecekleri tepkiden çekinebilirler. Bu gibi durumlarda da kimliklerini gizli tutmak isteyebilirler.  Bunun için insanların sırlarını, kimliklerini deşifre etmeden başkalarıyla paylaşabilecekleri bazı uygulamalar da geliştirildi. Bunlardan bir tanesi de Whisper… Whisper uygulaması; insanların anonim bir şekilde tecrübelerini paylaşabilecekleri bir sosyal ağ.

Uygulamada çeşitli kategoriler bulunuyor. Aşk ilişkileri, sağlık, öğrencilik bu kategorilerden bazıları. Whisper uygulamasında bu kategoriler altında; eğer paylaşmak istediğiniz sır varsa; çektiğiniz fotoğrafların üzerine yazarak bu sırrınızı başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. Uygulamada sadece sır paylaşmakla kalmıyor; aynı zamanda tıpkı bir sosyal ağ gibi; başkalarının paylaştığı sırları beğenebiliyor, hatta Facebook hikayenizde de paylaşabiliyorsunuz.

Uygulama Apple ve Android cihazlar için uyumlu. Daha çok genç nesilin ilgisini çeken uygulamayı kullanabilmek için yaş sınırı olduğunu da hemen belirtelim. Whisper uygulamasını 13 yaşından büyükler kullanabiliyor. 13-18 yaş arasındaki çocukların kullanabilmeleri için ise ebeveynlerinin izni gerekiyor.

Uygulamada anonim olarak ücretsiz bir şekilde herkesle sır paylaşımı yapabiliyorsunuz. Eğer özel mesajlaşma alanını kullanırsanız, 5.99$ ödemeniz gerektiğini de paylaşalım.

Whisper uygulamasında her ne kadar yaş sınırı konulmuş olsa da, aslında bu pek çok uygulamada olduğu gibi, bu uygulamada da ihmal ediliyor. 15 yaşında olmadığı halde 15 yaşındaymış gibi kullanıcı kendini işaretleyebiliyor. Uygulamada aşk, cinsellik, tecavüz, cinayet gibi konularda yapılan itiraflar gençlerin ruh dünyasını bozabilecek nitelikte. Ayrıca gençlerin paylaşımlarının altına yapılacak yorumlar onların psikolojilerini kötü etkileyebilir. Hatta yanlış kişilerin yönlendirmeleri yüzünden intihar dahi edebilirler. Uzmanlar bunu da özellikle paylaşıyorlar. Dolayısıyla bu tip uygulamaları kullananların çok dikkatli olması gerekiyor.

Her ne kadar şuan bir iddia olsa da Whisper isimli uygulamanın kullanıcı bilgilerini de deşifre ettiği iddia ediliyor. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarının psikolojisi bozacak uygulamalardan kaçınmaları gerekiyor.

Peki uygulamayı kullanan kişilerin kullanıcı bilgileri ile ilgili söylentiler neler? Kullanıcılar hangi özelliği devre dışı bırakmak isteyebilirler? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Sude Nur Kargılı

Sude Nur Kargılı

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencisiyim. Yazı yazmayı ve yönde ilerlemeyi çok istiyorum. Yazılarımı burada paylaşmaktan çok mutluyum. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/sudenur-kargili


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı