Sesli Asistan Siri, Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söylüyor!

Apple'ın sesli asistanı Siri, koronavirüs taraması yapıp, önerilerde bulunacak...

Koronavirüs salgınıyla karantina altında olduğumuz şu günlerde; dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar hastalığı hızlı bir şekilde tespit edebilecek çözümlerin peşine düştüler. COVID 19 salgını semptomlarından herhangi birini gösterip göstermediğimizi söyleyecek bir çalışma da Apple’dan geldi. Apple’ın sesli asistanı Siri de Koronavirüs taramanızı yapıp, size ne yapmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunacak. Peki Siri sizin Koronavirüs riskinde olup olmadığınızı nasıl anlıyor? Ön teşhisinizi yapıp sizi nasıl yönlendiriyor? İşte detaylar…

Siri yeni güncelleme ile koronavirüs anketi yapacak!

Koronavirüs vakalarının sayısı ne yazık ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artış gösteriyor. Bu zaman da insanların hem kendilerini  hem de başka insanları korumak için yapması gereken en önemli şey ise gönüllü karantinaya uymak. Evdeyken zaman zaman gerek sosyal medya da karşımıza çıkan paylaşımlar gerek izlediğimiz haberlerden etkilenip Koronavirüse yakalandığımızı düşünebiliyoruz.

Fakat şunu unutmamalıyız ki hastaneye acil bir durum olmadan gereksiz yere gitmek sağlık çalışanlarının işini zorlaştıracaktır. Üstelik belki de sağlıklı olduğunuz halde hastaneye gittiğinizde Koronavirüs kapabilirsiniz. Sağlık merkezine gitmeden önce Koronavirüs tehlikesini iyi tanımanız, belirtilerini öğrenmeniz ve kendinizi izlemeniz gerekiyor.

Bu noktada Sağlık Bakanlığımızın geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız web sitesinden risk testinizi yapmak elbette ki ilk tercihiniz olmalıdır. Ancak buna öncelik verdikten sonra diğer alternatif yöntemlerden de hastalığı taşıyıp taşımadığınız hakkında ön bilgi alabilirsiniz. Örneği Apple’ın sesli asistanı olan Siri de artık size bu konuda bilgi veriyor. Siri, sağlık kuruluşuna başvurup başvurmamanız konusunda ise size yardımcı olabiliyor.

Apple, sesli asistan Siri‘ye, kullanıcıların pandemiyle ilgili semptomları yaşayıp yaşamadıkları konusunda endişelenenlere rehberlik etmesi için bir anket ekledi. Üstelik bunu kullanmak da oldukça kolay. Kullanıcılar Siri‘ye , “Koronavirüsüm var mı?” dediklerinde sesli asistan, kullanıcılara bazı sorular soracak. Kullanıcıların bu sorulara verdiği cevaplar doğrultusunda da onları yönlendirecek.

Sesli asistan Siri‘nin soracağı sorulara Evet, Hayır ve Emin değilim şeklinde yanıt verilmesi gerekiyor. Siri ilk sorularına kuru öksürük, ateş veya nefes darlığı gibi belirtiler yaşayıp yaşamadığınızı sorarak başlıyor. Eğer Siri’ye Evet yanıtı verirseniz, belirtilerinizin şiddetli mi, yoksa yaşamı tehdit edici mi olduğunu soruyor. Cevabınıza göre, acil sağlık hizmetini aramanızı söylüyor.

Siri ’nin sorularına Emin değilim şeklinde cevap verirseniz, göğüs ağrınızın olup olmadığını soruyor. Konuşma bozukluğu, nefes almada güçlük, baş dönmesi veya nefes darlığı belirtilerini yaşayanlar için ne yapması gerektiğine dair önerilerde bulunuyor. Eğer bu belirtileri kendinizde gözlemlemediyseniz sesli asistan, size evde kalmanızı ve kendinizi izole etmeniz gerektiği önerisinde bulunuyor. Fakat bu belirtilere sonrasında rastlarsanız sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini söylüyor.

Peki bu belirtileri taşımıyorsak ama COVID 19 testi pozitif çıkan biriyle yakın temasta bulunduysak Siri bize ne tavsiye veriyor? Siri’nin Koronavirüs ön teşihisi özelliği Türkiye’de kullanılmaya başlandı mı? Haberimizin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı