Perakende Alışverişlerinin Yüzde 50’si Mobilden!

Ticaret pazarlama şirketi Criteo, perakende alışverişlerin yüzde 50’sinin mobil uygulamalarından gerçekleştiğine dair raporunu paylaştı.

Rapordaki verier 2017 yılının 4. çeyreğini içeriyor. Rapor, 80’den fazla ülkede 5000’den fazla perakendeci tarafından yapılan kişisel göz atma ve satın alma verilerinden oluşuyor.

Mobilin artan önemi, hayatımızda mobile ayırdığımız süre, mobil cihaz sayısı hatta pek çok günlük eylemlerimizin de artık mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmesi, raporda ortaya çıkan bu veriyi doğrular nitelikte… Yapılan araştırmalar perakendecilerin satışlarının %54’ünün mobil cihazlardaki işlemlerden oluştuğu yani perakendecilerin mobil uygulamaları aracılığıyla gerçekleştiğini gösteriyor. Raporda, çok kanallı alışveriş yapan kullanıcıların çevrimdışı müşterilere göre 7 kat fazla değer ürettiği görülüyor. Ayrıca, mobil uygulama dönüşümünün sözkonusu çeyrekte, mobil webden üç kat fazla olduğu belirtiliyor. Raporda ortaya çıkan bu veriler ise perakende sektörünün mobile önem vermesi hatta daha fazla bütçe ayırması gerektiğini gösteriyor.

Ancak ilginç bir sonuç ise Gartner araştırmasına ortaya konuyor. Buradaki veri bugüne kadar yapılan pek çok araştırma farklı bir bakış sergiliyor ve ilginç bir veri ortaya konuyor. Araştırmada, markaların yüzde 20’sinin düşük benimseme ve etkileşim nedeniyle 2019 yılına kadar mobil uygulamalarını terk edeceğini söyleniyor. Elbette markaların geleceğe yönelik bu tarz olumsuz senaryoları da gözden geçirmelerinde fayda var.

Criteo’nun strateji sorumlusu Jonathan Opdyke, çıkardıkları raporun sonuçlarını yorumlarken; akıllı telefon kullanımının artmaya devam ettiği, artan uygulama tanıtımı ve mobil taramanın, omnichannel alışveriş modellerini de daha ilginç hale getirdiğini paylaşıyor.

Araştırmada ayrıca, uygulamalar hariç tutulduğunda bile mobil cihazların, İngiltere’deki çevrimiçi işlemlerin yüzde 53’ünü oluşturduğu görülüyor. Avrupa ortalamasının yüzde 40 olduğu düşünüldüğünde ise bu rakamın ortalamanın çok üzerinde yer aldığı görülüyor.

Raporda, mobil web kullanımı yüzde 19 oranında artarken, tablet kullanımının yüzde 20, masaüstünün ise yüzde 3.5 azaldığı da paylaşılıyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı