Netflix mi yoksa Amazon Prime Video mu?

İnternetten dizi izleme ve film izleme anlayışını değiştiren ve bunu yaparken de içerik kalitesinden ödün vermeyen popüler dizi izleme ve film izleme platformu Netflix ününe ün katmaya devam ederken, geliri de gün geçtikçe artıyor.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artışla 3.7 milyar dolar gelir elde eden Netflix’in bu gücü elbetteki güçlü abone büyümesinden geliyor. Bir önceki yıl eklediği yeni abone sayısı yıllık bazda yüzde 50 arttı ve yıllık% 20 artışla 118,9 milyon aboneye ulaştı.

Netflix için Global Web Index bir araştırma yapmış ve Amazon Prime Video ile karşılaştırmış. 6 ülkedeki 16-64 yaş arası 13,687 Netflix kullanıcısı araştırılmış.

Araştırmada Amerikayı %66’lık payı ile domine eden platformun Netflix olduğu görülüyor. Rakibi Amazon Prime ise bu pazardan sadece %30’luk pay alabilmiş ve Japonya, Mısır ve Vietnam gibi farklı ülkelerde büyümüş görünüyor. Netflix’i kullananların %33’ü farklı bir servisi (Amazon Prime) seçerken; Amazon Prime’ı kullananların ise %62’i Netflix’i de kullanmayı seçiyor.

Rapordaki pek çok veri iki platformu biribirinden keskin bir şekilde ayırırken, bazı veriler de birbirlerinie çok yakın seyrediyor. Örneğin her iki platformda da, erkekler ağırlıkta yani %50’nin üstünde… Ayrıca platform kullanıcılarının çoğu, her ikisi için de yaklaşık %50’si, partnerleri ile birlikte yaşıyorlar. Her ikisi de üst gelirden %26’lık pay almışlar ve her iki platformu da izleyenler çoğunlukla (%70’in üzerinde) aynı anda mobil telefonunu da kullanıyor. Platformlar bunun gibi pek çok ortak noktada birleşirken; yine bir noktada da yine benzer özellikler gösteriyor. Her iki platform da daha çok TV üzerinden izleniyor; daha sonra ise PC ve loptop geliyor. Bu platformlar sadece mobil mi yoksa tablet mi noktasında ayrılık gösteriyor. Çünkü Netflix izleyicileri ,mobilden izlemeyi tercih ederlerken Amazon Prime izleyicileri ise tableti tercih ediyor.

Siz bu iki platform için neler düşünüyorsunuz, hangilerini deneyimlediniz, yorum kısmından paylaşın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı