Mobilleşmeye Çalışan E-Ticaret Şirketlerine Tavsiyeler

TÜİK’in son verileri oldukça ilginç. Türkiye’de mobil kullanıcı sayısının 76 milyonu geçtiği beliritildi.

Evlerde ise mobil telefonun bulunma yüzdesi %90,7 seviyesinde. Dünyaya baktığımızda ise mobil cihazların bilgisayarı geride bırakması bugünün dijitalinin dönüşmesinin en etkili tarafında yer alıyor. Pozitif kurucu ortağı Eren Dedeoğlu, mobil cihaz ve mobil internet kullanımındaki artışların online alışverişte üzerinde de açıkça görüldüğüne dikkat çekti. Dedeoğlu konuşmasında mobilden yapılan alışverişin web’den yapılanı geçtiğini belirtti. 2017 yılı sonunda  internetten alışverişlerin %50 den fazlasının akıllı telefonlar kanalıyla yapılacağı öngörülüyor. Web sitelerindeki trafik sayısında da durum mobil tarafında artmaya devam ediyor. Örneğin 2017 yılında web sitelerinin trafiğinin %50 sine yakını mobil taraftan geldi. TÜSİAD’ın 2017 yılı için yayınladığı e-ticaret raporunun incelenmesinde 2016 yılı baz alındığında tüm Türkiye’deki e ticaret işlemlerinin yaklaşık %19 unun akıllı telefon ve tablet yoluyla gerçekleştiği görülüyor. 2021 yılı için tahminler ise bu oranın %40,9 seviyesine çıkacağını gösteriyor. Günümüze baktığımızda dünyadaki oran %40,4 seviyesinde. Bu iki oran karşılaştırıldığında Türkiye’de mobil ticaret anlamında daha gidilecek çok yol olduğunu da netleşiyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde arama oranları ise mobilde %70 seviyesine kadar ulaştı. Yani internetten bir ürünü almak isteyen her 10 kişiden 7’sinin ilk olarak mobilden bu ürünü sorgulaması anlamına geliyor. Mobilde yapılan aramaların ise %70’inin bir saat içerisinde satın almaya dönüştüğü düşünüldüğünde mobil tarafın ne kadar önemli bir kanal olduğu ortaya çıkıyor.

Pozitif şirketinin birlikte geliştirdiği bazı e-ticaret sitelerinde mobil alışveriş cirosu da %50’nin üzerine ulaştı. Tüm bu veriler mobil ticaretin gittikçe popülerliğini arttırdığını gösteriyor. ABD’de her üç online perakende satın almasından birinin mobil ticaret ile gerçekleştiği de biliniyor. Tüm bu mobil ticaretin artmasının yanında gelişen ödeme şekilleri de akıllı telefonlarda çok iyi alışveriş deneyimi yaşanmasını sağlıyor. Eren Dedeoğlu mobil aracılığıyla gerçekleşen satışları artırmak isteyen birçok markaya ve e-ticaret sitesine kendi önerilerini sıraladı.

Kanallarınızı mobil deneyime göre şekillendirin

Dijitalleştirme tarafında tüm kanallar mobil ile uyumlu çalışması gerekiyor. Responsive ve mobil uygulama gibi bir ayrım yapmak yerine hangi sıra ile yayına çıkacağını kararlaştırmalısınız. Kullanıcının her yerden aynı bilgiye ulaşması gerekliliği markalar için kaçınılmaz.

Mobil sitenizi hızlandırın

Mobil taraftaki kullanıcılar bir siteye girdiklerinde masaüstündeki kullanıcılara göre 3 kat daha hızlı bir şekilde siteyi terk ediyorlar. Bu nedenle mobilde bekleme süreleri uzarsa bu bekleme sürelerini sebebinin müşteriye aktarılması önem arzediyor. Mobil tarafta bir saniyelik hız artışı satış üzerinde %5 etki ediyor. Bu da oldukça önemli bir oran.

Kullanıcı  deneyimine odaklanın

Mobil arayüzleri tasarlanırken görsellik kadar müşterinin bunu nasıl kullanacağını da önemseyin. Kullanıcının en kısa adımda sonuca ulaşması gerekliliğini, tasarımı yaparken küçük ekran etkenini mutlaka dikkate alın. Büyük parmak ve dokunmatik ekran konularına eğilin.

Arama sonuçlarında üst sıralarda olun

Mobilden ürün alan kullanıcıların %40,8’i ilk olarak arama motorlarını kullanıyor. Mobil sitenizi ve kodlamasını mobile entegre edin.

Kanallarının birbiriyle etkileşimini arttırın

Mobil tarafta stratejinizi oluştururken kanallar arası iletişimi arttırın. İçeriklerinizi sürekli güncelleyin. Bir müşteri sitenize girdiğinde o an için alışveriş yapmayabilir ancak daha sonraki gelişlerinde alışveriş yapabileceği ihtimalini unutmayın. Bu nedenle sizi mobil tarafta ziyaret eden müşterilerinize içeriklerinizi oldukça arttırıp isteklerine tam olarak cevap verin. Kanallar arası iletişimi arttırmanız halinde web sitemizde dolaşan bir kullanıcı mobil taraftaki sitemize geldiğinde onu tanıyabilir ve ona özel fırsatlar yaratabilirsiniz.

Lokasyon servislerini kullanın

Kullanıcıların %30’u  mağazaların yerlerini mobil telefonları yoluyla buluyor. Müşterilerinizi size en yakın mağazaya yönlendirebilirsiniz. Hatta ve hatta bazı ürünlerin o mağazada olup olmadığını bildirebilirsiniz. Bu tür uygulamalar tüketicilerin mobil uygulamanızı kullanmasını arttıracaktır ve bağlılığı güçlendirecektir. Lokasyon servislerini oldukça etkin kullanarak müşterilerinizin yerlerini tespit edebilir ve onların yerlerine göre onlara uygun alternatifler ve teklifler sunabilirsiniz.

Farklı teslimat seçenekleri

Teslimatlarda kullanıcıların size bakış açıları ve talepleri oldukça önemlidir.Bu nedenle alternatif teslimat seçeneklerini örneğin kargo, kurye ve mağaza gibi farklılaştırmanız gerekmekte. Bir diğer örnek de mobilden aldığı ürünü aynı gün herhangi bir mağazadan teslim alabilmesi.

Mobil ödeme sayfalarınızı sürekli takip edin ve en iyi şekle ulaşması için çaba sarf edin

Müşteri alışverişinde ilerlerken sepet aşamasına geldiğinde sadece ihtiyacı olan kadar bilgiyi kendisine gösterin.  Asıl önemli olan şeyin müşteriyi en hızlı şekilde satın almaya ulaştırmak olduğunu unutmayın. Müşteriniz olan kitle üzerinde çeşitli testler ve analizler yaparak sonuçları önemseyip ona göre yenilikler gerçekleştirin. Kullanıcıların sizi kullanma şekilleri değiştikçe sizin de sürekli kendinizi müşterinize göre yenileştirmeniz gerekmekte.

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı