Mobil’in Pazarlama Bütçelerinde Payı Artıyor!

Mobile Marketing Association, mobil pazarlamaya ilişkin bir rapor yayınladı. Verilere göre mobilin pazarlama planlarındaki önemi ve bütçelerdeki payı artmaya devam edecek.

Rapora göre geçtiğimiz yıldan bu yana bütçelerinin %25’ini mobile ayıran markaların sayısı 6 kat artmış durumda ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde de pazarlamacıların %60’ından fazlasının bütçelerinin %25’inden fazlasını mobile ayıracağı öngörülüyor. Mobil cihaz kullanımının artması, mobil mecraların yaygınlaşması, mobil mecralardaki maliyet ve ölçümlenme avantajları gibi pek çok sebep bu artış elbette etkilemiş olabilir.

Mobil pazarlama planlarında ilk tercih ise yine Facebook. Bunun sırasıyla Instagram, Twitter, Youtube ve Snapchat takip ediyor. Sosyal medyanın pazarlama bütçelerindeki önemi mobil’de de bu veri ile doğrulanmış oluyor.

Raporda yer alan verilerde önem verilmesi gereken bir konuda da son günlerde popülerliği oldukça artan “canlı yayın”kullanımı. Sosyal medya platformlarında hemen hemen herkesin sıklıkla kullandığı canlı yayınları, markalar da kullanıyor. Geçtiğimiz yıl bu rapora göre pazarlamacıların “canlı yayın” kullanım oranı %24 civarında iken bu yıl bu rakam %39’a çıkmış durumda. Markalar potansiyel müşterilerine erişmek için bu kanalı daha aktif olarak kullanmaya başlamış durumda.

Mobil’in pazarlama planlarındaki yerini ortaya koyan veriler, bize önümüzdeki dönemde de bu kanalı yakından izlememiz ve ayak uydurmamız gerektiğini bir kez daha göstermiş oluyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı