Mobilde gelecek 10 yıl

iPhone 10 yaşında. Bazen modern yaşamımız için merkezi bir şeyin sadece on yıl önce gerçekleşen bir şey olduğuna inanmak zor: Ama öyle.

Bu 10 yılda yalnızca teknolojinin kendisinde değil, tüketiciler, bireyler, insanlar da büyük oranda değişti. Bu, düşünmeden cebe koyduğumuz küçük bir teknoloji parçası için etkileyici bir rekor.

Ama sonra ne olacak? Akıllı telefon gelecekte neye benzeyecek ve gerçekten de bir geleceği var mı? Son dönemlerde endüstrinin en zeki beyinlerinden görüşlerini aldık.

“Akıllı telefonun geleceğinin en azından bugünkü gibi olacağına inanmıyorum diyen mCordis’in Yönetici Ortağı Paul Berney, donanımın öneminin gittikçe azalacağını düşünüyor.

Cep telefonu, istediğimiz verilere, istediğiniz zaman ve her yerde erişebilmemizi sağlayacak. İstediğimiz hizmetlere giden kanal olacak diyor.

Benzer alanlarda girişimci ve global düşünce lideri Christina Trampota, “akıllı telefonu hayatımızdaki diğer tüm mobil dokunmatik noktaların ana kontrol noktası olarak görüyor”. “Mobil ortamdaki evrim, software ve bu alandaki hizmetlerin barındırmasındaki büyümeyle şekillenecek.” diye ekliyor.

Bilgi ve kimlik konularında giderek büyüyen alanı vurgulayan Christina, kişisel verilere yönelik tüketicilerin de ilgisinin arttığını vurguluyor. “Tüketicilerin sosyal ve kişisel verileri paylaşma açısından nerelere gideceğini görmek ilginç olacak ve bu alanda pazarlama ve reklam da bu alanı açıkça etkileyecek” diyor.

AppInstitute Pazarlama Şefi Nabeena Mali, “önümüzdeki 10 yıl içinde, hayatımızdaki sıkıntıları azaltmak için yeni yollar bulmak yolunda teknolojinin ve yazılımın geliştirilmesi sayesinde mobil cihazların gelişeceğini düşünüyoruz” dedi. AI’yi (yapay zeka) mobil yoluyla kullanmamız, evlerimizin veya haftalık bakkal listemizi basitçe yönetmenin ötesinde bir gelişme olacak “diyor. “bugün cep telefonu, diş fırçası gibi günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru ise, 10 yıl içinde içme suyu kadar gerekli hale gelecek” diye ekliyor.

Son olarak, AmwensysCapitalGroup’dan SwapnilBhagwat, Organik Işık Yayan (OLED) teknolojisinin ilerlemesiyle, cep telefonlarının ekranları kolayca katlanıp açılabilecek. Bu da oyunları takip etmek ve hatta oynamak için geniş bir ekran kullanabileceğiniz anlamına gelecek. Aslında bu kağıt kadar ince hafif ekranlar her iki taraftan bile izlenebilecek.

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı