App Annie’den Uygulama Pazarı Raporu!

App Annie tarafından yayınlanan gelişmekte olan ülkelere yönelik uygulama pazarı raporu (Orijinal ismi: The Next Horizon of Emerging App Markets) 2015 senesi için pazarın durumu konusunda önemli noktalara değiniyor.

Raporda ilk olarak Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in ( BRIC ) %80’lik uygulama indirme artışı ile 2015 senesi için yıllık bazda birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığından ve gelişmekte olan ülkelerdeki artışın ise %210 olduğundan bahsediliyor.

Fazla nüfusa sahip ülkelerin akıllı telefon işine el attığı ve özellikle Meksika, Endonezya, Türkiye gibi ülkelerin hükümet kanalıyla altyapılarını güçlendirmeye yöneldikleri belirtiliyor. Türkiye ve Endonezya’nın 2015 yılında pazarda önemli kazançlara imza attığı, pazarın akıllı telefon adaptasyonu ve müşteri talebi noktasında yüzleri güldürdüğü bildiriliyor.

Meksika, Endonezya ve Türkiye’deki uygulama indirilmelerinin %85’inin Android üzerinden yapıldığı belirtiliyor. Bu ülkelerde Tools bölümünün Google Play de oyunlardan sonra ikinci büyük kategori olduğu söyleniyor. Türkiye pazarında Hepsiburada’nın raporundan da bahsedilerek mobil trafik sayılarının arttığına değiniliyor. Meksika, Endonezya ve Türkiye’nin teknoloji yatırımcıları ve uygulama geliştiricileri için iyi bir yatırım alternatifi olacağından bahsediliyor. Bu arada Türkiye’deki 2015 senesi mobil uygulama indirme artışı oranı da %30 seviyesinde.

Vietnam, Tayland, Mısır ve Arjantin’deki uygulama indirilme sayılarının ise yıllık bazda %60 arttığı raporda bir diğer bahsedilen konu.

Raporun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı