NFC Teknolojisi ile Farklı Kullanımlar!

Çoğumuzun akıllı telefonunda bulunan ancak fazlaca kullanmadığımız bir teknoloji NFC. Yurt dışındaki kullanımı ülkemize göre çok daha fazla. Şimdi bu farklı kullanım alanlarından bazılarına bakalım. Tabi bu kullanımların NFC etiketleri dediğimiz stickera benzer devreler yoluyla entegre olarak kullanıldığını hatırlatalım.

İlk olarak NFC ile wi-fi ağlarına katılabilirsiniz. Evinize ya da iş yerinize gelen misafirleriniz ve yakınlarınız için çok faydalı olan bu özellik, Wi-Fi şifrenizi kimseyle paylaşmadan bir NFC etiketi yoluyla başka bir telefona iletmenizi sağlıyor. Bu özellik, Android 5.0 Lollipop ve üstü sürümlerde mevcut.

Sticker olarak kullanacağınız NFC etiketlerini cihazınıza yara bandına benzer şekilde yapıştırıp istediğiniz şekilde kişişelleştirme yapabilirsiniz. Örnek olarak bu bantlar yardımıyla cihazınızın sesini değiştirebilir, birisini otomatik olarak arayabilir ya da cihazın flaşını açabilirsiniz.

NFC etiketlerini giysinizin herhangi bir bölüme koyarak (kemer, kol düğmesi, çanta vb.) bazı işlemleri çok daha kolay yapabilirsiniz. Mesela kol düğmesi görünümündeki NFC etiketini cihazınızın kilidini açmak için kullanabilirsiniz.

NFC etiketleri, sabah uyanmakta zorluk yaşayanları %100 garantili uyandırabiliyor. Söz konusu etiketi yatağınızın uzağına koyarsanız, alarmı durdurmak yatağınızdan kalkıp etiketin bulunduğu yere gitmek zorundasınız.

Kartvizitiniz içerisine gizleyeceğiniz NFC etiketine yükleyeceğiniz telefon nosu, web sitesi, sosyal ağ hesabı gibi bilgiler, diğer cihazlara rahatlıkla aktarılabilecek.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı